Jaunais «Taleban» līderis sarunās ar valdību neielaidīsies

Pakistānas islāmistu grupējums „Taleban" ir izvēlējies jaunu līderi pēc tam, kad pirms gandrīz nedēļas ASV bezpilota lidmašīnu uzlidojumā tika nogalinās iepriekšējais. Par jauno komandieri iecelts stingro uzskatu piekritējs, radikālais garīdznieks Maulana Fazlullahs. Tas nozīmē, ka miera sarunu iedīgļiem ar valdību, kam gatavību bija izteicies iepriekšējais Pakistānas talibu līderis, visticamāk, tiks pielikts punkts. Arī drošības situācija varētu pasliktināties vēl vairāk.

Aptuveni 40 gadus vecais Maulana Fazlullahs pazīstams kā radikāls garīdznieks, kurš līdz 2009.gadam uzraudzīja talibu brutālo divus gadus ilgušo valdīšanu Svatas ielejā Pakistānas ziemeļrietumos. Tur viņš centās ieviest stingrus šariata likumus, un pārkāpējus bieži sodīja publiski perot vai nocērtot galvu.

2009.gadā Pakistānas armijai atkalpārņemot kontroli reģionā, Fazlullaham nācās bēgt. Tiek uzskatīts, ka viņš devās uz Afganistānu, bet Pakistāna iepriekš ziņojusi, ka Fazlullahs turpinājis vadīt uzbrukumus valstī, arī esot otrpus robežas. Pakistānas izlūkdienesti uzskata, ka viņa vadītie kaujinieki arī stāv aiz uzbrukuma pakistāniešu pusaudzei Malalai Jusufzajai. Viņa aktīvi iestājās par meiteņu tiesībām izglītoties, bet pirms gada talibi uzbrukumā skolas autobusā viņu sašāva galvā.  Malala Jusufzaja izdzīvoja un nesen saņēma Eiropas Parlamenta prestižo Saharova balvu, kā arī bija viena no kandidātēm šī gada Nobela Miera prēmijai.

Pazīstams arī kā „Mulla Radio", pateicoties viņa savulaik vadītajām pārraidēm radio, aģitējot par stingriem islāma likumiem, Fazlullahs kā jaunais Pakistānas talibu līderis ir sliktas ziņas valdībai Islamabadā. Viņa priekšgājējs, Hakimulla Mehsuds, tika nogalināts pagājušā piektdienā ASV bezpilota lidmašīnas triecienā. Mehsuds bija izteicis gatavību mēģināt sākt miera sarunas ar valdību. Pirmā tikšanās starp abu pušu pārstāvjiem bija paredzēta nākamajā dienā pēc Mehusda nogalināšanas.

ASV bezpilota lidmašīnas uzlidojums izraisīja Pakistānas nosodījumu, iekšlietu ministram to piedēvējot uzbrukumam miera procesam. Vašingtona, kaut gan nav apstiprinājusi uzlidojumu, tomēr norādīja, ka Mehsuds ir bijis atbildīgs par daudziem uzbrukumiem, tostarp par neveiksmīgu terorakta mēģinājumu Ņujorkā 2010.gadā.

Pakistānas valdība cerēja, ka talibi par jauno līderi izvēlēs kādu, kurš būtu atvērtāks miera procesam. Tomēr tas nav Fazlullahs. Talibu pārstāvis aģentūrai „Reuters" telefonsarunā jau paziņojis, ka „sarunu vairs nebūs, jo Fazlullahs ir pret sarunām ar Pakistānas valdību." Bet kā vēsta aģentūra AFP, grupējuma pagaidu vadītājs, paziņojot par jaunā līdera ievēlēšanu, norādījis, ka sarunu nebūs, līdz valdība „paziņos par pilnīgu šariata likumu ieviešanu."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti