Joprojām neskaidrība par Ziemeļīrijas robežu pēc «Brexit»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pēc 47 gadu ilgas kopābūšanas naktī no piektdienas uz sestdienu Apvienotā Karaliste oficiāli izstāsies no Eiropas Savienības (ES). Tad sāksies 11 mēnešu ilgs pārejas periods,  un vēl ir ļoti daudz nezināmo par to, kādas būs Lielbritānijas un ES attiecības pēc 2020. gada 31. decembra, skaidrības nav arī par Ziemeļīrijas robežu.

Sarunas par nākamo ES un Lielbritānijas līgumu sāksies tikai februārī vai marta sākumā. Tās vadīs Mišels Barnjē, kurš vadīja tā dēvētā “šķiršanās līguma” jeb “Brexit” sarunas, par ko trešdien balsos eiroparlamentārieši.

Viena no bažām ir par to, kas notiks uz Ziemeļīrijas robežas nākamgad. Barnjē otrdien teica, ka muitas pārbaudes starp Lielbritāniju un Ziemeļīriju būs “neaizstājamas”.

Tas ir pretrunā ar britu premjera Borisa Džonsona vairākkārtējiem apgalvojumiem, ka pēc “Brexit” preces, kas šķērso Īrijas jūru, netiks pārbaudītas.

Barnjē uzskata, ka Ziemeļīrijas protokols, kuru Džonsons parakstīja oktobrī, padara neiespējamu tirdzniecību bez pārbaudēm. 

Barnjē, otrdien, 28. janvārī, uzstājoties Belfāstas Universitātē, sacīja, ka viņam vēl nav skaidrs, vai tad, kad Lielbritānija atstās ES un vienoto tirgu, tā arī izvēlēsies atstāt Eiropas sociālo un normatīvo modeli.

“Tas ir galvenais jautājums, un mēs uz to gaidām atbildi sarunās. Jo šī atbilde būs mūsu turpmāko attiecību atslēga. Un godīgi sakot, dāmas un kungi, es ceru, ka mūsu Lielbritānijas draugi uzmanīgi un rūpīgi pārdomā šo jautājumu un šo atbildi, jo Apvienotā Karaliste nevar gaidīt augstas kvalitātes piekļuvi mūsu vienotajam tirgum, ja tā uzstās uz konkurenci valsts atbalsta, sociālo un vides standartu jomā,” pauda Barnjē.

Vienošanās paredz, ka Ziemeļīrija faktiski paliek muitas savienībā ar ES. Proti, preces, kas nonāk Ziemeļīrijā un varētu šķērsot robežu, nokļūstot Īrijas Republikā, ir jāpārbauda, lai pārliecinātos, ka tās atbilst ES noteikumiem.

Šobrīd ir plāns, ka sarunas par jauno tirdzniecības līgumu tiks pabeigtas līdz gada beigām, tas ir ļoti ātri, jo britu premjers Boriss Džonosns nevēlas lūgt pārejas perioda pagarinājumu. Taču kāds būs šis līgums – nav skaidrs, jo abās Lamanša kanāla pusēs izskan savstarpēji izslēdzoši apgalvojumi.

KONTEKSTS:

2016. gadā Lielbritānijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no ES. Kopš tā laika tika strādāts pie Lielbritānijas un ES vienošanās par izstāšanās procesu. Savu piekrišanu tam deva ES valstis, taču piedāvāto vienošanos trīs reizes noraidīja britu parlaments. Lielbritānijai bija jāizstājas no ES 2019. gada 29. martā, taču aprīļa vidū Terēza Meja un pārējo ES valstu līderi vienojās par iespēju atlikt "Brexit" līdz 31. oktobrim, pēcāk termiņš tika pagarināts līdz 2020. gada 31. janvārim.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti