Kā ar Covid-19 tiek galā Eiropas pundurvalstis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 pandēmijā cietušas arī Eiropas pundurvalstis, kuras spēja atrast savas īpašas atbildes nebijušiem draudiem.

Andora staigā pāra un nepāra datumos 

Andorā – nelielā valstī Pireneju kalnos starp Franciju un Spāniju – karantīna bija spēkā nedaudz vairāk par mēnesi, no 13. marta līdz 16. aprīlim. Stingri ierobežojumi bija līdzīgi tiem, kas ieviesti kaimiņvalstīs, ziņo “Euronews”.

Koronavīrus Andorā “iebraucis” no Milānas 2. martā kopā ar 20 gadus vecu iedzīvotāju. Pēc 10 dienām tika atklāts otrais gadījums, un nākamajā dienā valdība paziņoja par karantīnas ieviešanu. Tika slēgtas skolas, valsts iestādes, gandrīz visi veikali, izņemot pārtikas veikalus, atceltas sapulces un pasākumi, tai skaitā Konstitūcijas dienas svinības. 

Tika apturēti būvdarbi, ražošana rūpnīcās, tāpat valdība ierobežoja iespējas šķērsot robežas, tūristiem aizliedza iegādāties alkoholu un tabakas izstrādājumus.

Andoras iedzīvotājiem atļāva iegādāties alkoholu tikai ierobežotos daudzumos.

Rezultātā valstī ar 77 000 iedzīvotāju konstatēts 761 Covid-19 gadījums, tiesa, līdz ar  49 letāliem iznākumiem mirstības procents ir diezgan augsts  - 6,4%.

Kad iedzīvotājiem atļāva atstāt mājas ne tikai attaisnoto iemeslu dēļ, šis process bija maksimāli sakārtots. Lai nerastos drūzmēšanās, iedzīvotajiem no mājām ar pāra numuriem ļāva iziet uz ielām pāra datumos, un attiecīgi iedzīvotājiem no mājām ar nepāra numuriem – nepāra datumos. 

Ja mājai nav numura, piemēram, nelielajos ciematiņos, iedzīvotājiem ar uzvārdiem, kuri sākās ar burtiem no A līdz M ļāva staigāt pāra datumos, ar uzvārdiem uz N – Z burtiem – nepāra.

Atrašanās ārā tika stigri reglamentēta pa stundām. Skriet vai nodarboties ar soļošanu var no plkst. 6 līdz 9 un no 18 līdz 21. Doties iepirkties un vienkārši staigāt var no 9 līdz 11 vai no 14 līdz 19.

Vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuri tiek uzskatīti par riska grupu, atļāva staigāt no 11 līdz 14. Uz ielām iedzīvotājiem jāizmanto sejas maskas un nedrīkst tuvoties viens otram tuvāk par 4 metriem.

Andoras valdība iegādājās antivielu testus par 1,5 miljoniem eiro. Šie testi nav obligāti, bet izziņa par antivielu klātbūtni organismā ļauj neievērot aizvien spēkā esošos ierobežojumus.

Divu testu stratēģija Sanmarīno

Sanmarīno ir Eiropas vecākā valsts, kas saglabājusies vēsturiskajās robežās. Tabulā pēc mirstības uz miljonu iedzīvotāju šī valsts ierindojās pirmajā vietā, taču šī pozīcija ir visai nosacīta, jo valstī ir vien 34 000 iedzīvotāju. 

Līdz 15. maijam Sanmarīno reģistrēto 648 saslimšanās gadījumi un 41 nāves gadījums no Covid-19.

Valsts no visām pusēm robežojas ar Itāliju, un, kad tur uzliesmoja epidēmija, nebija daudz izredžu, ka Covid-19 neskars arī Sanmarīno. Pirmais gadījums reģistrēts 27. februārī, un tas tika “atvests” no Itālijas. Valdība izsludināja karantīnu 14. martā.

Robežas ar Itāliju tika slēgtas, izņemot piecus kontrolpunktus. Taču pilnvērtīga iedzīvotāju testēšana nebija sakārtota līdz pat aprīļa sākumam, vēsta “Euronews”.

Pašlaik valstī notiek testēšana un tiek aktīvi izsekoti inficēto personu kontakti. Pēc infektologa Massimo Arloti vārdiem, pēc divām pažisolēšanās nedēļām 66 cilvēkiem no 100 testa rezultāti vienalga bija pozitīvi. Tika nolemts pieturēties pie divu testu stratēģijas – ņemt paraugus no rīkles  un asins analīzes uz antivielām. 

Šāda pieeja iespējama nelielajā teritorijā ar mazu iedzīvotāju skaitu. “Ja jūs gribat precīzi novērtēt visas sabiedrības veselības stāvokli, tajā skaitā cilvēkiem, kuri pārcieš vīrusu bez simptomiem, nepieciešami divi testi. Tas ir tas, ko dara Sanmarīno,” “Euronews” pastāstīja Itālijas Molekulārās ģenētikas institūta virusologs Džovani Maga.

Monako atceļ F1 ''Grand Prix''

Monako ir viena no visblīvāk apdzīvotām valstīm pasaulē – 2 kvadrātkilometru lielajā teritorijā dzīvo aptuveni 38 000 cilvēku, no kuriem aptuveni trešdaļa – multimiljonāri. 

Pirmais Covid-19 gadījums tika konstatēts 29. februārī, drīz vien valsts ministrs Seržs Tels kļuva par pirmo valdības pārstāvi, kas saņēma pozitīvo Covid-19 testa rezultātu.

Un drīz pēc tam tika paziņots, ka ar koronavīrusu inficēts Monako princis Alberts II. Medijos izskanējuši minējumi, ka tieši viņš inficēja britu princi Čarlzu kādā pasākumā Londonā, kuru abi apmeklēja, taču Alberts II noraidīja šos pārmetumus.

17. martā Alberts II uzrunā iedzīvotājiem paziņoja par nepieciešamību ieviest karantīnu.

Tika slēgti parki, bērnudārzi, skolas sporta zāles. Viens no lielākajiem triecieniem bija F1 Monako “Grand Prix” atcelšana. Slavenās autosacīkstes tika atceltas pirmo reizi kopš 1954. gada.

Iedzīvotājiem nepatīkams bija arī aizliegums iziet jūrā ar savām jahtām.

Taču stingrie ierobežojumi nostrādāja – līdz šai dienai  Monako reģistrēti 96 saslimšanas gadījumi un četri nāves gadījumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti