Japānas imperators dod mājienu par atteikšanos no troņa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Imperators Akihito pirmdien, 8.augustā, norādījis, ka sava vecuma un vājās veselības dēļ vairs nespēs veikt savus pienākumus, tādējādi norādot, ka viņš varētu atteikties no sava troņa, raksta AFP.

„Ir brīži, kad es jūtu dažādas kaites, piemēram, attiecībā uz manu fizisko veselību,” uzrunā nācijai norādīja Akihito. „Tā kā mēs esam strauji novecojuša nācija, es ar jums gribētu pārrunāt to, kāda ir imperatora loma laikā, kad imperators noveco,” intervijā norāda imperators.

Spekulācijas ap Akihito nākotni ir uzplaukušas pēdējā mēnesī, kad tiek runāts, ka viņš varētu atteikties no troņa. Tā būtu pirmā reize pēdējo divu gadsimtu laikā, kad Japānas imperators atsakās no sava troņa.

„Es esmu vairāk nekā 80 gadus vecs un, lai gan varu pateikties par to, ka veselība man ir laba, kopumā manas fiziskās spējas lēnām samazinās.

Es esmu nobažījies, ka man kļūs grūti pilnvērtīgi pildīt savus pienākumus, esot šīs valsts simbolam, kā to esmu darījis līdz šim,” videouzrunā sacīja Akihito.

Savā runā viņš gan bija uzmanīgs, izvairoties pieminēt vārdu „atkāpšanās”. Tiešus politiskus komentārus mūsdienās imperatoram nav pieņemts izteikt, konkrēti formulēts apgalvojums par atteikšanos no titula neizskanēja, taču vēstījums, ka viņš to vēlas darīt, bija nepārprotams. Mediji un analītiķi norāda, ka ziņa, ko imperators vēlējies pateikt, bija skaidra. „Viņa majestāte, imperators dod mājienu par atkāpšanos,” norāda laikraksts „Yomiuri Shimbun”.

Tomēr imperatora teiktais ir pietiekami, lai valdība sāktu veidot mehānismu, kādā imperatoram būs jāatkāpjas no sava amata un to, kas ar troni notiks tālāk. Arī premjers Šindzo Abe apliecinājis, ka imperatora piezīmes tiek uztvertas nopietni.

Lai gan Japānas imperatora tituls ir ceremoniāls, aptaujas liecina, ka sabiedrībā konstitucinoālajai monarhijiai joprojām ir liels atbalsts un imperators ir ļoti cienīta persona

Šī bija tikai otrā reize, kad Akihito tiešā veidā vērsās pie nācijas. Pirmā bija 2011. gadā pēc zemestrīces un cunami, kas atņēma dzīvības tūkstošiem cilvēku un ievērojami nopostīja valsts infrastruktūru.

Tiek pieļauts, ka atkāpšanās gadījumā imperatora Akihito pienākumus varētu pārņemt viņa dēls. Pašreizējais imperators Akihito nāca pie varas 1989. gadā, pārņemot titulu no sava mirušā tēva Hirohito, kura valdīšanas sākumā Japānas imperators vēl tika uzskatīts par dievišķu būtni.

No šīs pārdabiskās izpratnes par imperatora statusu Hirohito bija spiests atteikties pēc imperiālās Japānas sakāves Otrajā pasaules karā. Kopš tā laika imperatori nav būtiski iesaistījušies politiskajā dzīvē un publiski uzstājušies ļoti reti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti