«JP Morgan Chase» maksās 13 miljardu dolāru sodanaudu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

ASV banka " JP Morgan Chase" vienojusies par valsti par 13 miljardu dolāru lielas sodanaudas maksāšanu ASV regulatoriem, izbeidzot izmeklēšanu par hipotēku vērtspapīru tirdzniecību. Tā ir ASV vēsturē lielākā soda nauda, kas piespriesta kādam uzņēmumam un institūcijai. Tomēr tiek arī norādīts, ka šī vienošanās pilnībā neatrisina jautājumu par atbildību globālās finansiālās krīzes veicināšanā.

Rēķinot pēc tai piederošajiem aktīviem, „JP Morgan Chase" ir lielākā banka Savienotajās Valstīs un otrā lielākā pasaulē. Pirms 2008. gada finansiālās krīzes tā bija galvenā spēlētāja sarežģītā investīciju shēmā, kas ļāva tirgoties ar apkopotiem nekustamo īpašumu kredītu portfeļiem. Klientiem tās tika pasniegtas kā zema riska investīcijas, apelējot pie tā, ka nekas nav drošāks par nekustamo īpašumu vērtību. Tomēr tad banku uzpūstais nekustamo īpašumu burbulis sprāga, kredītus īpašnieki vairs nevarēja atmaksāt, bet bankas tika nostādītas uz bankrota sliešana. Tagad pēc gadiem ilgas tiesvedības beidzot panākta vienošanās, kurā „JP Morgan Chase" saukta pie atbildības par līdzdalību šajās riskantajās mahinācijās.

„Šodien es esmu lepns piedalīties bezprecedenta štata un federālajā sadarbībā, lai paziņotu vēsturisku vienošanos ar „JP Morgan Chase" par rīcību, kas veicināja globālo finanšu krīzi un nospieda mūsu  ekonomiku uz ceļiem. Trīspadsmit miljardu dolāru lielā vienošanās sauc „JP Morgan Chase"    pie atbildības gan par viņu pašu rīcību, gan par to, ko izdarīja finansiālās institūcijas, kuras tā pārņēma – „Bear Sterns" un „Washington Mutual". Tas ir būtisks solis, lai atjaunotu uzticību mūsu finanšu tirgum. Tas parāda – vienalga, cik liels tu esi, tevi sauks atbildības priekšā, ja pārkāpsi likumu," sacīja Ņujorkas štata ģenerālprokurors Ēriks Šneiders.

Aptuveni četri miljoni no soda tiks atdota māju īpašniekiem, kuri cieta no „JP Morgan Chase"veiktās maldināšanas, īpašu uzsvaru liekot uz tiem, kuriem draud sava īpašuma zaudēšana. Septiņi miljardi tiks maksāti, lai slēgtu ierosinātos federālos un štatu civiltiesiskos procesus, bet atlikusī nauda tiks samaksāta ASV valdībai.

Tikmēr eksperti norāda –  „JP Morgan Chase" tikai vienā gadā nopelna 20 miljardus, līdz ar to 13 miljardu lielais sods salīdzinoši nav tik liels. Neizprotams ir arī fakts, ka netiek tiesāta neviena vadošā bankas amatpersona.

„Tā ir vēsturē lielākā sodanauda, kuru ASV valdība piespriedusi kādai personai vai uzņēmumam. Tas ir trīsreiz vairāk par sodu, kas tika piespriests "British Petrolium". Tas noteikti parāda stingrāku ASV valdības attieksmi. Taču tajā pašā laikā šis ir rekordaugsts sods bez vainīgo izpilddirektoru identificēšanas, kuri bija vainīgi šajos sliktajos un kriminālajos lēmumos. Izmeklēšanu skaits kopš 2008. gada, kurās valdībai izdevies nosaukt vainīgos vadītājus, sasniedz apaļu nulli. Ir bijuši daži zemāku amatu grēkāži, taču neviena nopietna izpilddirektora. Ir grūti saprast kā var piespriest 13 miljardu dolāru sodu, nevienam konkrēti nepārkāpjot kādu sarkano līniju un neizdarot ko krimināli sodāmu," norādīja Kolumbijas universitātes profesors Džons Kofijs.

Pašlaik gan slēgtas tikai civiltiesiskās ASV valdības prasības, Savienoto Valstu tieslietu ministrijas kriminālā izmeklēšana pret lielāko ASV banku par to, kurš vainojams vēsturē smagākajā ekonomiskajā krīzē, vēl tiek turpināta. Turpināsies arī diskusijas par to, vai ASV valdība izdarījusi pietiekami, lai pārliecinātos ka riskanta uzvedība finanšu sektorā ar mērķi dzīties pēc maksimālas peļņas, ir izskausta uz neatgriešanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti