Jeruzalemē pastiprinās spriedze starp ebrejiem un palestīniešiem

Jeruzalemē pieaug saspīlējums starp ebrejiem un palestīniešiem, naktī uz piektdienu vairāk nekā 100 cilvēku guva ievainojumus sadursmēs starp arābiem, ebrejiem un policiju. Iepriekšējās dienās notikuši atsevišķi incidenti, kad arābi uzbrūk ebrejiem un otrādi.

Izraēlas okupētajā Austrumjeruzalemē naktī uz piektdienu izcēlās sadursmes pēc tam, kad vairāki simti galēji labēji noskaņoto ebreju ieradās pārsvarā palestīniešu apdzīvotajā pilsētas daļā, skandējot saukli “Nāvi arābiem”.

Savstarpēji uzbrukumi

Dažus simtus metrus no viņiem bija sapulcējušies vairāki tūkstoši palestīniešu, kuri bija piedalījušies vakara lūgšanā.

Lai nepieļautu abu pušu sadursmes, vairāki simti policijas specvienības darbinieku norobežoja apkaimi un sāka atstumt satrakotos pūļus, kas likumsargus apmētāja ar pudelēm, akmeņiem un pirotehniku. Likumsargi atbildēja ar ūdens metējiem un trokšņu granātām.

Palestīnas Sarkanā Pusmēness kustība paziņojusi, ka tā ir sniegusi medicīnisko palīdzību vismaz 105 cilvēkiem, 20 no viņiem esot hospitalizēti. Izraēlas policija informēja, ka sadusmju laikā ievainojumus guvuši 20 likumsargi. Nekārtību laikā aizturēti vairāk nekā 50 cilvēki.

Jeruzalemē nokaitēta atmosfēra valda kopš 13. aprīļa, kad sākās musulmaņu svētais mēnesis ramadāns. Palestīnieši ir neapmierināti ar to, ka policija neļauj viņiem pulcēties vairākās vietās vecpilsētā. Savukārt policija apgalvo, ka tā palīdz desmitiem tūkstošiem dievlūdzēju droši nokļūt Al Aksas mošejā, kas ir viens no musulmaņu svētākajiem tempļiem.

Savukārt ebrejus ir saniknojuši vairāki sociālajā vietnē “TikTok” publicēti video, kuros redzams, kā palestīnieši uzbrūk ebrejiem. Pēdējās nedēļas laikā reģistrēti arī vairāki ebreju uzbrukumi arābiem.

Jācenšas sadzīvot

Jeruzalemes vicemēre Fleura Hasana-Nahuma pauda satraukumu par pēdējo dienu notikumiem pilsētā. Tomēr politiķe uzskata, ka vairums ebreju un arābu spēj sadzīvot.

“Tas, kas notiek naktīs, ir pilnīgā pretstatā tam, ko mēs pieredzam pa dienu Jeruzalemē. Mēs katru dienu sadarbojamies ar arābiem slimnīcās, universitātēs, skolās, Jeruzalemes pašvaldībai ir laba sadarbība ar pilsoniskās sabiedrības organizācijām, vietējiem līderiem.

Tāpēc mums ir grūti aptvert, ka naktīs šeit uzdarbojas ekstrēmisti, kuri mēģina padarīt dzīvi sarežģītāku visiem,” Hasana-Nahuma sacīja intervijā televīzijas kanālam “i24 News”.

Vicemēre aicināja Jeruzalemes iedzīvotājus izbeigt savstarpējos uzbrukumus: “Es domāju, ka labākais, ko mēs varam darīt, ir atjaunot mieru un ticību un mēģināt pārvarēt šo ļoti sarežģīto situāciju.”

Atsevišķi galēji labējie politiķi pēdējo dienu sadursmēs vaino palestīniešus un nebeidz atkārtot, ka Jeruzaleme ir ebreju pilsēta.

Izraēla Austrumjeruzalemi okupēja 1967. gadā un uzskata Jeruzalemi par savu galvaspilsētu. Tam nepiekrīt lielākā daļa starptautiskās sabiedrības.

Palestīnieši vēlas, lai Austrumjeruzaleme būtu viņu iecerētās neatkarīgās valsts galvaspilsēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt