Rīta Panorāma

Lielbritānijā plāno palielināt nodokļus

Rīta Panorāma

Intervija ar Saeimas deputāti (LPV) Ramonu Petraviču

Netanjahu veidos jauno Izraēlas valdību

Izraēlas prezidents jaunās valdības veidošanu uztic Netanjahu

Izraēlas prezidents Īzaks Hercogs svētdien uzticējis jaunās valdības veidošanu bijušajam Izraēlas premjerministram Benjaminam Netanjahu, kura labējo spēku alianse uzvarēja šomēnes notikušajās parlamenta vēlēšanās.

Netanjahu no visiem kandidātiem ir vislabākās izredzes izveidot valdību, pēc tikšanās Jeruzalemē sacīja Hercogs.

73 gadus vecajam Netanjahu, kurš Izraēlas politikā dominējis vairāk nekā 20 gadus, tagad ir četras nedēļas laika izveidot jauno valdību.

1. novembrī notikušajās Izraēlas parlamenta vēlēšanās Netanjahu pārstāvēta labējā partija "Likud" un tās sabiedrotie - divas galēji reliģiozās partijas un galēji labējā alianse "Reliģiskais cionisms" - izcīnīja 64 no 120 Kneseta deputātu vietām. Tās bija piektās parlamenta vēlēšanas Izraēlā trīs ar pusi gadu laikā.

"Likud" līderis ir solījis būt visu izraēļu premjerministrs. "Cilvēki neapšaubāmi ir atbalstījuši valdību manā vadībā," viņš sacīja, noraidot brīdinājumus, ka tas nozīmētu "demokrātijas beigas" Izraēlā.

Netanjahu paziņojis, ka par spīti valdošajām atšķirībām sabiedrībā, daudzos jautājumos viedokļi tomēr saskan.

"Ir vienota izpratne, ka ir nepieciešams bez kompromisiem cīnīties pret teroru. Ir vienota izpratne, ka mums ir izlēmīgi jārīkojas pret Irānas agresiju un, pāri visam, ir jāapspiež tās mēģinājumi iegūt kodolieročus, ar kuriem tā tieši apdraud Izraēlas pastāvēšanu," norāda Netanjahu.

"Ir vienota izpratne, ka mums ir jāsaglabā Jeruzālemes kā Izraēlas galvaspilsētas vienotība suverēnā Izraēlā. Ir vienots viedoklis, ka mums ir jāpanāk vairāk miera līgumu – mieru apmaiņā pret mieru ar vairākām arābu valstīm, tādējādi izbeidzot Izraēlas un arābu konfliktu. Es neteicu Izraēlas un palestīniešu konfliktu. Es neesmu teicis Izraēlas un palestīniešu konfliktu, taču pēc manām domām, šis ir solis uz priekšu un nesīs rezultātus arī šajā jautājumā," uzskata Netanjahu.

Itamara Ben Gvira, kas pazīstams ar savu pret arābiem vērsto retoriku un aicinājumiem anektēt visu Rietumkrastu, partija "Reliģiskais cionisms" vēlas īstenot vairākas tālejošas reformas, piemēram, ierobežot tiesu varu.

1. novembrī notikušās bija piektās parlamenta vēlēšanas Izraēlā trīs ar pusi gadu laikā.

Līdzšinējā premjerministra Jaira Lapida liberālā "Nākotnes partija" ieguva otro lielāko vēlētāju atbalstu, bet vēlētāju atbalsts kreisi noskaņotām partijām bija neliels.

Arī pērn pēc vēlēšanām Netanjahu pirmais saņēma prezidenta mandātu veidot valdību, tomēr to nespēja izdarīt.

Ideoloģiski sašķeltu astoņu partiju aliansi, kurā pirmo reizi bija iekļauta arābu frakcija, izveidoja galēji labējās partijas "Yamina" līderis Naftali Benets, bet tā sabruka gadu pēc izveidošanas. Jūnijā pēc vienošanās par varas dalīšanu par premjerministru kļuva Lapids.

Netanjahu iepriekš Izraēlas valdību vadīja 1996.-1999. gadā un 2009.-2021. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti