Jauno Dānijas valdību vadīs sociāldemokrātu līdere Mete Frederiksena

Pēc partiju sarunām otrdienas vakarā kļuvis skaidrs, ka Dānijas jauno mazākuma valdību vadīs Sociāldemokrātiskās partijas līdere Mete Frederiksena. Sociāldemokrātu un vēl trīs kreiso partiju vienošanās panākta pēc trīs nedēļu ilgām sarunām. 41 gadu vecā politiķe kļūs par jaunāko premjerministri Dānijas vēsturē.

Jauno Dānijas valdību vadīs sociāldemokrātu līdere Mete Frederiksena
00:00 / 01:22
Lejuplādēt

Mēneša sākumā notikušajās Dānijas parlamenta vēlēšanās uzvarēja opozīcijā esošā Sociāldemokrātiskā partija, iegūstot teju 26% balsu. Otrajā vietā palika pašreizējā premjerministra Larsa Lekes Rasmusena vadītā Liberālā partija, kas saņēma nepilnus 24% balsu, un zaudējumus cieta arī citas labējās partijas. Pēc vēlēšanām sākās sarunas par nākamās valdības veidošanu.

Mazākuma valdības Dānijā jau kļuvušas par ierastu lietu, un tieši tāda būs arī jaunā valdība, kuru vadīs Sociāldemokrātiskās partijas līdere Mete Frederiksena. Tas kļuvis skaidrs pēc sociāldemokrātu un vēl trīs kreiso partiju sarunām otrdienas vakarā, kurās tika panākta šāda vienošanās. Pārējās trīs kreisās partijas pauda atbalstu mazākuma valdības izveidei un Frederiksenai kā šīs valdības vadītājai. Ar trīs partiju atbalstu sociāldemokrāti iegūs 91 no 179 vietām parlamentā. Līdz ar jaunās valdības izveidi Dānija kļūs par trešo Ziemeļvalsti pēc Somijas un Zviedrijas, kas pēdējā gada laikā izveidojusi kreisu valdību.

Valdības izveides sarunas ilga trīs nedēļas, un tās bija garākās kopš 1988. gada. Galvenie šķēršļi sarunu procesā bija atšķirīgi uzskati klimata jautājumos, ekonomikas un imigrācijas politikā. Arī jaunā valdības vadītāja atzina, ka katra partija esot ar savu stāstu un attieksmi, tomēr galvenais mērķis nu esot sasniegts.

"Mūsu politiskais piedāvājums ir ļoti ambiciozs, progresīvs un taisnīgs. Tas iekļauj visas lielās tēmas. Finanšu politika, kurai jābūt atbildīgai, bet arī jāpalīdz tautai. Īpaši gribam uzlabot jaunu cilvēku labklājību. Mums ir svarīga arī vides aizsardzība – gribam samazināt karbona emisijas, lai novērstu klimata pārmaiņas. Esam apņēmušies pieņemt klimata likumu un izstrādāt klimata rīcības plānu. Un tāpat mums ir ļoti svarīga arī labklājības sabiedrība, kas dāņiem nodrošina labus dzīves apstākļus," sacīja Dānijas premjerministre.

Frederiksena, kas iepriekš bijusi tieslietu ministre un nodarbinātības ministre, uzsvēra, ka politiskais dokuments, kurā ietverta partiju vienošanās, ir viens no pirmajiem pasaulē, kurā patiesi esot definēti zaļie mērķi. Jaunā premjere skaidroja, ka viņas valdība izstrādās klimata plānu, saistošu likumu par klimatu un samazinās siltumnīcefekta gāzu emisijas par 70%.

Partiju vienošanās arī paredz, ka Dānija uzņems bēgļus, izmantojot kvotu sistēmu, un atteiksies no plāna, kurā migranti tiktu nogādāti uz neapdzīvotu salu. Sociāldemokrāti jau pirms vēlēšanām ieņēma stingrāku nostāju pret imigrāciju, tādējādi vairojot popularitāti. Dāņu mediji raksta, ka vienošanās tekstā Frederiksena tomēr atstājusi vietu manevru veikšanai. Mediji arī pieļauj, ka strīdi partiju vidū varētu raisīties par pensionēšanās un mājokļu jautājumiem, kā arī aizsardzību.

41 gadu vecā politiķe kļūs par jaunāko premjerministri Dānijas vēsturē. Sagaidāms, ka trešdien viņa publicēs 18 lappušu garo partiju vienošanos, savukārt jaunā Ministru kabineta sastāvs varētu tikt paziņots ceturtdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti