Izraēlas premjerministru apsūdz kukuļņemšanā

Izraēlas premjerministram Benjaminam Netanjahu izvirzītas apsūdzības kukuļņemšanā, krāpšanā un uzticības laušanā, tā paziņojusi Izraēlas Tieslietu ministrija. Šīs apsūdzības izvirzītas laikā, kad Netanjahu  nespēj izveidot valdību un valsts jau ir ilgstošā politiskā krīzē.

Apsūdzības ir izvirzījis ģenerālprokurors Avihai Mandelbilts, un tā ir pirmā reize Izraēlas vēsturē, kad tik smagos noziegumos tiek apsūdzēts pie varas esošs premjerministrs.

Netanjahu ģenerālprokurora ieskatā no saviem draugiem miljardieriem ir pieņēmis šampanieti un cigārus simtiem tūkstošu dolāru vērtībā, slēdzis izdevīgus darījumus ar kādu laikraksta izdevēju un izmantojis savu ietekmi, lai kāds turīgs telekomunikāciju magnāts nonāktu populāra ziņu portāla lapās.

Prokuratūra uzsver, ka lēmums pieņemts, vienīgi vadoties no tiesiskiem apsvērumiem, un tam nav saistības ar politisko krīzi valstī.

 “Es pieņēmu lēmumu izvirzīt apsūdzības viņam ar smagu sirdi. Iespējams, ar smagu sirdi, bet no visas sirds un ar dziļu apņemšanos ievērot likuma varu, sabiedrības un pilsoņu intereses. Tiesiskums nav izvēles jautājums. Tas nav labo vai kreiso jautājums. Tas nav politikas jautājums. Tas ir pienākums, kas jāpilda tiesībaizsardzības institūciju darbiniekiem un man personīgi,” paziņoja Izraēlas ģenerālprokurors Avihai Mandelbilts

Pats Netanjahu tās ir nosaucis par raganu medībām, veltot skarbu kritiku medijiem, policijai, izmeklētājiem un visai tiesu sistēmai.

Izraēlas Tieslietu ministrija informē, ka Netanjahu nosūtīts paziņojums par ģenerālprokurora lēmumu un apsūdzības raksta kopija. Izraēlas likumi neparedz premjerministra demisiju šādā gadījumā, un viņam ir tiesības pārsūdzēt lēmumu un iespēja lūgt parlamentam piešķirt viņam tiesisko imunitāti.

Tikmēr  eksperti uzskata, ka prokuratūras lēmums var iznīcināt ilgo Netanjahu politisko karjeru, un uz viņu, iespējams, tiks izdarīts politiskais spiediens.

Valstī jau ilgāku laiku nav izdevies izveidot leģitīmu valdību, un arī vairākas pēdējā laikā notikušās parlamenta vēlēšanas nav novērsušas pata stāvokli. Netanjahu aiziešana no politiskās dzīves arēnas varētu izmainīt šo situāciju.  

Tikmer Izraēlas prezidents Reuvens Rivlins ceturtdien, 21. novembrī, parlamentam devis uzdevumu atrast jaunu premjerministra kandidātu. Šāds lūgums no prezidenta puses sekojis pēc tam, kad centriskās partijas „Zilais un baltais” līderis Benijs Gancs trešdien paziņoja, ka nespēj izveidot koalīcijas valdību. Ja līdz 11. decembrim jaunu kandidātu neizdosies atrast, tiks izsludinātas jau trešās vēlēšanas gada laikā.  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti