Pasaules panorāma

Stāsies spēkā ES sankcijas pret Krievijas naftu. A. Sprūda komentārs

Pasaules panorāma

Ķīnā protesti iegūst politisku nokrāsu

Kas notika ar Baltkrievijas ārlietu ministru?

Izskan dažādas versijas par Baltkrievijas ārlietu ministra Makeja pēkšņo nāvi

Nedēļas nogalē pēkšņi mirušais Baltkrievijas ārlietu ministrs Vladimirs Makejs bija viens no Aleksandra Lukašenko režīma galvenajiem balstiem, kurš ļoti labi pazina Lukašenko arī privāti.

Baltkrievijas varasiestādes vēsta, ka Makeja nāve bijusi pēkšņa, ticis ziņots par sirdstrieku. Tomēr izskan arī runas, ka viņš varētu būt noindēts.

Minskā otrdien notika Makeja bēres. Lukašenko režīma galvenās sabiedrotās Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uz tām nebija ieradies.

Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko pēkšņi mirušā ārlietu ministra Vladimira Makeja bēru ceremonijā

Baltkrievu izdevums "Naša Ņiva" raksta, ka 64 gadus veco Makeju piemeklējis infarkts. Tas noticis mājās, valdības rezidenču kvartālā Drozdos. Viņš neesot laikus vērsies pie mediķiem, jo sāpes nav uztvēris nopietni.

Baltkrievijas varas mediji aizsaulē aizgājušo ārlietu ministru piemin skopi. Arī Lukašenko izteicis tikai līdzjūtību pāris teikumos. Makejs ilgus gadus bija Lukašenko palīgs un prezidenta administrācijas vadītājs.

Savulaik viņa kabinets atradās blakus diktatora apartamentiem, un viņam vienīgajam 24 stundas diennaktī un septiņas dienas nedēļā bija tieša piekļuve Lukašenko. Par Lukašenko privāto dzīvi viņš zināja krietni vairāk nekā citi ierēdņi.

Baltkrievu opozīcijas un trimdas pārstāvji iztirzā visdažādākās iespējas, ieskaitot sazvērestības versijas. Viņi norāda uz dīvainu sakritību virkni. Makejs nekad nav žēlojies par veselību.

Nāve viņu nopļāvusi laikā, kad dažādos avotos tiek rakstīts, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins it kā gatavojoties tikt  vaļā no Lukašenko, lai varētu iesaistīt Baltkrievijas armiju karā pret Ukrainu. Bez Makeja tas būtu vieglāk izdarāms.

Baltkrievijas ārlietu ministrs Vladimirs Makejs

Savulaik par Makeju teica, ka viņš varētu būt Lukašenko pēctecis prezidenta amatā, jo apmierinātu gan Rietumus, gan Austrumus. Ukrainas iekšlietu ministra padomnieks Antons Geraščenko izteicies, ka Makejs varētu būt noindēts.

Kremļa oponents un uzņēmējs Leonīds Nevzļins uzskata, ka Makeja nāve ir Krievijas specdienestu roku darbs.

Britu avīze "The Daily Mirror" spriež, ka Baltkrievijas ārlietu ministrs nomiris pēc tam, kad ar Vatikāna pārstāvi esot apspriests slepens plāns, kā pārtraukt karu Ukrainā. Makejs faktiski bija vienīgais sakaru uzturēšanas kanāls starp Minsku un Rietumiem.

Tikmēr atsevišķi ziņu kanāli norāda – pēc 2020. gada augusta notikumiem, kad Lukašenko režīms brutāli apspieda demonstrācijas un varas kritiķus, Makejs esot psiholoģiski salūzis. Vienlaikus izjutis gan kaunu, gan stindzinošas bailes.

Pēdējā laikā Lukašenko esot vairījies kontaktēties ar Makeju. Abi sazinājušies vien oficiālā kārtā. Lukašenko domājis par jauna ārlietu ministra iecelšanu. Drošības padome jau esot izvētījusi trīs kandidatūras, un visi saņēmuši pozitīvu vērtējumu. Bet gala lēmums jāpieņem diktatoram.

Baltkrievijas Valsts drošības komiteja pusgadu pētījusi Ārlietu ministrijas centrālo aparātu, ieskaitot pašu Makeju. Šāda līmeņa ierēdņu izsekošanu kontrolē pats Lukašenko.

Makejs drošības dienesta "izstrādē" esot nonācis pēc signāla saņemšanas no Maskavas. Iespējams, Makejs neizturēja spriedzi, zinot, ka Lukašenko drīz viņu nomainīs un ka VDK viņu palicis zem lupas. Šajā kontekstā izskanējis pat minējums par Makeja iespējamo pašnāvību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti