Pasaules panorāma

Eiroparlaments prasa uzticību Šengenai

Pasaules panorāma

Mācītāji ar miljoniem vērtām vēlmēm

Intervija ar Cvī Mirkinu

Izraēlas vēstniecība: Situāciju Gazā var mainīt tikai tās iedzīvotāji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Situāciju Gazā gan drošības, gan ekonomikas ziņā var mainīt tikai tās iedzīvotāji, kuriem būtu jābūt kritiskākiem pret organizāciju "Hamas", intervijā LTV raidījumam "Pasaules panorāma" saka Izraēlas vēstnieces Latvijā vietnieks Cvī Mirkins.

LTV: Izraēla izveda armiju no Gazas 2005. gadā. Kā raugāties uz pašreizējo situāciju, ņemot vērā “Hamas” nostiprināšanos un situāciju, kāda ir izveidojusies kopš tā laika?

Cvī Mirkins: Mums nav nekāda prieka par šo situāciju. Tā ir ļoti problemātiska. Taču neviens nevar šīs problēmas atrisināt Gazas iedzīvotāju vietā. Viņi nobalsoja par “Hamas” vēlēšanās, kas tika organizētas palestīniešu autonomijā pirms vairāk nekā 10 gadiem, viņi dzīvo “Hamas” pārvaldībā. Citviet pasaulē ir gana instrumentu, kā tauta var parādīt, ka nav apmierināta ar valdības politiku.

Neviens nevar mainīt situāciju, ja Gazas iedzīvotāji paši neko nedara.

Ja raugāmies plašāk uz Tuvajiem Austrumiem – palestīniešu atbalstīšana bija vienojošs mērķis visā arābu pasaulē. Tagad daudziem šķiet, ka pašreiz aiz tā stāvošais entuziasms ir noplacis. Redzam arī zināmas politiskās pārmaiņas reģionā, piemēram, Saūda Arābijas kroņprinča Muhameda bin Salmana radītās. Vai jūtat, ka šīs pārmaiņas var ļaut uzlabot attiecības ar arābu valstīm?

Es teiktu, ka daudzi politiķi Tuvajos Austrumos pēdējos 10-15 gados sākuši saprast, ka kopējā situācija ir daudz sarežģītāka, nekā to redzēja viņu priekšteči. Pirms 30-40 gadiem situācijas skaidrojums bija ļoti vienkāršs – lūk, tur ir cionistu veidojums. Lielākā daļa nelietoja terminu Izraēlas valsts, bet gan – nelikumīgs cionistu veidojums, kuram nav tiesību eksistēt.

Vispirms viņi saprata, ka Izraēla eksistē un tur neko nevar padarīt. Turklāt izrādās, ka Tuvajos Austrumos ir daudz lielākas problēmas, tādas kā Irāna. Viņi saprata, ka Irāna spēlē destabilizējošu lomu pat palestīniešu jautājumā, jo “Hamas” atbalsta arī Irāna. Viņus finansē un piegādā ieročus.

Lielākā daļa arābu valstu saprot, ka svarīgi ir nevis kaut kādi mītiskie draudi no Izraēlas, bet gan reālie draudi ir no Irānas, arī no “Hezbollah”.

Bet “Hamas” tiek uzskatīti par Irānas satelītu.

Ja jau runājam par Irānu, nesen pieredzējām, kā Izraēla pielieto spēku pret Irānas militāro tehniku Sīrijā. Vai nebaidāties, ka tas var novest pie daudz lielākas konfrontācijas tuvākajā laikā un ka problēmas ar Irānu var novest pie kaut kā daudz nopietnāka nekā atsevišķām militārām operācijām?

Vispirms gribu atgādināt, ka nesenā spēka pielietošana bija atbilde uz Irānas izšautajām raķetēm pret Izraēlas teritoriju. Tikai pēc tam Izraēlas gaisa spēki saņēma pavēli uzbrukt irāņu objektiem. Iepriekšējais uzbrukums Sīrijas teritorijā sekoja pēc tam, kad irāņi centās Izraēlas teritorijā iesūtīt izlūkdronus.

Jau no paša sākuma skaidri pateicām savu pozīciju – Izraēla nelīdzdarbojas Sīrijas konfliktā, taču mēs nepieļausim, ka Sīriju padara par placdarmu uzbrukumiem pret Izraēlu. Zinām, ka Irāna ceļ militārus objektus tuvu Izraēlas robežām, zinām, ka Irāna apbruņo “Hezbollah”, un to mēs uzskatām par tiešiem draudiem pret Izraēlu.

Izraēlas armijas galvenais uzdevums ir aizstāvēt Izraēlas iedzīvotājus un teritoriju. Turklāt nav nevienas valsts, kura pieciestu šādas aktivitātes pie savas robežas.

Atgriežamies pie palestīniešu jautājuma, it īpaši Gazā. Arī jūs dzīvojat savā valstī kopā ar arābiem, taču citā politiskā vidē. Kā jūs personīgi jūtaties, kad ANO saka, ka tā ir viena no briesmīgākajām vietām, kur dzīvot uz šīs zemes. Pat Gazā dzimušie bērni ir tik viegli indoktrinējami, lai kļūtu par pašnāvniekiem-spridzinātājiem drausmīgās bezcerības dēļ. Kā tas jums liek justies personīgi, zinot, ka tas faktiski notiek tepat pie jums?

Ir skaidrs, ka nejūtos labi tā dēļ. Es nevaru būt priecīgs par situāciju Gazā. Minējāt arābus, kas dzīvo Izraēlā – mums katrs piektais iedzīvotājs ir arābu izcelsmes. Viņi ir Izraēlas pilsoņi, un viņiem ir pilnas tiesības. Fakts, ka arābu minoritāte dzīvo Izraēlā kā vienlīdzīgi pilsoņi, pierāda, ka līdzpastāvēšana starp ebrejiem un arābiem ir iespējama.

Bet kā tas jums liek justies, ka tik tuvu jums ir tik drausmīga situācija?

Izraēla dara visu iespējamo, lai palīdzētu Gazas iedzīvotājiem.

Starp citu, viens no pēdējo nemieru rezultātiem bija tas, ka “Hamas” aktīvisti iznīcināja “Karam Šalom” kontrolpunktu uz Izraēlas un Gazas robežas un tas bija kontrolpunkts, caur kuru Gazā nonāca humānā palīdzība. “Hamas” aktīvisti apturēja izraēliešu kravas mašīnas, kas Gazai piegādāja medikamentus, kurus nosūtīja Izraēlas armija.

Kā jau teicu – nevaram šīs problēmas atrisināt Gazas iedzīvotāju vietā. Gazai ir lielisks ekonomiskais potenciāls, laba vieta, labs krasts. Ja viņi izlemj, ka viņi grib mainīt savu pozīciju un sākt normālu dzīvi, tad Izraēla palīdzēs.

Jūs apturēsiet blokādi tādā gadījumā? 

Jau no paša sākuma Izraēla ir izskaidrojusi nosacījumus blokādes izbeigšanai. Tie bija nosacījumi, kurus pieņēma starptautiskā sabiedrība. “Hamas” jāpārtrauc teroristiskas aktivitātes.

“Hamas” jāatzīst Izraēlas valsts. “Hamas” ir jāatzīst vienošanās, kas parakstītas starp Izraēlu un palestīniešu pašpārvaldi.

Ja “Hamas” izpildītu šos nosacījumus, nebūtu iemesla blokādei. Tagad tai ir tikai viens mērķis – apturēt ieroču plūšanu uz Gazu un apturēt visu pārējo materiālu plūsmu, kurus var izmantot teroristiskās aktivitātēs. Mēs ļoti labi zinām, ka, piemēram, betons, kas tiek sūtīts uz Gazu, tiek izmantots nevis māju celšanā, bet jaunu tuneļu celšanā uz Izraēlas teritoriju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti