Jaunā ES tirdzniecības un investīciju stratēģija - caurskatāmāka un vairāk ņem vērā Eiropas vērtības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Komisijas jaunā tirdzniecības un investīciju stratēģija, kas tapusi, reaģējot uz jaunajiem ekonomiskajiem apstākļiem, balstīsies uz „trim vaļiem” – efektivitāti, caurspīdīgumu un vērtībām. Par to šonedēļ, prezentējot jauno stratēģiju, paziņojusi Eiropas Savienības tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma.

Eiropas Komisija (EK) šonedēļ prezentējusi jauno Eiropas Savienības tirdzniecības un investīciju stratēģiju, kuras sagatavošanā ņemti vērā ne tikai ekonomiskie, bet arīdzan ārpolitiskie apsvērumi. Stratēģijai, kuras apspriešana tika sākta vēl Latvijas prezidentūras laikā, dots skanīgs nosaukums „Tirdzniecība visiem: uz atbildīgāku tirdzniecības un investīciju politiku.”

Eiropas Savienības tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrēma, prezentējot stratēģiju, uzsvēra, ka tā balstīta uz trim principiem – efektivitāti, caurspīdīgumu un vērtībām: „Tirdzniecības politika kļūs atbildīgāka – efektīvāka un caurspīdīgāka, fokusēta ne tikai uz mūsu ekonomiskajām interesēm, bet arī uz mūsu vērtībām. Padarīt tirdzniecību efektīvāku nozīmē, ka tirdzniecības politikai ir jāpilda solījumi par jaunām ekonomiskajām iespējām. Jau šobrīd viena no katrām septiņām darbavietām Eiropā ir atkarīga no tirdzniecības. Un četru gadu laikā kopš mūsu brīvās tirdzniecības līguma stāšanās spēkā mūsu eksports uz Dienvidkoreju ir pieaudzis par vairāk nekā 50 procentiem.”

Ieviešot šos principus dzīvē, Eiropas Komisija apņēmusies tuvākajā laikā publiskot tirdzniecības nolīgumu sarunu dokumentus. „Šī komisija ir apņēmusies panākt lielāku caurspīdīgumu, un arī man personiski tas ir ļoti svarīgi.

Tas nozīmē, ka sarunām par tirdzniecības nolīgumiem ir jākļūst caurspīdīgākām. Saskaņā ar jauno stratēģiju, tuvāko mēnešu laikā mēs publiskosim visus svarīgākos sarunu procesa tekstus, līdzīgi kā mēs to darījām ar Eiropas un ASV tirdzniecības līgumu.

Jau esam publicējuši divus tekstus – pirmo reizi mūsu mājaslapā ir pieejami pilni mūsu ekonomisko partnerattiecību nolīgumu teksti ar Austrumāfriku un Rietumāfriku," skaidroja komisāre.

Balstoties uz šo jauno stratēģiju, plānots sākt sarunas par brīvās tirdzniecības nolīgumiem ar vairākām nozīmīgām Āzijas un Klusā okeāna reģiona valstīm, kā arī citiem partneriem. „Mūsu jaunā stratēģija pavērs durvis jaunām sarunām. Īpaši svarīgs ir Āzijas un Klusā okeāna reģions, tāpēc stratēģija aptver brīvās tirdzniecības nolīgumus ar Austrāliju, Jaunzēlandi, Filipīnām un Indonēziju, un, tiklīdz būs pabeigtas mūsu investīciju nolīguma sarunas ar Ķīnu, arī investīciju nolīgumu sarunas ar Honkongu un Taivānu. Mēs vēlamies atjaunināt spēkā esošos nolīgumus ar Meksiku un Čīli, kā arī muitas savienību ar Turciju. Balstoties uz ekonomisko partnerattiecību nolīgumu, vēlamies padziļināt mūsu attiecības ar partneriem no Āfrikas," klāsta Malmstrēma.

Saskaņā ar Eiropas Komisijas datiem vismaz 30 miljoni Eiropas Savienības dalībvalstīs esošu darbavietu ir atkarīgas no eksporta uz ārpus bloka esošām valstīm. Jāpiebilst, ka pagājušajā nedēļā 12 ārpus Eiropas Savienības esošas valstis, tostarp ASV, Kanāda, Japāna, Singapūra un Meksika, parakstīja savstarpēju brīvās tirdzniecības līgumu jeb Klusā okeāna reģiona sadarbības līgumu, kas ir apjoma ziņā lielākais brīvās tirdzniecības nolīgums pasaulē. Sarunas par šo līgumu ilga vairākus gadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti