Jaceņuka valdība zaudē vairākumu parlamentā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ukrainas parlamentā valdošā koalīcija ceturtdien zaudēja vairākumu pēc tam, kad no tās izstājās vēl viena partija. Premjerministram Arsēnijam Jaceņukama tagad jāmeklē jauni sabiedrotie. Pretējā gadījumā Ukraina var piedzīvot parlamenta ārkārtas vēlēšanas. Krīze valdošajā koalīcijā sākās pēc tam, kad pretēji gaidītajam premjers Jaceņuks šonedēļ izturēja uzticības balsojumu parlamentā, neskatoties uz prezidenta Petro Porošenko aicinājumu atkāpties.

Ļvovas mēra Andrija Sadovija vadītā partija „Samopomič” jeb „Pašpašpalīdzība” Ukrainas valdošo koalīciju pameta dienu pēc tam, kad no tās izstājās bijušās Ukrainas premjerministres Jūlijas Timošenko partija „Batkivščina” jeb „Tēvzeme”. Timošenko paziņoja, ka pašreizējā koalīcijā reformas īstenot nebūs iespējams.

Ja pēc Timošenko partijas izstāšanās 450 deputātu parlamentā valdošā koalīcija vēl saglabāja vairākumu, tad pēc „Samopomič” paziņojuma, kurai ir 26 deputātu vietas, tas ir zaudēts.

Koalīcijā tagad palikušas divas frakcijas „Petro Porošenko bloks” un premjerministra Arsēnija Jaceņuka vadītā „Tautas fronte.” Abām ir 217 deputātu vietu, vairākumam pietrūkst deviņas.

Paziņojot par izstāšanos no koalīcijas, partija „Samopomič” norādīja, ka atbalstīs tos jaunās koalīcijas un prezidenta likumprojektus, kas sekmēs valsts aizsardzības spējas, eiropeisko integrāciju un cilvēku labklājības pieaugumu. Tomēr paziņoja, ka tai nav iespējams turpināt darbu koalīcija kopā „ar politiskajiem spēkiem, kas parlamentā ir kļuvuši par oligarhiskā apvērsuma līdzdalībniekiem”.

Parlamentārā koalīcija sākusi irt pēc tam, kad otrdien premjers Jaceņuks izturēja uzticības balojumu parlamentā par spīti tam, ka dažas stundas iepriekš prezidents Petro Porošenko bija aicinājis Jaceņuku atkāpties. Viņa valdība pēdējā laikā kritizēta par nespēju cīnīties pret korupciju un īstenot reformas un zaudējusi sabiedrības uzticību.

Tajā pašā dienā deputāti balsojumā arī bija atzinuši valdības darbu par neapmierinošu. Tomēr sekojošajā balsojumā par neuzticības izteikšanu Jaceņuka valdībai - pretēji gaidītajam -  nobalsoja nepietiekams skaits likumdevēju. Kritiķi to saistījuši ar ietekmīgu Ukrainas oligarhu ietekmi valdībā un parlamentā, viņiem nodrošinot Jaceņuka valdībai pozitīvu balsojumu.

Jaceņuks kritiku noraida un atsakās atkāpties. Pēc otrās partijas izstāšanās no koalīcijas Jaceņuks paziņoja, ka ceturtdien paredzētas sarunas ar politisko spēku „Radikālā partija” par jaunas koalīcijas izveidošanu. Šī partija, starp citu, arī sākotnēji ietilpa valdošajā koalīcijā, bet izstājās no tās pērn rudenī saistībā ar izmaiņām konstitūcijā un varas decentralizāciju.

Ja Jaceņuka valdībai neizdosies atjaunot vairākumu, tad prezidentam Petro Porošenko var nākties izsludināt parlamenta ārkārtas vēlēšanas, no kā viņš vēlas izvairīties.

Koalīcijā ietilpstošās frakcijas „Petro Prošenko bloks” līderis Jurijs Lucenko gan paziņojis, ka juridiski koalīcija joprojām pastāv un pastāvēs, kamēr frakcijas nebūs atsaukušas savus parakstus koalīcijas līgumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti