Izraēlas parlaments paver ceļu Netanjahu un Ganca vienotības valdībai

Izraēlas parlaments ceturtdien, 7. maijā, atbalstīja vienotības valdību, ko veidos līdzšinējais premjerministrs Benjamins Netanjahu un viņa galvenais politiskais sāncensis Benjamins Gancs. Tas ļaus valstij iziet no politiskā strupceļa, kurā tā atrodas vairāk nekā gadu.

ĪSUMĀ:

  • Netanjahu un Gancs pirms divām nedēļām vienojās par kopīgas valdības izveidi.
  • Valdība strādās trīs gadus; pirmos 18 mēnešus to vadīs Netanjahu, nākamos  Gancs.
  • Vienošanās pretinieki vērsās Augstākajā tiesā, norādot, ka Netanjahu nevar vadīt valdību.
  • Tiesa pasludināja, ka nav nekādu juridisku iemeslu liegt Netanjahu vadīt valdību.
  • Knesets apstiprina likumprojektu Netanjahu-Ganca valdībai; zvērestu nodos 13. maijā.
  • Analītiķi: lielākais ieguvējs – Netanjahu, kas izmantoja Covid-19 krīzi, lai saglabātu varu.
  • 24. maijā sāksies tiesas prāva pret Netanjahu saistībā ar apsūdzībām vairākos pārkāpumos.

Izraēlas parlaments paver ceļu Netanjahu un Ganca vienotības valdībaiUldis Ķezberis
Kopš pagājušā gada aprīļa Izraēlā ir notikušas trīs parlamenta vēlēšanas, taču tajās neviena no partijām vai partiju koalīcijām neieguva pietiekamu atbalstu, lai varētu izveidot stabilu vairākuma valdību. Gandrīz pusotru gadu valsti vada Netanjahu pagaidu valdība. Turklāt pērn novembrī ģenerālprokurors Izraēlas vēsturē visilgāk valdījušajam premjerministram Netanjahu izvirzīja apsūdzības kukuļņemšanā, krāpniecībā un ļaunprātīgā amata pilnvaru pārkāpšanā.

 

Benjamins Gancs, kura vadītā centrisko partiju koalīcija "Zils un balts" pēdējās vēlēšanās sīvi cīkstējās ar Netanjahu konservatīvo partiju "Likud", iepriekš kategoriski noradīja iespēju strādāt vienā valdībā ar Netanjahu, norādot uz politiskajam sāncensim izvirzītajām apsūdzībām. Gancs savu nostāju mainīja pēc koronavīrusa Covid-19 uzliesmojuma Izraēlā. Viņš to pamatoja ar nepieciešamību pēc politiskās stabilitātes, lai Izraēla spētu atdzīvināt vīrusa apturēto ekonomiku.

Pirms divām nedēļām Netanjahu un Gancs vienojās par kopīgas valdības izveidi. Vienošanas paredz, ka valdība strādās trīs gadus. Pirmos 18 mēnešus to vadīs Netanjahu, bet uz atlikušo termiņu valdības grožus pārņems Gancs.

Vienošanās pretinieki vērsās Izraēlas Augstākajā tiesā, norādot, ka Netanjahu nevar vadīt valdību, jo viņam būs jāsēžas uz apsūdzēto sola.

Tomēr tiesa trešdien, 6. maijā, pasludināja, ka nav nekādu juridisku iemeslu liegt Netanjahu vadīt valdību.

Izraēlas likumi liedz ieņemt ministru amatus personām, kurām ir izvirzītas kriminālapsūdzības, bet šāds aizliegums neattiecas uz valdības vadītāju. Netanjahu būs jāatkāpjas tikai tādā gadījumā, ja tiesa viņu atzīs vainīgu kādā no apsūdzībām, raksta ziņu aģentūra AFP.

Izraēlas parlaments Knesets ceturtdien, 7. maijā, apstiprināja likumprojektu, kas paver ceļu Netanjahu un Ganca vienotības valdībai. Sagaidāms, ka abi nodos zvērestu 13. maijā.

Analītiķi uzskata, ka šajā situācijā lielākais ieguvējs ir Netanjahu. Laikraksta "Haaretz" žurnālists Anšels Fefers norādīja, ka Netanjahu prasmīgi izmantoja Covid-19 izraisīto krīzi, lai saglabātu varu.

"Izraēlas sabiedrība ir sašķelta. Burtiski puse izraēliešu uzskata, ka Netanjahu ir izvirzītas viltus apsūdzības un pret viņu ir izvērstas raganu medības. Savukārt pārējie uzskata, ka Netanjahu ir korumpēts un viņam ir jāstājas tiesas priekšā. Tas ir iemesls, kāpēc pēdējā gada laikā ir notikušas trīs vēlēšanas. Koronavīrusa izraisītā krīze iestājās Netanjahu izdevīgā laikā, jo tā viņām ļāva sevi parādīt kā veiksmīgu un efektīvu līderi," Fefers sacīja televīzijas kanālam "Euronews".

Tiesas prāva pret Netanjahu sāksies 24. maijā. Tas notiks divus mēnešus vēlāk nekā bija paredzēts. Prāvas sākumu atcēla, to pamatojot ar Covid-19 uzliesmojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti