Panorāma

Par Rumānijas premjeri ievēlēta EP deputāte V. Dančila

Panorāma

Vai patriotismu var iemācīt?

Kā Azerbaidžānas "kaviāra diplomātija" grauj Eiropas politiķus

Kā Azerbaidžānas «kaviāra diplomātija» grauj Eiropas politiķus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Starptautisks žurnālistu konsorcijs pērn atklāja shēmu, kādā veidā ar naudu, kas nākusi no Azerbaidžānas, ne tikai maksāts lobistiem, bet arī pirkti Eiropas politiķi un ietekme. Shēma, kas nosaukta par "Azerbaidžānas mazgātavu", darbojusies no 2012.līdz 2014.gadam, un tās ietvaros uz britu ārzonas firmām atmazgāšanai aizplūduši gandrīz trīs miljardi ASV dolāru. Vairāki Eiropas politiķi, uz kuriem krīt aizdomas par naudas saņemšanu, no savu valstu politiskās skatuves ir bijuši spiesti aiziet.

Azerbaidžāna 2002. gadā Eiropas Padomei uzdāvināja paklāju. Tas nebija nekas neparasts, jo tā dara daudzas valstis. Taču nākamajos desmit gados Azerbaidžānas dāvanas kļuva krietni dārgākas un tās saņēma atsevišķi deputāti Eiropas Padomes Parlamentārajā asamblejā par "pareizu balsojumu" – izgāžot Azerbaidžānai netīkamu ziņojumu.

"Man ļoti vēl ir atmiņā šis vēlais vakars. Viena no rezolūcijām bija tieši par ieslodzīto tiesībām Azerbaidžānā. Pēkšņi šai zālē, kur jūs palūkosieties šobrīd  – aktīvi nav tik daudz deputātu, tad bija pilnas visas vietas, viss bija absolūti pārbāzts kā skudru pūznis un balsošanas mašīna strādāja," atzina Latvijas delegācijas vadītāja EP Parlamentārajā asamblejā Inese Lībiņa-Egnere (“Vienotība”)

Šo balsošanas mašīnu un deputātu ietekmēšanu Azerbaidžānai izdevās pacelt pavisam jaunā – industriālā līmenī –, atceras ilggadējais Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas deputāts Boriss Cilevičs. 

"Bija izdalīts diezgan nozīmīgs budžets, ar cilvēkiem tika slēgti visāda veida darījumi, līgumi un tika pārskaitītas diezgan nopietnas summas. Un faktiski tika izveidots tāds neformāls tīkls, kur parasti iekļāvās cilvēki, kas nebija pārāk aktīvi asamblejā, kas paši parasti negatavo ziņojumus, bet, kad vajag, viņus var mobilizēt – viņi atbrauc uz Strasbūru, atnāk uz konkrēto balsojumu un tālāk dara kaut ko interesantāku. Un diemžēl tas tīkls tika izmantots arī citiem  gadījumiem – ne tikai Azerbaidžānai. Faktiski Azerbaidžāna parādīja ceļu, kā politisko korupciju var tālāk attīstīt," atzina Cilevičs.

Jautāts, vai Azerbaidžānas pārstāvji arī viņam piiedāvājuši naudu vai ko citu, Cilevičs atzina: "Jā, protams! Ne jau piedāvāt naudu, bet uzaicināja uz konferenci, piemēram, – mums būs ļoti interesanta konference, atbrauc, mēs ļoti gribam, lai tu uzstātos, biznesa klases biļete, laba viesnīca, dāvanas un tā tālāk. Pāris reizes uzaicināja un tad vairs neaicināja. Jo viņi tomēr pieredzējuši cilvēki un redz – kas var uzķerties un ar ko nevajag tērēt laiku."

Eiropas Padome – lai arī sākumā negribīgi, tomēr pēc vairāku dalībvalstu pieprasījuma pagājušajā gadā beidzot izveidoja neatkarīgu ārējo izmeklēšanas grupu, kam uzdots izmeklēt korupciju visā Eiropas Padomē ne tikai saistībā ar Azerbaidžānu.

Ziņojums gaidāms aprīlī. Tāpēc Azerbaidžānas parlamentāriešu delegācijas vadītājs pagaidām pašpārliecināti visu noliedz.

"Tā ir izmeklēšana par visu Eiropas Padomi. Ja jūs vai kāds cenšas to pavērst pret Azerbaidžānu  - tas ir vēl viens spilgts piemērs aizspriedumainai pieejai. Kāpēc Azerbaidžāna?

Tas izskatās pēc raganu medībām. Vai varat nosaukt kādus reālus faktus? Diemžēl visi šie apvainojumi ir baumas. Ja būtu fakti – tad tiesai šī lieta būtu jāizmeklē," teica Azerbaidžānas delegācijas vadītājs Eiropas Padomes Parlamentārajā asamblejā Samads Sejidovs.

Dalībvalstu tiesībsargājošās iestādes tiešām nav steigušās. Šobrīd skaļākā izmeklēšana ir Itālijā, kur nu jau bijušais Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas deputāts Luka Volonte apsūdzēts naudas atmazgāšanā. Žurnālistu konsorcija pētījums liecina, ka viņš no Azerbaidžānas saņēmis vairāk nekā divus miljonus eiro.

Taču politikā nozīme ir ne tikai tiesas spriedumam, bet arī reputācijai. Azerbaidžānas “kaviāra diplomātijas” skandāla rezultātā jau atkāpies bijušais Eiropas Padomes Parlamentārās asamblejas prezidents, Juridisko lietu komitejas vadītājs, no asamblejas pazuduši vairāki politiķi.

"Mums bija sarežģīta diskusija Vācijā. Es apsūdzēju kolēģi no Vācijas parlamenta, ka viņa ir korumpēta, jo  viņa ir saņēmusi 22 tūkstošus eiro pa tiešo no Azerbaidžānas, bet mums tas vēl jāpierāda. Es nezinu, vai viņa saņēma vēl vairāk naudas – viņa nevēlas par to runāt. Viņa vairs nav Parlamentārās asamblejas delegāte, jo viņas pašas partija – Kristīgie demokrāti – izstūma viņu ārā no Vācijas delegācijas. Mums ir konkrēts gadījums Vācijā," teica Vācijas Bundestāga deputāts Franks Švābe (SDP).

Taču Azerbaidžānas "kaviāra diplomātija", visticamāk, sniedzas ārpus Eiropas Padomes telpām. "Tā ir plaši izplatīta, tas nav tikai Eiropas Padomē. Manuprāt, tas ir starptautisko organizāciju tīkls, ko uztur Azerbaidžānas nauda," sprieda Švābe.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti