Pusdiena

Diabēta pacienti nobažījušies par pieaugošo slimnieku skaitu un ārstu trūkumu reģionos

Pusdiena

Budžeta sarunās uz koalīcijas galda PVN samazināšana dārzeņiem un pabalsts ģimenēm

Japāna, ASV un Lielbritānija uzstās uz jaunām sankcijām pret Ziemeļkoreju

Japāna, ASV un Lielbritānija uzstās uz jaunām sankcijām pret Ziemeļkoreju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Japāna un ASV ir apstiprinājušas, ka kopīgi sadarbosies ANO Drošības padomē, lai izstrādātu jaunas sankcijas pret Ziemeļkoreju. Sankciju pastiprināšanu vēlas arī Lielbritānija, kas rosina ierobežot ārvalstīs strādājošo ziemeļkorejiešu nodarbināšanu. Bet tikmēr Ziemeļkoreja nākusi klajā ar jauniem draudiem Japānai, kura tiek apsūdzēta par sekošanu Savienotajām valstīm.

Ziemeļkorejas palaistā ballistiskā raķete, kas 29. augustā pārlidoja Japānas teritoriju, ir radījusi ne tikai pamatīgu starptautiskās sabiedrības satraukumu, bet arī stingru nosodījumu. Par to vienbalsīgi vienojušās arī ANO Drošības Padomes dalībvalstis.

Par to, ka Ziemeļkorejas rīcība nepaliks bez atbildes reakcijas, runāts tika jau uzreiz pēc raķetes palaišanas, un tagad kļuvis zināms, ka ASV un Japāna kopīgi strādā pie jauna rezolūcijas projekta sankciju pastiprināšanai pret Phenjanu. Pagājušajā naktī Japānas premjerministrs Sindzo Abe jau otro reizi divu dienu laikā sazinājies ar ASV prezidentu Donaldu Trampu, paužot apņemšanos darīt visu iespējamo, lai Ziemeļkoreja mainītu savu politiku. Arī abu valstu ārlietu resoru vadītāji Taro Kono un Rekss Tilersons ir vienojušies iesniegt ANO Drošības Padomē saskaņotu rezolūcijas projektu.

Kā iepriekš ziņojis Japānas televīzijas kanāls NHK, jaunās sankcijas paredzētu noteikt naftas eksporta aizliegumu uz Ziemeļkoreju.

Tramps brīdinājis ar militāru rīcību, bet aizsardzības ministrs Džeimss Matiss ir krietni piesardzīgāks – viņš norādījis, ka diplomātiskie risinājumi nav izsmelti.

Vienlaicīgi aģentūra “France Press” ziņo, ka, ņemot vērā līdzšinējo sankciju nespēju palēnināt Ziemeļkorejas kodolprogrammu, Vašingtona varētu apsvērt iespējas ieviest arī vienpusējas sankcijas pret bankām un uzņēmumiem, kuri sadarbojas ar Phenjanu. Tas gan nozīmētu konfrontācijas pastiprināšanos ar Ķīnu, kur galvenokārt ir bāzētas šīs finanšu institūcijas. Iepriekš Ķīna, lai arī pievienojusies Ziemeļkorejas nosodījumam, ir aicinājusi neaizrauties ar vēl ciešāku skrūvju pievilkšanu.

Taču noskaņojums Vašingtonas politiskajās aprindās liecina, ka tieši sankciju pastiprināšana varētu būt iespējamais risinājums, lai mazinātu bažas par varbūtējo militāro triecienu komunistiskajai Ziemeļkorejai.

Paralēli ASV un Japānas aktivitātēm arī Lielbritānijai ir savs sankciju piedāvājums, proti, Londona aicina vērsties pret viesstrādniekiem, kuri tiek nosūtīti darbam galvenokārt uz Krieviju un Ķīnu, tādējādi nodrošinot ievērojamus ienākumus Phenjanas režīmam. ANO cilvēktiesību aktīvisti ir aprēķinājuši, ka ik gadu ārvalstīs strādā aptuveni 50 000 ziemeļkorejiešu, ienesot valstij no 1,2 līdz 2,3 miljardiem dolāru. Iepriekšējās sankcijas, kas tika apstiprinātas 5. augustā, jau ierobežo izsniedzamo darba atļauju skaitu Ziemeļkorejas pilsoņiem.

"Lai reaģētu uz Ziemeļkorejas nelikumīgo rīcību, premjers Sindzo Abe un es esam vienojušies strādāt kopā, lai stiprinātu spiedienu pret Ziemeļkoreju, paātrinātu sankciju īstenošanas tempu un strādātu pie jaunas un efektīvas rezolūcijas izstrādes Drošības padomē," norāda britu premjere Terēza Meja. Viņai pievienojas Abe. "Šie ir draudi, kurus neesam piedzīvojuši nekad iepriekš. Mēs absolūti nespējam pieļaut Ziemeļkorejas kodolprogrammas attīstību. Tāpēc esam spēruši nozīmīgu soli – kopā ar premjeri Meju vienojāmies stiprināt spiedienu un šajā jautājumā raugāmies uz Ķīnas lomu," pauž Abe.

Ziemeļkorejas lielākā tirdzniecības partnere Ķīna apņēmusies no 5.septembra pārtraukt no Ziemeļkorejas importēt derīgos izrakteņus, pakļaujoties jaunākajām ANO noteiktajām sankcijām. Taču, kā norāda eksperti, ir vēl citas nozares, pret kurām vērst sankcijas, kā tekstilrūpniecība, banku sektors un naftas rūpniecība. Tikmēr Ziemeļkoreja draud turpināt militāras operācijas Klusajā okeānā. Saspīlējums ir pieaudzis pēdējās dienas, kad ASV un Dienvidkoreja reģionā piedalās gadskārtējās mācībās, kuras Phenjana uzskata par draudu savam režīmam.

Bet tikmēr Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns ir apsolījis, ka pār Japānu raidīto raķešu skaits palielināsies. Vienlaicīgi ir izteikts brīdinājums arī Tokijai, kura par brāļošanos ar Vašingtonu pakļaujot sevi nenovēršamai pašiznīcināšanai. Korejas oficiālās ziņu aģentūras materiālā norādīts, ka sabiedroto spēku militārās saiknes rada nopietnus draudus Korejas pussalai un Japāna par pašiznīcināšanos nemaz nedomājot. Šeit tiek atgādināts, ka Hokaido salā ir izvietoti amerikāņu spēki. Otrdien veikto raķetes palaišanu Ziemeļkorejas vadība veltījusi 107. gadadienai kopš, Pēc Phenjanas domām, apkaunojošā 1910. gada Japānas un Korejas līguma noslēgšanas, kas ļāva Japānai kolonizēt Korejas pussalu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti