Kā izplatījās mīts, ka Rietumi apmaiņā pret ieročiem izved no Ukrainas graudus?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Aizvadītajā nedēļā arī Latvijā sāka izplatīties mīts, ka rietumvalstis apmaiņā pret ieročiem izved no Ukrainas graudus. "Re:Check" analizēja, kā tas radies. 

"Re:Check": Kariņš par PVN samazināšanu un mīts par Ukrainas graudiem
00:00 / 09:01
Lejuplādēt

Maija sākumā ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas pārstāvis Jozefs Šmidhūbers preses konferencē stāstīja, ka pārtikas cenu kāpums pasaulē nedaudz pierimis, taču kviešu cena turpina kāpt. Viens no iemesliem ir karš Ukrainā. 

"Ukrainā mēs redzam gandrīz grotesku situāciju. Tur ir 25 miljoni tonnu graudu, ko varētu eksportēt, bet nevar izvest, jo vienkārši nav infrastruktūras, jo ostas ir bloķētas. Tajā pašā laikā jūlijā un augustā būs jaunā raža. Par spīti karam tā neizskatās slikta, un tas nozīmē, ka var nepietikt vietas, kur to uzglabāt. Īpaši, ja neatveras transporta koridori kviešu eksportam," stāstīja Šmidhūbers.

Ukraina ir viena no lielākajām graudu eksportētājām pasaulē. Tā apgādā galvenokārt Tuvo Austrumu un Āfrikas valstis. Lielāko daļu graudu ukraiņi izved caur Melnās jūras ostām, kuras tagad Krievija ir bloķējusi.

Dažas dienas vēlāk ASV prezidents Džo Baidens kādā runā pieminēja Ukrainā iestrēgušos graudus un norādīja, ka tad, ja tie tur paliks, Āfrikas valstīm var draudēt bads. Savukārt Eiropas Komisija paziņoja, ka palīdzēs Ukrainai graudus izvest pa sauszemi. Tas nav vienkārši, jo trūkst transporta un Ukrainas dzelzceļa vagoni neatbilst Rietumeiropas valstu sliežu platumam. 

Krievija nekavējoties reaģēja. Valsts domes priekšsēdētājs Vjačeslavs Volodins paziņoja, ka ASV Ukrainai nepalīdzot, bet atņemot pašu nepieciešamāko un gribot izraisīt valstī holodomoru. Par golodomoru jeb ukraiņu valodā holodomoru sauc 20. gadsimta 30. gados Staļina režīma mākslīgi izraisīto badu Ukrainā, kas nogalināja vairākus miljonus cilvēku. Volodins piesauca arī nupat Baidena parakstīto lendlīzes līgumu, kas ļaus paātrināt militārās tehnikas piegādi Ukrainai. 

Vienlaikus ar Volodinu uzbrukumā Rietumiem devās gan Krievijas oficiālie informācijas kanāli, gan sociālo mediju blogeri. Kādā video, ko platformā "Youtube" redzējis vairāk nekā miljons cilvēku, skan: "Tagad ASV prezidents ir norūpējies, lai Ukrainā nepaliktu graudu rezerves, toties pietiktu ložmetēju un prettanku raķešu. Godīgs cilvēks. Tajā ziņā, ka viennozīmīgi ļāva saprast – Ukrainas un ukraiņu nākotne viņu neinteresē."

Citā video nofilmēta gara kravas autofurgonu rinda, kā noprotams, Moldovā. Video autors – it kā ukrainis – stāsta: "Tas man atgādina 1941. gadu, kad Hitlers izveda graudus no Krievijas, toreizējās PSRS, un pēc tam uzbruka. Raudāt gribas. Kur skatās mūsu valdība, kam mūs gatavo?"

Citā ierakstā teikts, ka ASV pievācot graudus apmaiņā pret veciem ieročiem. Bet, piemēram, laikraksts "Komsomoļskaja Pravda" raksta, ka Krievija ir tā, kas glābjot no bada Ukrainu.

Taču tā nav taisnība – rietumvalstis ukraiņiem graudus neatņem, bet palīdz eksportēt. Tas nepieciešams, jo Krievijas armija pēc iebrukšanas Ukrainā nobloķējusi Ukrainas ostas. Saskaņā ar Ukrainas sniegto informāciju, Krievija pati zog tās labību – izvests esot jau līdz pat 500 tūkstošiem tonnu graudu, arī saulespuķu sēklas un dārzeņi.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti