Panorāma

SAB uzraudzīs zinātnieku pētījumus

Panorāma

Muzejā izveidota porcelāna leļļu izstāde

Prostitūtas brauc peļņā uz ārvalstīm

Izsaukumus no klientiem Eiropā pieņem arī vieglas uzvedības sievietes no Latvijas

Mīlas priesterienes no Austrumeiropas nedēļas nogalēs izmanto lētos avioreisus, lai dotos piepelnīties uz Itāliju, Šveici un citām Eiropas valstīm. Bet pirmdienas rītos prostitūtas ar čaukstošiem eiro somās steidz uz pirmajiem reisiem, lai atgrieztos mājās. Šādu tendenci pamanījusi Itālijas policija. Izsaukumus no klientiem Eiropā pieņem arī vieglas uzvedības sievietes no Latvijas. Kā atzīst policija, Latvijā seksuālo pakalpojumu sniegšana samazinās.

Bergamo lidostas kontroles zonā pirmdienas rītos tagad strādā galvenokārt sievietes, jo biežāk ir jāpārmeklē tieši sieviešu kārtas pasažieres. Kā itāļu laikrakstam stāstījis Itālijas finanšu policijas pārstāvis, pavasaros katru nedēļas nogali Bergamo lidostā vidēji ierodas 25 - 30 vieglas uzvedības sievietes. Ceļojot vienatnē vai divatā. Tas esot dārgās prostitūtas, kuras atbrauc uz 2 - 3 dienām, uz Milānu un Šveici. Pilsētas, no kurām prostitūtas atlidojot, vienmēr esot vienas un tās pašas - Kijeva, Ļvova, Bukareste, Sofija, Varšava, Viļņa.

“Sekss par naudu šodien funkcionē tieši tā. Vīriešiem vairs nav vajadzības braukt piedzīvojumu meklējumos uz Ungāriju, Rumāniju vai Ukrainu. Tagad meitenes atbrauc uz Itāliju, izmantojot lētos reisus. Sistēma izstrādāta,” tā raksta itāļu avīze “La Stampa”.

Visticamāk, uz Itāliju un citām Eiropas valstīm brīvdienās piepelnīties dodas arī prostitūtas no Latvijas. Tā var secināt, apskatot kādu pakalpojumu lapu internetā, kur klienta izvēlei piedāvātas arī meitenes no Latvijas. Tarifs - ap 1300 eiro, samaksa skaidrā naudā, lidojumu apmaksā pasūtītājs.

„Ja persona kā privātpersona dodas individuāli sniegt seksuālos pakalpojumus, tas mūsu valstī nav aizliegts. Tad jau sanāk, ka mums katrs ceļotājs ir jāpārbauda un jāprasa mērķis, kur viņš dodas. Otra lieta, ar ko strādā policija, ir vervētāji, kas meklē personas, kas nodarbojas ar seksuālo pakalpojumu sniegšanu. Un palīdz attiecīgajā valstī klientu vai klientus, un ir starpnieks starp personu, kas nodarbojas ar prostitūciju un klientu, šīs te darbības, pelnīt uz prostitūtu rēķina. Tā ir kriminālsodāma,” Latvijas Televīzijai stāsta Valsts policijas pārstāve Sintija Virse.

Pērn Latvijā policija ierosinājusi 10 kriminālprocesus par personu vervēšanu nosūtīšanai seksuālai izmantošanai, vēl 10 - par sutenerismu un divi kriminālprocesi - par cilvēktirdzniecību. Pārtraukta četru suteneru grupu darbība. Grupējumi bija izveidojuši Latvijā septiņus bordeļus, kas darbojās zem masāžas salonu izkārtnes. Pērn nav konstatētas prostitūcijā iesaistītas mazgadīgas personas.

„Pagājušajā gadā viens cilvēktirdzniecības gadījums Grieķijā, kur notika intensīva sadarbība. Tur bija bija divas personas no Latvijas. Šis bija cilvēktirdzniecības gadījums. Tur notiek izmeklēšana. Tāpēc sīkāk niansēs man nav tiesību stāstīt, jo kriminālprocess un izmeklēšana ir Grieķijā. Samazinās tendences, ka personas tiek apzināti mānītas, lai nosūtītu tālāk, sliktākā gadījumā nokļūstot seksuālā verdzībā. Šo gadījumi ir krietni maz,” stāsta Virse.

Kā norāda itāļu laikraksts, Austrumeiropas prostitūtu lidojumi nedēļas nogalēs uz Itāliju sākušies pēc tam, kad pieņemts likums, kas atļauj no ES izvest nedeklarējot naudas summas līdz 10 tūkstoš eiro.

“Par summu, kas pārsniedz atļauto daudzumu, (Itālijā) tiek iekasēta soda nauda 10 - 50 % apmērā. Soda naudās 2012.gadā Bergamo lidostā sodos iekasēti 1,7 miljonu eiro. Tas ir par 500 % vairāk nekā 2011.gadā. Katrā ceturtajā gadījumā pieķertā ar nedeklarētu naudu bijusi meitene no Austrumeiropas,” vēsta “La Stampa”.

Atgriežoties Rīgā no peļņas Eiropā prostitūtas par savu naudu var neraizēties, jo, ceļojot ES robežās skaidra nauda nav jādeklarē.

„Ja ir šie virs 10 tūkstoš eiro, muitai nav tiesību viņai šo naudu atņemt vai sastādīt aktu, jo tas nav pārkāpums. Tas pats arī, ja meitenes iebrauc no Itālijas. Tā ir ES valsts un muitas amatpersonas nav tiesīgas aizturēt šo cilvēku, pat tad, ja summa pārsniedz 10 tūkstošus eiro, jo te nesanāk šķērsot ES robežu,” stāsta Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāve Agnese Grīnberga

Par skaidras naudas plūsmu caur Rīgas lidostu var spriest vien no tā, cik deklarāciju ir aizpildītas, un no summām, kas bijušas somās pieķertajiem pasažieriem. Pērn fiksēti 22 gadījumi, kad nauda vesta, neuzrādot deklarācijā. Kopējā summa bijusi 1,3 miljoni latu.

„Pērn nodeklarēti vairāk nekā 80 miljoni eiro, kas skaidrā naudā pārvesti, iebraucot no Latvijas trešajās valstīs vai iebraucot Latvijā no trešajām valstīm. Vairāk iesniegti tieši iebraucot Latvijā no trešajām valstīm. Summas ziņā lielākās ir deklarētas, izbraucot no Latvijas,” atklāj Grīnberga.

Eksperti neizslēdz, ka daļa naudas varētu būt nelegālas izcelsmes, tostarp arī no prostitūcijas. VID atzīst, ka šobrīd sods par nedeklarēšanu ir minimāls - līdz 200 latiem. Un tas, kas ved lielas summas, daudz neriskē, ja neuzrāda naudu.

VID atkārtoti rosina valdībā grozījumus administratīvo pārkāpumu kodeksā - paredzot sodu līdz 500 latiem un naudas konfiskāciju, ja ir pamatotas aizdomas, ka tā apzināti vesta slepus vai tai ir nelegāla izcelsme.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti