Panorāma

K. Barona ielas lietā KNAB lūdz apsūdzēt sešas personas

Panorāma

Ventspils novadā slēgti divi valsts autoceļi

Strīds par Jeruzalemes statusu

Izraēlas vēstniecība Latvijā: Jeruzalemes jautājums ir viena no miera procesa sastāvdaļām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Izraēla cer, ka ASV prezidenta Donalda Trampa lēmumam atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu sekos arī citas valstis. Turklāt Izraēlas saistība ar Jeruzalemi ir viena no miera procesa sastāvdaļām Tuvajos Austrumos, intervijā LTV norāda Izraēlas vēstnieces Latvijā vietnieks Cvī Mirkins.

“Izraēlas pozīcija ir ļoti vienkārša – Jeruzaleme ir Izraēlas galvaspilsēta kopš 1949.gada un katrai suverēnai valstij ir tiesības lemt, kur būs tās galvaspilsēta. Pašlaik izveidojusies savāda situācija – Izraēla ir vienīgā valsts pasaulē, kurai starptautiskā sabiedrība grib diktēt, kur jāatrodas tās galvaspilsētai,” sacīja Cvī Mirkins.

Viņš pauž, ka Trampa deklarācija bija dabisks solis un svarīgākais vēstījums, ka suverēnajai Izraēlai ir tiesības pašai lemt, kur atrodas tās galvaspilsēta: “ASV prezidents vienkārši apstiprināja realitāti, kas ir jau kopš 1949.gada. Visas Izraēlas institūcijas atrodas Jeruzalemē – parlaments, valdības ēkas, augstākā tiesa. Visi ārvalstu diplomāti un ārvalstu līderi, kad grib tikties ar saviem izraēliešu kolēģiem, dodas uz Jeruzalemi.”

Attiecībā uz miera procesu Tuvajos Austrumos Cvī Mirkins cer, ka tas atsāksies: “Taču tas ir atkarīgs arī no otras puses. Un šeit vienpusējie palestīniešu soļi, diplomātiski izsakoties, nepalīdz miera procesa atjaunošanai.

Turklāt miera procesa sastāvdaļa ir arī izraēliešu tiesību atzīšana, un viena no šīm tiesībām ir Izraēlas saistība ar Jeruzalemi.

Tā bija Izraēlas karalistes galvaspilsēta pirms trīstūkstoš gadiem. Un pat vēstures periodos, kad Izraēla neeksistēja, Jeruzaleme bija ebreju tautas centrs un vissvētākā vieta. Jeruzalemes un ebreju tautas vēsturiskās saistības noliegšana nepalīdz miera procesam. Salīdzinājumam varam teikt, ka tas būtu tas pats, kas noliegt, ka latviešu tauta ir saistīta ar Koknesi.”

Pašreizējā spriedze radījusi bažas par jaunu vardarbības uzliesmojumu. Pagaidām protesti bijuši salīdzinoši nelieli, taču nav izticis bez bojāgājušajiem. Lidojušas arī pirmās raķetes no Gazas joslas, kuru kontrolē “Hamas” - kustība, kuru ASV un Eiropas Savienība atzinusi par teroristisku. Turklāt reģiona iedzīvotājiem labā atmiņā ir palestīniešu sacelšanās deviņdesmitajos gados un divtūkstošo gadu sākumā, kad teroraktos, vardarbīgos nemieros un to apspiešanā bojā gāja tūkstošiem cilvēku, lielākoties civiliedzīvotāji.

Jau ziņots, ka Eiropas valstis pieprasa ASV nākt klajā ar konkrētu rīcības plānu Tuvo Austrumu miera procesa panākšanai pēc tam, kad Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa lēmums atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu izraisījis plašus protestus arābu un musulmaņu valstīs.

Tikmēr pieaug neapmierinātība arābu un musulmaņu valstīs. Aizvien vairāk cilvēku iesaistās protestos pret ASV lēmumu atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu, bet it īpaši tas ir novērojams Rietumkrastā un Gazas joslā, kur tūkstošiem palestīniešu iziet ielās.

Savukārt Islāma valstu samits atzīst Austrumjeruzalemi par "Palestīnas galvaspilsētu".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti