Jaunā Beļģijas valdība nodos zvērestu karalim Filipam

Par premjerministru kļūs franciski runājošais liberāldemokrāts Šarls Mišels. Viņš būs jau otrais Beļģijas premjers pēc kārtas, kurš nāk no franciski runājošā Valonijas reģiona. Tas ir retums, jo kopš septiņdesmito gadu vidus visi Beļģijas premjerministri ir nākuši tikai no Flandrijas. 

Jauno ministru kabinetu gaida vairāki smagi izaicinājumi ar mērķi sabalansēt valsts budžetu, kurā hroniski trūkst naudas.

Lai izveidotu Šarla Mišela pirmo valdību bija nepieciešami vairāk kā četri mēneši pēc vēlēšanām. Tas gan nav nekāds jaunums. Valdības veidošana Beļģijā parasti aizņem ilgu laiku, jo partijas mēģina detalizēti vienoties par to, ko viņi darīs turpmākos gadus. Un šoreiz diskusiju bija daudz, jo Beļģijai bija beidzot jāsabalansē budžets, kurā trūkst vairāku miljardu eiro.

Tādēļ jaunās valdības sauklis ir “jāpiekāpjas būs visiem”.

Pēc savas partijas kongresa, kur Mišela kandidatūra premjera amatam un dalība jaunajā valdībā tika atbalstīta vienbalsīgi, jaunais valdības vadītājs bija manāmi priecīgs. Viņa vadītie valoņu liberāldemokrāti ir vienīgā partija no franciski runājošās valsts daļas, kas ir iesaistījusies jaunajā koalīcijā. 

Līdzšinējā premjera Elio di Rupo vadītie valoņu sociāldemokrāti ir palikuši opozīcijā, nosaucot jauno Mišela valdību par ultraliberālu. Tas tādēļ, ka galvenais jaunā kabineta mērķis ir uzlabot uzņēmējdarbības vidi.

Mišela valdība ir apņēmusies arī uz laiku nepaaugstināt algas un pabalstus līdz ar inflāciju un mainīt darba samaksas kārtību. Šobrīd lielākā alga tiek maksāta darbiniekiem ar lielāko stāžu.

Savukārt turpmāk algas apmēru vēlas noteikt pēc spējām un produktivitātes.

Vienu brīdi sarunās par Beļģijas valdības veidošanu tika apspriesta iespēja, ka par premjeri pirmo reizi kļūs sieviete Megija de Bloka. Tomēr viņas partija ir viena no mazākajām jaunajā koalīcijā. Tādēļ de Bloka turpmāk atbildēs par sociālajiem un veselības jautājumiem. Tas, kā viņa apgalvo, esot viņas sirdij vistuvāk.

Koalīcijā būs arī Antverpenes mēra Barta de Vevera vadītā partija "N-VA", kas iestājas par Flandrijas atdalīšanos no Beļģijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti