Pasaules panorāma

Katalonija un Valensija – kopīgais un atšķirīgais

Pasaules panorāma

ASV un Ķīnas tarifu ietekme

Brexit - starp "patiesi slikti" un "vēl sliktāk"

Kā izskatās «Brexit» sliktākais scenārijs?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Preču un medikamentu trūkums, sarežģītāka starptautisku noziegumu izmeklēšana, atņemtas tiesības Eiropas Savienības (ES) valstu pilsoņiem un citas problēmas. Lielbritānija, protams, negaida, ka nākamā gada 30.martā vairāk nekā četrus gadu desmitus ilgušās tuvās attiecības beigsies ar durvju aizciršanu, taču tas nenozīmē, ka sliktākajam scenārijam "Brexit"  sarunās negatavojas.

"Brexit"  ministrija nākusi klajā ar rīcības plānu gadījumam, ja Lielbritānija no ES izstājas bez vienošanās. Tie ir 84 tehniskie dokumenti, kuros apkopotas pavisam praktiskas sekas gan uz ES, gan Lielbritānijas iedzīvotājiem.

  • ES ir spēkā aizliegums ņemt papildu maksu par norēķināšanos ar maksājumu kartēm. Pēc izstāšanās šāda regula uz britiem vairs neattieksies.
  • Lidostās varētu nākties gaidīt daudz garākās rindās.
  • Pašlaik britiem ir pieeja Eiropas aresta orderim, "Eiropolam" un citām sistēmām, kas ļauj operatīvi novērst un izmeklēt noziegumus. Pēc izstāšanās pārbaudīt kāda noziedzības vēsturi vai panākt viņa izdošanu būtu ilgs un sarežģīts process, un kopumā britu pilsoņus pasargāt būtu daudz grūtāk.

Tas varētu ietekmēt arī Skripaļu lietas izmeklēšanu.

  • Tikai pusi no pārtikas, ko briti patērē, viņi saražo uz vietas. Tāpēc var nākties nodrošināties ar pārtikas krājumiem.

40% no svaigās pārtikas briti importē no ES. Ja briti izstājas no vienotā tirgus un muitas, kas nodrošina nepārtrauktu preču plūsmu pāri robežām, augļi un dārzeņi varētu palikt pūstam ostās. Arī zāļu krājumi varētu aptrūkties dažu dienu laikā.

  • Tāpat arī 3 miljoni ES pilsoņu, kas dzīvo Lielbritānijā, var aizmirst par jebkādām tiesībām, kas viņiem bijušas līdz šim.

Spriežot pēc publiski izskanējušā gan Zalcburgā, gan Londonā, arvien reālāka kļūs iespēja, ka briti izstājas bez vienošanās. ES līdz galam neapmierina Lielbritānijas premjeres Terēzas Mejas maijā pieņemtais tā sauktais "Chequers" "Brexit" plāns, ko Meja savukārt nosaukusi par vienīgo iespējamo plānu. Arī "Brexit"  ministri aizvien uzstāj - bez ES pretimnākšanas briti ir gatavi aiziet no sarunu galda.

"Domāju, ka vienošanas ir sasniedzama un tā ir abu pušu interesēs. Taču jebkurai atbildīgai valdībai jābūt rīcības plānam arī, ja notiek maz ticamais un vienošanās nav. Bet mēs arī vienmēr esam teikuši, ka nekāda vienošanās ir labāka nekā slikta vienošanās. Lielbritānija nevar kompromitēt fundamentālo jautājumu, kas ir izstāšanās no ES. Un patiesībā tā ir ES, kas teikusi, ka četras pamatbrīvības nav nošķiramas. Tāpēc es domāju, ka pārvietošanās brīvības atzīšana, negūstot pārējās brīvības, nav reālistiska," izteicies Lielbritānijas Izstāšanās no ES ministrijas jaunākais ministrs Robins Volkers.

Eksperti gan uzskata, ka britu draudi ir tikai muļķīga sarunu taktika un šāda scenārija iespējamība, lai arī reāla, ir diezgan niecīga. Turklāt, piedāvājot sliktāko scenāriju, valdība riskē ar lieka satraukuma radīšanu britu sabiedrībā, kas jau tā uzskata, ka politiķi netiek galā ar sarunu procesu. Rīcības plāni arī nerada pārliecību, ka briti šādu situāciju viegli pārdzīvos.

"Lielākā daļa prognožu paredz, ka Apvienotā Karaliste varētu ieslīgt recesijā, ka būtu negatīva ietekme uz iekšzemes kopproduktu un graujošas sekas biznesam. Ja nonāktu līdz šai situācijai, britiem vajadzētu noslēgt īpašas vienošanās, lai aizsargātu noteiktus sektorus, lai cilvēki var lidot, piemēram, no Londonas uz Rīgu.

Tas ir graujoši arī politiski - tas būtu slikti ES un Apvienotās Karalistes attiecībām un radītu arī iekšpolitiskos satricinājumus. Tāpēc nedomāju, ka no britu puses tas ir reāls drauds, jo ES apzinās, ka britiem ir vairāk ko zaudēt. Tāpēc uzskatu, ka ES paliks pie sava. Un briti centīsies no tā izvairīties. Jo lai arī britu parlamentā nav vienprātības par to, kādam jābūt "Brexit"  plānam, vairākums ir vienisprātis, ka palikt bez vienošanās ir slikti," skaidrojis "Chatham House" Eiropas programmas vadītājs Tomass Reins.

ES valstis Lielbritānijas eksportā ir 45%, savukārt Lielbritānija ir tikai 18% no ES eksporta. Nevienošanās gadījumā briti tirdzniecībā ar bloku kļūs par trešo pasaules valsti. Tas ir pesimistiskais scenārijs. Optimistiskākajā scenārijā briti saglabā dalību Eiropas Ekonomiskajā zonā un varētu pievienoties Eiropas brīvās tirdzniecības asociācijai līdzās Islandei, Norvēģijai un Šveicei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti