Pusdiena

Vācijas valdībā nesaskaņas migrācijas jautājumos tuvina jaunu politisko krīzi

Pusdiena

Pusdiena 16.06.2018

Jemenā saasinās cīņas starp nemierniekiem un Saūda Arābijas vadītās koalīcijas spēkiem

Jemenā saasinās cīņas starp nemierniekiem un Saūda Arābijas vadītās koalīcijas spēkiem

Kopš 2015.gada Saūda Arābijas vadītie koalīcijas spēki ir iesaistījušies savā vienā no lielākajām cīņām pret šiītu hutiešu nemierniekiem Jemenā. Cīņas notiek pie ostas pilsētas Hudeidas, kura atrodas pie Sarkanās jūras. Šai vietai ir liela nozīme pārtikas piegādei Jemenai. Uz to norādījusi arī ANO Drošības padome, kura, par spīti ieroču zalvju apmaiņai starp šīm karojošajām nometnēm, mudinājusi puses saglabāt ostu atvērtu pārtikas un humānās palīdzības kravām.

Jemenas valdības un tās atbalstītie Saūda Arābijas vadītās koalīcijas spēki kopš trešdienas uzsākušas uzbrukumus Jemenas ostas pilsētai Hudeidai. Tā atrodas Irānas atbalstīto šiītu hutiešu nemiernieku un viņu sabiedroto kontrolē.

Tiek norādīts, ka šī kauja var kļūt par izšķirošo cīņu triju gadus ilgušajā konfliktā.

Ceturtdien, 14.jūnijā, saasinoties sadursmēm starp abām konflikta pusēm, dzīvību zaudēja vairāki desmiti cilvēku, galvenokārt bojā ejot nemierniekiem.

Militārie avoti Saūda Arābijas vadītajā koalīcijā paskaidroja, ka uzbrukumi nemiernieku pozīcijām pastiprināti pēc tam, kad saasinājušās cīņas netālu no Hudeidas lidostas, kas ir uz dienvidiem no šīs ostas pilsētas.

Saskaņā ar nemiernieku televīzijas ziņoto, hutiešu nemiernieki šonedēļ netālu no ostas ir nogremdējuši vienu no Saūda Arābijas vadītās koalīcijas spēku kuģiem. Taču neviena no pusēm to nav apstiprinājusi. Ir zināms, ka šobrīd pie ostas dežūrē divi Saūda Arābijas kuģi.

Tāpat vērā jāņem, ka vakar ap laiku, kad saasinājās sadursmes starp abām konflikta pusēm, notika arī ANO Drošības padomes ārkārtas sēde. Tajā tika runāts par šo konfliktu, aicinot arī "saglabāt atvērtu" nozīmīgo Jemenas ostas pilsētu Sarkanajā jūrā.

ANO savu aicinājumu pamatojusi: Jemenai šī ostas pilsēta Sarkanajā jūrā atbild par 70% visa importa, kas valstī tiek ievests, tādējādi tā ir lūgusi atturēties militārām darbībām, kas varētu kaitēt ostas infrastruktūrai un vēl vairāk veicināt nabadzību un badu.

Reaģējot uz to, Jemenas Ārlietu ministrija paziņojumā norādījusi, ka tās valdības spēki un tās sabiedrotie šobrīd nekādas operācijas ostas tuvumā neplāno veikt, uzsverot, ka ostas infrastruktūra paliks neskarta. Ministrija arī uzsvēra, ka pašlaik atrodas tuvāk lidostas apkārtnei, bet ne ostas teritorijai.

Tiek uzskatīts, ka Hudeidas ieņemšana būtu lielākā uzvara Jemenas valdībai un tās sabiedrotajiem Saūda Arābijas vadītajiem koalīcijas spēkiem.

Taču vienlaikus pastāv bažas, ka cīņas varētu novest pie lielas humānās katastrofas.

Tā uzskata starptautiskās palīdzības grupas, norādot, ka šajā ostas pilsēta dzīvo vairāk kā pusmiljons cilvēku.

Bez šīs ostas pilsētas Sarkanajā jūrā hutiešu nemiernieku kontrolē ir vēl Jemenas galvaspilsēta Sana, kā arī liela daļa no valsts ziemeļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti