Japānā asas diskusijas par plāniem «militarizēt pacifistisko valsti»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Japānas valdošie politiķi bruģējuši ceļu lielākajām pārmaiņām valsts aizsardzības sistēmā kopš sakāves Otrajā pasaules karā. Speciāla parlamenta komisija apstiprinājusi vairākus likumus, kas ļauj būtiski stiprināt aizsardzības nozari.  

Tas izraisījis plašas diskusijas sabiedrībā un apvainojumus mēģinājumos militarizēt pašlaik izteikti pacifistisko Japānu. Tikmēr valdošie politiķi uzsver, ka tas nepieciešams, lai atbildētu uz jauniem drošības izaicinājumiem.  

Valdošie deputāti opozīcijas  ielenkumā, visapkārt daudz politisko saukļu un pat neliela fiziska konfrontācija, kas ir ļoti neierasta Japānas politikai, - tik asi Japānas parlamentā sagaidīti valdības likumprojekti, kas var būtiski mainīt līdzšinējo Japānas kursu aizsardzības jomā.

Ne mazāk emocionāli sakāpināta bija arī ārpus parlamenta sarīkotā iedzīvotāju protesta akcija, liecinot, ka skarts Japānas sabiedrībā ļoti jūtīgs temats. Kopš imperiālistiskās Japānas sakāves Otrajā pasaules karā un demokrātiskas republikas nodibināšanas Japāna bijusi izteikti pacifistiska. Viens no piemēram tam ir fakts, ka oficiāla Aizsardzības ministrija valstī tika izveidota tikai 2007.gadā.

Daudzi iedzīvotāji uzskata, ka valdības jaunās iniciatīvas esošo miermīlīgās Japānas tēlu var sagraut. 

“Ja šie likumi par drošību tiks virzīti tālāk, mēs vairs neko nevarēsim apturēt, pat ja gribēsim. Tāpēc esmu šeit, lai to nepieļautu,” medijiem stāstīja protestētājs Keita Ikumi.

“Neizskatās, ka premjers spēj ieklausīties savos pilsoņos. Ja tas tiktu darīts, tad šie jautājumi tiktu izanalizēti rūpīgāk, jo pašlaik lielākā daļa japāņu ir pret šiem likumiem,” norādīja Čika Takahara.

Jaunās iniciatīvas, kuru tālākai apstiprināšanai parlamenta abās palātās ir pietiekams valdošās  koalīcijas deputātu atbalsts, ļautu Japānai iesaistīties militārā konfliktā, lai aizstāvētu tuvus sabiedrotos pat tad, ja Japāna nav tieši apdraudēta.

Neraugoties uz to, ka Japānas konstitūcijā noteikts aizliegums izmantot militāru spēku, lai risinātu starptautiskus konfliktus, daudzi bažījas, ka šīs izmaiņas nākotnē var ieraut Japānu militārā konfrontācijā. Tāpat iniciatīvas paver ceļu ieroču iepirkšanai no citām valstīm, ko pati Japāna līdz šim sev bija liegusi. 

Japānas valdība uzsver, ka pārmaiņas un drošības spēku stiprināšana nepieciešama, lai atbildētu jaunākajiem drošības izaicinājumiem. Kā piemēri minēti Japānas kuģu aizsardzība pirātu apdraudētajos ūdeņos pie Āfrikas krastiem, alianses stiprināšana ar Amerikas Savienotajām Valstīm, kas Japānā uztur militārās bāzes,  kodoldraudu novēršana no Ziemeļkorejas, kā arī citi saspīlējumi Āzijā.

Pēdējā laikā īpaši tiek izceltas arī nesaskaņas ar Ķīnu, kuru pamatā ir teritoriālas pretenzijas uz salām Austrumķīnas jūrā. Gan Ķīna, gan Dienvidkoreja uz Japānas valdības plāniem stiprināt savus militāros spēkus un to pilnvaras reaģē negatīvi, vainojot Japānu mēģinājumos sākt jaunu militarizācijas vilni. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti