Junkers Eiropā sola pārmaiņas

“Eiropā būs pārmaiņas.” Tas ir galvenais solījums, ko pašlaik dod jaunais Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājs Žans Klods Junkers. Pirmdien viņam un viņa komandai ir pirmā darba diena.

Tostarp ir kļuvis zināms arī jaunā Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja vietnieka Valda Dombrovska kabineta sastāvs. No Latvijas tajā darbosies trīs cilvēki: bijušais Dombrovska padomnieks Gints Freimanis, Elīna Melngaile, kura ir strādājusi Andra Piebalga birojā, un Žaneta Vegnere, kas līdz šim ir darbojusies Eiropas Parlamenta (EP) administratīvajā aparātā.

Sentimentālās atvadas no līdzšinējās EK, kas pavadīja visu iepriekšējo nedēļu Briselē, ir galā. Amatā ir stājusies jaunā komisāru komanda ar bijušo Luksemburgas premjeru Žanu Klodu Junkeru priekšgalā.

Viņš sola jau no pirmās dienas atrotīt piedurknes un aktīvi ķerties pie darba. Viens no pirmajiem uzdevumiem būs sagatavot un prezentēt 300 miljardu investīciju programmu. Junkers sola, ka šīs investīcijas dos grūdienu Eiropas ekonomikai, kas jau kādu laiku buksē.

Kad es saku, ka mums ir nepieciešama gan taupība, gan investīcijas, jo ir jārada darba vietas un jāveicina ekonomikas izaugsme, es nenodarbojos ar dzeju vai romānu rakstīšanu,” vārdos tiešs ir Junkers. „Tā ir nopietna programma. Un es to prezentēšu nevis līdz janvāra beigām, kā sākotnēji bija domāts, bet jau decembrī, lai decembra beigās dalībvalstu vadītāji to varētu apstiprināt,” norāda Junkers.

Tomēr skeptiķi saka, ka skaitlis 300 miljardi eiro skan labi. Bet, kur šo naudu ņems, tā arī īsti nav skaidrs. Daļēji savu redzējumu Junkers oktobra beigās prezentēja dalībvalstu vadītājiem. Pēc samita Latvijas premjere Laimdota Straujuma atklāja, ka iespējamie naudas avoti būs dažādi. Tostarp lielākoties aizņēmumi no Eiropas Investīciju bankas. Bet, lai saņemtu naudu, būs vajadzīgas labas idejas un konkurētspējīgi projekti no Latvijas uzņēmējiem, jo tieši viņi, un nevis valsts, būšot naudas saņēmēji.

Junkera komisāru komandā darbu ir sācis arī bijušais Latvijas premjers Valdis Dombrovskis. Viņš ir viens no septiņiem komisijas priekšsēdētāja vietniekiem, kuram būs jākoordinē trīs komisāru darbs. Tie ir francūzis Pjērs Moskovisi, kurš atbildēs par ekonomikas, finanšu, nodokļu un muitas politiku, beļģiete Marianna Taisena, kura atbild par sociālajiem un nodarbinātības jautājumiem, kā arī brits Džonatans Hils. Viņš ir atbildīgs par finanšu stabilitāti un kapitāla tirgiem. Tomēr šo komisāru darbu koordinēs ne tikai Dombrovskis, bet daļēji arī citi priekšsēdētāja vietnieki. Kā tas īsti darbosies, pagaidām vēl nav skaidrs.

Šī ir jauna EK struktūra, jauns piedāvājums, kurā viceprezidentiem ir koordinējošā loma un uzdevums nodrošināt saskaņotu dažādu jomu politiku. Te gan jāuzsver, ka komisijas struktūra ir tāda, ka arī vicprezidentu atbildības jomas pārklājas. Tas nozīmē, ka veceprezidentu pienākums nav mikromenedžēt komisārus, bet tiešām nodrošināt koordinēšanas darbu,” saka Dombrovskis.

Ir kļuvusi zināms arī jaunā Dombrovska kabineta sastāvs. To vadīs soms Tanelī Lahti, kurš iepriekš ir strādājis ar finanšu jautājumu komisāru Oli Rēnu. Viņa vietnieks būs itālis Massimo Suardi, kurš arī iepriekš ir strādājis ar Rēnu un darbojies arī Itālijas Centrālajā bankā. No Latvijas būs trīs padomnieki – jau minētie Freimanis, Melngaile un Vegnere, kura iepriekš Eiropas Parlamentā ir strādājusi ar sabiedrisko attiecību un sabiedrības informēšanas jautājumiem.

Dombrovska vietu EP ieņems Inese Vaidere, kura vēlēšanās bija palikusi pirmā aiz strīpas “Vienotības” sarakstā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti