Jaunzēlandē pretrunīgi vērtē Kuka ceļojuma 250. gadadienas svinības

Jaunzēlandē atzīmē 250. gadadienu, kopš angļu ceļotājs Džeimss Kuks sasniedza tālās dienvidu puslodes salas. Tieši pateicoties viņa braucienam Jaunzēlandi iepazina Eiropas iedzīvotāji.

Saistībā ar jubileju Gisbornas pilsētas ostā ieradās Kuka kuģa "Endeavour" kopija, un krastā salas pirmiedzīvotāji – maori – sarīkoja sagaidīšanas ceremoniju. Viņu līderis norādīja, ka tā ir iespēja atcerēties senčus, kuri tika nogalināti kuģa apkalpes locekļu konfliktā ar Jaunzēlandes pamatiedzīvotājiem. Jubileja arī esot iespēja virzīties uz priekšu un samierināties.

Tiesa, ne tik miermīlīgi noskaņoti bija apmēram 150 protestētāji, kuri netālu no svētku norises vietas skaļi pauda savu nepatiku. Viņi pauda, ka balto cilvēku ierašanās salās ienesusi vienīgi neuzticēšanos, negodīgumu un vardarbību.

Tikmēr vēsturnieki atgādina, ka jūrnieki pirmajās sastapšanās dienās nogalināja deviņus maorus, tai skaitā viņu virsaiti. Iespējams, konfliktu izraisīja pārpratums un vietējie iedzīvotāji nebija noskaņoti agresīvi un sveica atbraucējus saskaņā ar savām tradīcijām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti