Labrīt

Ieva Karlsberga par Inčukalna deputātu kautiņu

Labrīt

Tapusi dokumentālā filma un pētījums par Latvijas pierobežu

Sākusi darboties Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūra

Jaunā Eiropas Robežu un krasta apsardze migrācijas kontrolē būs efektīvāka par «Frontex»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ceturtdien, 6.oktobrī, uz Bulgārijas un Turcijas robežas oficiāli sāka darboties Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūra. Jaunās robežapsardzes aģentūras izveidošanu ierosināja pēc migrācijas krīzes, kas pagājušajā gadā pārbaudīja Eiropas Savienību. Brisele cer, ka jaunā aģentūra arī palīdzēs sadziedēt šķelšanos, ko krīze izraisīja starp kopienas valstīm.

Ar vairāk darbiniekiem un ekipējumu Eiropas Savienības jaunā robežu un krasta apsardzes aģentūra vakar sāka oficiāli darboties atklāšanas ceremonijā robežpārejas punktā uz Bulgārijas robežas ar Turciju. Jaunās aģentūras mērķis ir efektīvāk sargāt kopienas ārējas robežas un novērst jaunus migrācijas viļņus uz Eiropas Savienību.

Sīrijas un citu patvērumu meklētāju plūsmas, kas pirms gada lielā skaitā ieradās Grieķijā un izraisīja haosu kopienā, izgaismoja Eiropas Savienības robežkontroles aģentūras ''Frontex'' vājos punktus, kas nespēja efektīvi palīdzēt valstīm un aizsargāt Šengenas zonas pilnvērtīgu funkcionēšanu.

Bet jaunās aģentūras pastāvīgo darbinieku skaits pakāpeniski pieaugs līdz vienam tūkstotim, un būs vismaz divreiz lielāks nekā ''Frontex''. Jaunā aģentūra varēs arī iegādāties savu aprīkojumu un to nekavējoties izvietot robežu operācijās.

Tāpat Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūras rīcībā tiks nodota vismaz 1500 robežsargu liela ātrās reaģēšanas rezerve un tehniskā aprīkojuma rezerve. Latvija aģentūrā deleģēs 30 robežsargus, kas 24 stundu laikā varēs ierasties krīzes skartā Eiropas Savienības dalībvalstī.

Jaunās aģentūras uzdevums būs pastāvīgi novērtēt situāciju uz Eiropas Savienības ārējām robežām un ārkārtas gadījumos ātri mobilizēties, piemēram, ja novērojams straujš migrācijas pieaugums pāri robežai.

Brisele cer, ka jaunā aģentūra ne tikai uzlabos drošību, bet arī palīdzēs sadziedēt plaisas, kas radās starp Eiropas Savienības rietumu un austrumu dalībvalstīm nesaskaņu dēļ par kopienas bēgļu politiku. Ilgtermiņa mērķis ir arī atcelt pagaidu robežkontroles un pilnībā atjaunot Šengenas zonas darbību.

Vakar oficiālajā Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūras darbības uzsākšanas ceremonijā pie Bulgārijas robežpārejas punkta ''Kapitan Andrejevo'' Migrācijas un iekšlietu komisārs Dimitris Avramopuls paziņoja, ka tas ir „nepieredzēts panākums” Eiropas Savienībai laikā, tad tiek pārbaudīt kopienas vienotība:

„Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūra ir Eiropas Savienības simbols. Tā ir simbols Eiropai, kas spēj būt vienota un izdarīt. Tā ir simbols Eiropai, ka tiešām pierāda savu efektivitāti, risinot migrācijas un drošības izaicinājumus sadarbībā ar mūsu kaimiņiem. Tā ir simbols, ka mēs esam kopīgi atbildīgi par mūsu kopējo Eiropas robežu pārvaldīšanu. Valstis kā Bulgārija, Itālija un Grieķija ir bijušas un joprojām atrodas zem liela spiediena. Bet šīs valstis nav vienas. Jūs varat būt pārliecināti, ka mēs stāvam kopā ar Bulgāriju šajā grūtajā un sarežģītajā brīdī.”

Bulgārija, kur vakar darbu sāka jaunā aģentūra, joprojām uztraucas, ka tā var kļūt par bufervalsti, ja izjūk Eiropas Savienības noslēgtā vienošanās ar Turciju par migrācijas apturēšanu.

Bulgārija uz savas robežas sākusi uzstādīt dzeloņdrāšu žogu, kas būs izlikts uz lielākās daļas robežas ar Turciju. Bulgārijas iekšlietu ministre Rumjana Bačvarova vakar pauda pārliecību, ka jaunā aģentūra stiprinās Eiropas Savienības drošību:

„Kā valsts, kas atrados uz pirmās līnijas, Bulgārija katru dienu izjutusi pastāvīgu spiedienu. Neskatoties uz grūtībām, mēs esam spējuši nodrošināt pietiekamus cilvēku, tehniskos un finansiālos resursus, lai darbs būtu efektīvs. Tas ir veids, kā mūsu valsts kontrolē migrācijas procesus un sekmīgi novērš cilvēku tālāku pārvietošanos Eiropas Savienībā.”

Jaunajai aģentūrai tālāk būs jāpievēršas migrācijas uzraudzīšanai Grieķijā un Itālijā, kur skaitļi ir krietni lielāki nekā Bulgārijā. Grieķijā joprojām iestrēguši ir aptuveni 60 tūkstoši migrantu, bet Itālijā, šķērsojot Vidusjūru, šogad ieradušies jau vairāk nekā 140 tūkstoši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti