Jaceņuks Ukrainas ekonomikas ministra demisiju nodēvē par bēgšanu no kaujas lauka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ukrainas ekonomiskās attīstības ministra Aivara Abromaviča atkāpšanās no amata šajā laikā ir uzskatāma par bēgšanu no kaujas lauka, paziņoja Ukrainas premjerministrs. Abromavičs par vienu no galvenajiem savas demisijas iemesliem nosaucis nevēlēšanos piesegt korupciju, kā arī atsevišķu politiķu vēlmi traucēt reformu īstenošanai.

Lietuviešu izcelsmes uzņēmējs un zviedru investīciju kompānijas “East Capital'' līdzīpašnieks Aivars Abromavičs par Ukrainas ekonomiskās attīstības un tirdzniecības ministru kļuva 2014.gada decembrī. 40  gadus vecajam Abromavičam toreiz nācies atteikties no Lietuvas pilsonības. Jau viņa darbības pašā sākumā tika prognozēts, ka Abromavičam ir atvēlēts viens no nepateicīgākajiem valdības posteņiem, ņemot vērā gan oligarhu milzīgo ietekmi uz Ukrainas politisko dzīvi, gan augsto korupcijas līmeni, gan arī pašas Ukrainas ekonomikas bēdīgo stāvokli.

Tikai nedaudz vairāk kā gadu kopš savas darbības uzsākšanas ministrs ir paziņojis par atkāpšanos no amata, pamatojot to ar nevēlēšanos kļūt par vairogu atklātai korupcijai un marioneti to personu rokās, kuri ar vecās valdības metodēm cenšas iegūt kontroli pār valsts naudu.

Kā vienu no šiem cilvēkiem Abromavičs minējis Ukrainas parlamentā pārstāvētās „Petro Porošenko bloka” frakcijas priekšsēdētāja vietnieku un tuvu prezidenta līdzgaitnieku Igoru Konoņenko. Lai arī šī partija savulaik izvirzīja Abromaviču ministra postenim, tieši Lonoņenko esot darījis ļoti daudz, lai bloķētu gan ekonomikas ministra, gan visas ministrijas darbību, kā arī lai ieceltu atbildīgo samatos sev pietuvinātas personas.

Kā uzskata Aivars Abromavičs, viens no iemesliem šādam pieaugošajam politiskajam spiedienam ir lēmums pēc Eiropas Savienības rekomendācijām nodot ekonomikas ministrijai gan kontroli pār uzņēmumu „Naftogas Ukraini”, gan arī atbildību par šo uzņēmumu vadītāju iecelšanu.

“Pašlaik ekonomikas ministrija ieceļ 60 Ukrainas lielāko uzņēmēju vadītājus. Tieši tāpēc ekonomikas ministra postenis daudziem ir kļuvis daudz pievilcīgāks. Es par to neesmu pārsteigts, tomēr negatīvi attiecos pret pēdējo nedēļu laikā pastiprināto politisko spiedienu,” pauda Abromavičs.

Aivara Abromaviča nosauktais Igors Konoņenko, ko uzskata par Petro Porošenko bloka pelēko kardinālu, ministra izvirzītās apsūdzības nosaucis par absurdām. Viņš arī paziņoja, ka tieši Abromavičs nav spējis atcelt no vadošiem amatiem personas, pret kurām pat ir uzsāktas krimināllietas.

Tikmēr Ukrainas premjerministrs Arsēnijs Jaceņuks paudis pārliecību, ka atkāpšanās no amata šajā laikā ir uzskatāma par bēgšanu no kaujas lauka.

Pēc viņa vārdiem, ir noiets liels ceļš un ir nepieciešams cīnīties, jo tie cilvēki, kuri vēlas panākt seno laiku atgriešanos, klusībā aplaudē, jo uzskata, ka savu ir panākuši un būs spējīgi kontrolēt gan valsts uzņēmumus, gan naudas plūsmu, gan valdību kopumā. Jaceņuks arī uzsvēris, ka pašlaik pret valdību ir izvērsta diskreditējoša kampaņa, vienlaicīgi solot arī turpmāk aizstāvēt visus politiskajam spiedienam pakļautos ministrus.

Bet vilšanos par Aivara Abromaviča atkāpšanos pauduši vairāku Eiropas Savienības dalībvalstu, kā arī ASV un Kanādas vēstnieki Ukrainā.

Kopīgajā vēstulē vēstnieki norāda, ka Abromavičam savas darbības laikā bija izdevies panākt reālus rezultātus smago ekonomisko reformu ieviešanā. Diplomāti arī aicinājuši Ukrainas vadību atmest malā savas sīkumainās domstarpības un atstāt pagātnē savtīgās intereses, kuras ir kavējušas Ukrainas attīstību vairāku desmitu gadu garumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti