Panorāma

Baltijas premjeri tiekas Rīgā

Panorāma

Londonā diskutē par Latvijas drošību

Igaunijas premjers par progresīvo nodokli un attiecībām ar Krieviju

Jaunais Igaunijas premjers intervijā LTV: Centra partija nav prokrieviska

Jaunais Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass (Centra partija), kurš piektdien, 9.decembrī, ar saviem Baltijas kolēģiem Rīgā tikās pirmo reizi jaunajā statusā, Igaunijā ir jau izpelnījies daudz uzmanības. Ne tikai tādēļ, ka ieguvis premjera krēslu, bet tādēļ, ka nāk no ilgi opozīcijā sēdējušas un par prokrievisku uzskatītas partijas. Turklāt viņš ir panācis, ka Igaunijā tiks ieviesta progresīvā nodokļu sistēma - kas vairāk pelna, tam arī lielāki nodokļi.  

Kas būs Jūsu valdības stiprās puses, risinot iekšpolitiskus un starptautiskus jautājumus?

Mēs gribētu ieguldīt lielākas finanses aizsardzībā un arī ārlietās. Ja runājam par sadarbību starp trim Baltijas valstīm – tad man tā šķiet ļoti svarīga. Jo es labi zinu (kad darbojos vairāk nekā 10 gadus parlamentā), ka šī Baltijas asambleja un tāpat dažādi kontakti starp Baltijas valstīm bija ļoti ļoti svarīgi.

Par mūsu iekšpolitiku Igaunijā. Mēs mainām mūsu nodokļu sistēmu. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka pēc 2018.gada 1.janvāra mēs vēlētos paaugstināt ienākumus, ko cilvēki saņem ''uz rokas”.

Runājot par ekonomiku – ja Igaunija šo progresīvo nodokļu sistēmu ieviesīs, kāda tam varētu būt ietekme?

Mūsu vidējā alga patlaban ir ap 1100 eiro, varbūt būs vairāk nākamajā gadā, bet pie vidējās algas ap 1100 – šie cilvēki nopelnīs katru mēnesi par 62 eiro vairāk “uz rokas”. Es domāju - tas ir ļoti nozīmīgi mūsu cilvēkiem. Un arī sociālajā ziņā - viņiem būs vairāk iespēju, ja katru mēnesi viņi varēs dzīvot ar papildu 62 eiro vai pat vairāk.

Bet kāds ir Jūsu viedoklis, prognoze – vai arī Latvijai būtu lietderīgi ieviest šo progresīvo ienākumu nodokli ?

Es domāju – tas ir jautājums valstij...

Protams! Bet – es jautāju tikai par prognozi.

Tas ir parlamenta, valdības pusē. Es domāju, ka vissvarīgākā lieta – ka tas ir jautājums sabiedrībai.  Es nevaru iedomāties, ka igauņi teiktu – jums Latvijā ir jādara tā vai citādi. Mēs esam ļoti labi partneri, mēs esam ļoti labi kaimiņi. Bet manā pusē un manā ieskatā tas nebūtu ļoti godīgi teikt citai valstij vai citai sabiedrībai, kā jums jārīkojas.

Jūsu partija – Centra partija - tradicionāli tiek uzskatīta par Kremļa sabiedroto. Piemēram, Jūsu partijai ir līgums ar Putina partiju “Vienotā Krievija”. Kā zināms, Jūs esat teicis, ka šis līgums ir apturēts. Taču – ko tas nozīmē reālajā dzīvē?

Centra partija patlaban ir lielākā partija Igaunijā. Pēdējos reitingos, kurus redzēju vakar, mūsu popularitātes rādītāji bija visaugstākie. Tas nozīmē, ka 32% igauņu šodien atbalsta mūsu partiju. Un es esmu ļoti pateicīgs šiem cilvēkiem.

Tā ir taisnība, ka mums ir šis protokols ar Krievijas partiju. Mūsu bijušie līderi nolēma šo protokolu izveidot vairāk nekā pirms 12 gadiem. Man šķiet, ka pēdējās 4 - 5 nedēļās šis jautājums ir vissvarīgākais mūsu sabiedrībā.

Bet es varētu teikt šodien, ka šis protokols nedarbojas, un es nevaru ieraudzīt, kā tas varētu strādāt, ja situācija starp Krieviju un Eiropas Savienību ir tāda, kāda tā mums ir šodien. Kā es sacīju – mūsu ārlietu un drošības politikai ir jāpaliek uz tā paša ceļa, kā līdz šim.

Bet ko Jūs teiktu cilvēkiem, kas satraucas par iespējamību, ka Jūsu valdība var būt prokrieviska?

Īsā atbilde – neuztraucieties! Mazliet garāk varētu atbildēt, ka mūsu partija pirms 25 gadiem bija partija, kura aicināja uz to visu, ko mēs gribējām sasniegt Igaunijas un arī pārējo Baltijas valstu labā. Lai tās atkal būtu neatkarīgas.

Un mēs esam par 100% Igaunijas partija. Un es personīgi aicinu arī manas partijas biedrus uz to, ka mēs vēlamies un strādājam, lai mūsu zili melni baltais karogs tāds ir šodien un arī nākotnē.

Kāda ir Jūsu reakcija, kad atkal un atkal no politiķiem un militāriem speciālistiem dzirdat, ka pēc Ukrainas nākamais Krievijas agresijas mērķis būs Baltija?

Es domāju, ka te varbūt ir trīs vissvarīgākās pamatlietas. Pirmais ir – ko mēs darām mūsu valstu iekšienē. Es domāju – ko mēs darām Lietuvā, Latvijā vai Igaunijā. Cik stabilas ir mūsu sabiedrības. Otrs, kas man pašam ir ļoti svarīgs, – ir NATO un Eiropas Savienība. Un trešais – es domāju, sadarbība ar Skandināviju, ar ziemeļvalstīm tāpat ir svarīga Baltijas valstīm. Ja tā, tad esmu pilnībā drošs, ka šīs valstis vienmēr paliks neatkarīgas. 

Kāds ir Jūsu viedoklis par ASV jaunievēlēto prezidentu Donaldu Trampu? Kāda,  jūsuprāt, varētu būt Trampa prezidentūras ietekme uz Baltijas valstu drošību?

Es novēlu viņam un visai viņa komandai visu to labāko. Jo ASV ir ļoti nozīmīgs partneris Igaunijai un arī Baltijas valstīm. Mēs esam 100% pārliecināti, ka šī sadarbība, ļoti dziļā sadarbība starp Igauniju un NATO un, kā es ceru, starp Baltijas valstīm un NATO, būs ļoti ļoti svarīga. Un mēs darīsim visu, lai šo sadarbību saglabātu un turpinātu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt