Pēcpusdiena

Vai skolā ir vieta telefonam stundu laikā?

Pēcpusdiena

Policija atgādina drošības padomus, sākoties jaunajam mācību gadam

Eiropas Komisija rosinās ES atteikties no periodiskās pulksteņu laika maiņas

Junkers: ES plāno atteikties no pulksteņu grozīšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas Savienība (ES) pārtrauks pulksteņa grozīšanu divreiz gadā - solīja Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers. Lai atteiktos no periodiskās pulksteņa laika maiņas, būs nepieciešama ES dalībvalstu vienošanās.

Eiropas Savienībai ir jāatsakās no pulksteņa grozīšanas divreiz gadā, un piektdien, 31.augustā, Eiropas Komisija lems par attiecīgu nostāju, paziņoja tās priekšsēdētājs Žans Klods Junkers. Intervijā Vācijas telekanālā ZDF viņš atsaucās uz nesen veikto Eiropas Komisijas interneta aptauju, kurā ES pilsoņi varēja izteikt savu nostāju.

Junkers norādīja, ka „miljoniem” pauda uzskatu, ka no pulksteņa grozīšanas jāatsakās un kā pamatlaikam jāpaliek vasaras laikam. 

"Eiropas Parlamentā par šo iniciatīvu ir runāts vairākus gadus. Es domāju, ka tas notiks. Citādi jau nebūtu jēgas aptaujāt cilvēkus un ignorēt rezultātus. Ja cilvēki vēlas izbeigt laika maiņas – mēs to darīsim!" teica Junkers.

Eiropas Komisijas aptauja notika jūlijā un augustā. Tajā vairāk nekā 80% respondentu atbalstīja atteikšanos no pulksteņa grozīšanas divreiz gadā, šonedēļ pavēstīja avoti Eiropas Komisijā. Īpaši aktīvi sava viedokļa izteikšanā bija vācieši – aptaujā piedalījās trīs miljoni vāciešu no kopumā 4,6 miljoniem Eiropas Savienības pilsoņu.

"Šobrīd būtiski, lai uzņēmējiem Latvijas, Lietuvā un Igaunijā būtu vienāds laiks. Tas izklausās vienkāršoti, taču mums vairāk neērtības rodas dažādu laiku dēļ. Visādi citādi speciālisti ir teikuši, ka tā laika grozīšana iedod tikai to, ka cilvēkiem ir daudz ilgāk jāaklimatizējas. Tāpēc tas vairāk ietekmē cilvēku produktivitāti, nekā kaut ko citu," komentēja Latvijas Darba devēju konfederācijas vadītāja Līga Meņģelsone.
 

KONTEKSTS:

Visas Eiropas Savienības dalībvalstis pulksteņa radītājus vienlaikus pagriež divreiz gadā – oktobra pēdējā svētdienā stundu atpakaļ, bet marta pēdējā svētdienā stundu uz priekšu. To regulē pašu dalībvalstu apstiprināta Eiropas Savienības regula, un pulksteņa grozīšana galvenokārt tiek pamatota ar enerģijas taupīšanu.

Taču pētījumi par pulksteņa grozīšanas praksi neliecina par viennozīmīgiem ieguvumiem ekonomiski. Turklāt daudzi argumentē, ka tam ir negatīva ietekme uz cilvēku veselību, attiecīgi ietekmējot arī viņu darbaspējas.

Par atteikšanos no pulksteņa grozīšanas iestājušās tādas valstis kā Somija, Igaunija, Lietuva. Arī Latvijas valdība iepriekš apstiprināja, ka atbalsta vienotu dalībvalstu atteikšanos no laika maiņas, ja kā pamatlaiks visā Eiropas Savienībā tiek noteikts vasaras laiks.

Toreiz Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone Latvijas Radio norādīja, ka pulksteņa grozīšanai īsti ekonomisku ieguvumu nav: „Drīzāk ir zaudējumi. Brīdī, kad cilvēkiem ir jāpielāgojas jaunajam laikam, produktivitāte drīzāk krītas. Līdz ar to tas ir vērtējams negatīvi. Svarīgākais ir, ka, ja šo laiku groza, tad būtiski, ka mēs ar kaimiņvalstīm esam vienā laika zonā, lai laiks mums ir vienāds, jo tad mums ir vairāki ekonomiskie ieguvumi. Kopumā raugoties šis ir vecas paradums, kas īsti neattaisno uz to liktās cerības.”

Ja Eiropas Komisija rosinās no pulksteņa grozīšanas atteikties, lēmumu būs jāapstiprina arī dalībvalstīm un Eiropas Parlamentam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti