Jaunais EP vicepriekšsēdētājs Angels: Darām par maz korupcijas riska mazināšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Eiropas Parlaments (EP) dara par maz, lai uzlabot deputātu darba caurskatāmību un mazinātu korupcijas iespējas. Tā uzskata jaunais EP vicepriekšsēdētājs Marks Angels – sociāldemokrāts no Luksemburgas. Intervijā Latvijas Radio viņš pastāstīja arī par citām pārmaiņām, kas nepieciešamas EP.

Intervija ar jauno EP vicepriekšsēdētāju Marku Angelu
00:00 / 09:40
Lejuplādēt

EP priekšsēdētāja Roberta Metsola šonedēļ nākusi klajā ar 14 priekšlikumiem korupcijas riska mazināšanai. Starp tiem ir bijušo deputātu pieejas mazināšana parlamentam, obligāta lobistu un citu sanāksmju dalībnieku reģistrācija, kā arī saņemto dāvanu un ceļojumu publiskošana. Tomēr to daļēji aizēnoja kritika par Metsolas novēloti iesniegto sarakstu ar dāvanām, ko priekšsēdētāja līdz šim ir saņēmusi, vadot parlamentu. Dāvanu vidū ir šampanietis, šokolādes, žāvēta desa un zila aitas figūriņa. Angels būs viens no 14 Metsolas vietniekiem.

Jūs tikko esat ievēlēts par EP priekšsēdētājas vietnieku. Kādēļ jūsu grupa ir izvirzījusi tieši jūsu kandidatūru?

Nav tā, ka mana grupa būtu vienkārši izvirzījusi manu kandidatūru. Mums bija iekšējās vēlēšanas, kurās piedalījās septiņi kandidāti. Esmu uzvarējis šajās vēlēšanās ar lielu balsu pārsvaru. No paša sākuma mūsu grupa ir teikusi, ka mēs visi kopā atbalstīsim vienu kandidātu. Līdz ar to es kļuvu par savas grupas kandidātu darbam EP vadības birojā.

Bet mani tomēr interesē šī jautājuma politiskā puse. Kāds ir jūsu piedāvājums? Kādas ir jūsu kvalitātes?

Ja runājam par politiku, tad mani kolēģi labi zina, ka man ļoti nozīmīga ir vienotība. Tāpat viņi zina, ka esmu kaismīgs cīnītājs par līdztiesību. Viņi zina, ka esmu sociāldemokrāts. Esmu bijis ļoti aktīvs Nodarbinātības un sociālo jautājumu komitejā. Esmu cīnītājs par sociālu Eiropu un līdztiesību, kas nenozīmē tikai dzimumu līdztiesību, bet arī cīņu ar nabadzību, minoritāšu un neaizsargāto grupu pārstāvēšanu. Esmu cīnītājs pret diskrimināciju. Tas viss ir palīdzējis man iegūt savas grupas uzticību. Turklāt viņi zina, ka esmu progresīvs. Esmu ne tikai sociāldemokrāts, bet arī progresīvais. Es domāju, ka gan Eiropai, gan šim parlamentam progresīvās idejas nāks par labu.

Jūs stājaties korupcijas skandālā iesaistītās Evas Kaili vietā. Korupcija un ar to saistītās reformas tagad ir daudzu uzmanības centrā. EP priekšsēdētāja jau ir nākusi klajā ar vairākiem priekšlikumiem, kā mainīt pašreizējo kārtību. Tomēr, piemēram, Eiropas Tautas partija kritizē jūsu Sociāldemokrātu grupu par to, ka jūs nevēlaties uzņemties pietiekami lielu atbildību par šo skandālu. Viņi saka, ka Sociāldemokrātu grupa nevēlas skaļi atzīt savu lomu notikušajā, jo galvenokārt skandālā ir iesaistīti jūsu grupas biedri.

Jā, tas ir noticis mūsu grupā. Neviens nemēģina apgalvot, ka tā tas nebūtu. Mēs no paša sākuma esam aktīvi rīkojušies, lai spertu nepieciešamos soļus, un esam atzinuši, ka mums ir nepieciešams paveikt mājasdarbus. Mēs veidosim iekšējo izmeklēšanu. Drīzumā publiski būs zināms tas, kā mēs to darīsim, kāds būs izmeklēšanas komitejas mandāts un kurš to darīs.

Ja runājam par parlamentu kopumā, tad mēs esam tie, kas saka, ka Robertas Metsolas iesniegtie 14 priekšlikumi ir labi, bet ar tiem ir par maz.

Decembrī mēs visi plenārsēdē esam atbalstījuši rezolūciju, kurā ir minēti arī vairāki citi pasākumi, kas līdz šim nav iekļauti priekšsēdētājas Metsolas priekšlikumos. Viņa saka, ka tie ir tikai pirmie soļi. Tas ir labi, bet mums ir jāiet krietni tālāk. Mums ir jāpalielina caurskatāmība. Mums ir jāuzlabo reģistrācijas sistēma. Deputātiem būtu publiski jāuzrāda, kad un kur viņi tiekas ar trešo valstu pārstāvjiem. Tas ir ļoti būtiski.

Tāpat mēs cīnāmies par to, lai izveidotu Eiropas Savienības Ētikas iestādi. Lai to radītu, ir nepieciešama gan Eiropas Komisijas, gan Eiropas Savienības Padomes, gan EP piekrišana. Ir jāgroza arī starpiestāžu vienošanās. Es ceru, ka to izdosies paveikt.

Mums ir patiesi ambiciozi mērķi, jo mēs zinām, ka uz mums gulstas milzīga atbildība. Jūs varat paļauties uz mani. Bet es neesmu vienīgais, kurš ar to nodarbosies. Pieci priekšsēdētājas vietnieki pieder pie mūsu grupas, un mēs strādāsim kā komanda. Es ceru, ka tik pat aktīvi rīkosies arī pārējie vicepriekšsēdētāji un parlamenta vadītāja, kura jau ir uzņēmusies iniciatīvu. Mēs esam to parādā mūsu iedzīvotājiem. Mums priekšā ir daudz darāmā.

Šis skandāls ir aizēnojis daudz labu darbu, ko šis parlaments ir paveicis krīzes un kara laikā. Mēs nedrīkstam pieļaut, ka tas turpina aizēnot mūsu darbu arī nākotnē. Tādēļ ir svarīgi panākt ne tikai lielāku caurskatāmību, bet arī padarīt Eiropu izturīgāku. Mēs jau daudz darām mazo un vidējo uzņēmumu labā, kas ir ļoti apsveicami. Bet mums arī ir jāpanāk, ka mūsu iedzīvotāji kļūst izturīgāki. Es gribētu, lai visi cilvēki mēneša beigās spētu samaksāt savus rēķinus. Nevienam Eiropā nav jāsēž aukstās mājās ziemas vidū. Man kā sociāldemokrātam tas ir nepieņemami. Tādēļ mēs daudz strādāsim arī pie šiem jautājumiem.

Ir cilvēki, kuri uzskata, ka EP valda nesodāmības kultūra. Mazie pārkāpumi netiek sodīti un uz tiem tiek pievērtas acis. Problēma ir arī tajā, ka neviens no malas neuzrauga pārkāpumu izmeklēšanu. Deputāti paši viens otru pēta, konsultē un lemj, vai noteikumi ir pārkāpti un kāds sods būtu jāsaņem. Turklāt parasti sodi ir diezgan maigi. Vai jūs piekrītat šādam vērtējumam?

Es domāju, ka mums ir jāstrādā pie sankciju pastiprināšanas. Tā ir arī daļa no priekšsēdētājas Metsolas piedāvātā plāna. Parlamenta rezolūcijā arī ir minēti vairāki punkti, kas skar sankcijas. Noteikumi nestrādās, ja par to pārkāpšanu nebūs paredzēts nekāds sods. Ir labi, ka jūs to pieminat. Jā, mums ir jāpastiprina sodi par pārkāpumiem. Ja netiks izveidota visaptveroša Eiropas Savienības Ētikas iestāde, tad mums vismaz vajadzētu radīt šādu Ētikas iestādi parlamentā.

Kā jau es sākumā minēju, mums būtu jāpaskatās uz decembrī apstiprināto rezolūciju un tad punktu pa punktam jāievieš tas, kas tajā ir rakstīts. Jo mēs patiešām esam to parādā mūsu iedzīvotājiem.

No otras puses, ir arī deputāti, kuri sarunās ar mani saka, ka nekāda administratīvā kontrole un Ētikas iestādes neapturēs tos, kuri vēlas ņemt kukuļos maisus ar naudu un citādi pārkāpt likumus. Tādēļ, viņuprāt, nebūtu pamatoti apgrūtināt visus deputātus ar papildu iekšējo kontroli vai radīt izmeklēšanas iestādes, kas būtu ārpus policijas un tiesām. Tādēļ viņi saka, ka tas tikai uzliks papildu administratīvo slogu, bet neapturēs līdzīgu korupcijas skandālu atkārtošanos.

No vienas puses, jums ir taisnība. Noziedznieki vienmēr mēģina atrast veidu, kā apiet likumus un noteikumus, lai panāktu savu. Bet mums tik un tā ir jāizveido labākas aizsargbarjeras, lai to būtu grūtāk paveikt.

Protams, ka priekšlikumiem ir jābūt izsvērtiem. Deputātiem ir jāsaglabā sava neatkarība. Bet, godīgi runājot, man nav ne mazāko problēmu atklāti uzrādīt tos, ar ko es tiekos darba darīšanās.

Lobēšana nes arī labas lietas. Mēs nevaram tikai ieslēgties savos birojos un ne ar ko citu netikties. Mēs nevaram strādāt pie kāda jautājuma un nezināt, ko par to saka nevalstiskās organizācijas, ko saka vides aktīvisti, ko saka arodbiedrības, ko saka uzņēmēji, ko saka tirdzniecības un rūpniecības kamera. Tādēļ es nesaskatu ne mazāko problēmu uzrādīt manā parlamenta mājaslapas sadaļā, ar kuriem cilvēkiem es strādāju, lai gūtu idejas. Tam ir jābūt pilnīgi caurskatāmam un atklātam. Es nedomāju, ka kāds atteiksies ar mani tikties tikai tāpēc, ka šī tikšanās tiks publiski uzrādīta. Man liekas, ka tā nav nekāda problēma.

KONTEKSTS:

Šonedēļ par jauno EP vicepriekšsēdētāju ievēlēts Marks Angels. Viņš būs viens no 14 Metsolas vietniekiem. Viņš stājās korupcijā apsūdzētās grieķietes Evas Kaili vietā. Kopš aresta Kaili joprojām atrodas Beļģijas cietumā, jo, kā paziņoja viņas advokāts, prokurori baidās, ka Kataras specdienesti varētu nolaupīt deputāti un ātri nogādāt ārzemēs. Kaili ir izslēgta arī no EP Sociāldemokrātu grupas.

Beļģijas policija izvirzījusi apsūdzības korupcijā četriem cilvēkiem, tostarp EP viceprezidentei Evai Kaili. Viņus apsūdz par darbošanos kriminālā organizācijā, par naudas atmazgāšanu un korupciju, cenšoties virzīt Kataras intereses Eiropas līmenī.

Starp aizturētajiem ir arī Evas Kaili partneris, itālis Frančesko Džordži un bijušais eiroparlamentārietis no Itālijas Antonio Panceri.

Izskanējušas aizdomas, ka Persijas līča valsts Katara centusies ietekmēt EP politiskos un ekonomiskos lēmumus, maksājot ietekmīgiem parlamenta darbiniekiem lielas naudas summas un dāvinot dārgas dāvanas.

Eksperti notikušo sauc par lielāko skandālu, kāds pēdējo gadu desmitu laikā skāris Eiropas vadošās institūcijas. Eiropas Parlaments ir atcēlis Kaili no EP viceprezidentes amata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti