Dienas notikumu apskats

Meklēšot jaunas iespējas samazināt «zaļās elektrības» maksājumus

Dienas notikumu apskats

Lielbritānija apsūdz Krieviju par kiberuzbrukumu pērnvasar

Junkers iestājas par izmaiņām EK prezidenta izvēles kārtībā

Junkers iestājas par izmaiņām EK prezidenta izvēles kārtībā

Nākamajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās būtu jāsaglabā vadošo kandidātu princips. Tā uzskata pašreizējais Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājs Žans Klods Junkers, kurš 2014. gadā kļuva par pirmo šādi ievēlēto komisijas vadītāju. Tomēr Junkers domā, ka līdzšinējo kārtību varētu uzlabot, lai panāktu, ka par nākamo Eiropas Savienības (ES) vadītāju kļūtu cilvēks, kuram ir vairākuma atbalsts ne tikai EP, bet arī starp dalībvalstu premjeriem un prezidentiem.

Gaidāmā Lielbritānijas izstāšanās no ES ir uzjundījusi dažādas diskusijas un pārdomas par to, kā Eiropas institūcijām būtu jāizskatās un jādarbojas turpmāk. Tādēļ arī EK priekšsēdētājs Junkers pirms nākamnedēļ gaidāmās dalībvalstu premjeru un prezidentu diskusijas nāca klajā ar savu redzējumu.

Junkers uzstāj, ka arī nākamais EK priekšsēdētājs būtu jāizvēlas pēc vadošo kandidātu principa. Proti, katrai Eiropas partijai būtu laikus jāpasaka, kurš būs tās kandidāts Eiropas premjera postenim. Tomēr par nākamo EK vadītāju nebūtu automātiski jākļūst lielākās EP frakcijas kandidātam.

Vairākums būtu jāsaņem arī starp dalībvalstu līderiem. Pēc Junkera domām, tas nodrošinātu gan lielāku demokrātiju un caurskatāmību, gan arī atbalstu kandidātam.

Citas Eiropas iestāžu reformas, piemēram, EK un Eiropadomes vadītāju apvienošanu, pirms 2019. gada vēlēšanām vairs nevar paspēt.

Preses konferences laikā Junkers pieskārās arī nākamajam Eiropas daudzgadu budžetam. Precīzāks priekšlikums būs zināms maijā. Tomēr jau tagad ir skaidrs, ka bez izdevumu samazināšanas kohēzijai un lauksaimniecībai būs grūti atrast naudu citām vajadzībām. Junkers arī pasvītroja, ka vēlmes Eiropā šobrīd ir ļoti atšķirīgas.

"Kad es biju jauns, bija desmit dalībvalstis. Un, ja kāds mūsu tikšanās laikā pieklauvētu pie durvīm un pavaicātu, vai mēs gribam kafiju, tad astoņi ministri teiktu, ka grib, bet divi, ka negrib. Savukārt, ja tas pats cilvēks pieklauvētu pie durvīm šobrīd, kad mēs visi esam sasēdušies ap galdu, un paprasītu, kurš grib kafiju, tad dzirdētu ļoti dažādas atbildes. Viens gribētu kafiju, otrs kafiju ar pienu, trešais espresso, vēl kāds dubulto espresso, cits kafiju bez piena, cits gribētu glāzi ūdens, vēl kāds "koka-kolu". Tā ir mūsdienu Eiropa, kurā vēlmes ir ļoti dažādas," teica Junkers.

Nākamais ES septiņu gadu budžets stāsies spēkā pēc 2020. gada. Arī to pamatīgi ietekmēs Lielbritānijas aiziešana no bloka, jo naudas kļūs mazāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti