Izraēlas parlaments apstiprina budžetu, novēršot jaunas parlamenta vēlēšanas

Izraēlas parlaments ir apstiprinājis 2022. gada valsts budžetu. Šī ir pirmā reize trīsarpus gadu laikā, kad budžeta pieņemšana nav novedusi pie parlamenta vēlēšanu izsludināšanas.

Valdības vadītājam Naftali Benetam izdevies nodrošināt politiski ļoti raibās valdības vienotību un stabilitāti līdz premjerministra pienākumu maiņai 2023. gadā. Taču komentētāji prognozē, ka valdībai joprojām gaidāmi dažādi izaicinājumi.

Trauslā koalīcija

Izraēlas parlaments apstiprina budžetu, novēršot jaunas parlamenta vēlēšanas
00:00 / 02:09
Lejuplādēt

Nākamā gada budžeta pieņemšana ir neatņemams katras valsts valdības politiskās dienaskārtības uzdevums. Taču Izraēlai oficiāli apstiprināta budžeta nav bijis kopš 2018. gada marta. Tā vietā ir bijušas četras parlamenta vēlēšanas un strīdi par valdības veidošanu.

Pēc tam, kad pēdējās parlamenta vēlēšanās no amata tika gāzts ilggadējais premjerministrs Benjamins Netanjahu, tika izveidota ļoti trausla valdība, par kuras pastāvēšanu ne vienam vien ir bijušas nopietnas šaubas.

Koalīcijā ir apvienojušies galēji labēji ultranacionālisti, centristi, kreisie politiķi un islāmisti. Šai ideoloģiski atšķirīgajai valdībai nākamā gada budžets bija jāapstiprina līdz 14. novembrim, pretējā gadījumā nāktos rēķināties jau ar piektajām vēlēšanām triju gadu laikā.

Vēsturisks brīdis

Taču ir noticis gandrīz neiedomājamais un budžets ir apstiprināts, radot visus priekšnoteikumus, lai premjerministra Naftali Beneta koalīcijas valdība paliktu amatā. Benets pēc balsojuma norādīja, ka šis ir vēsturisks brīdis.

“Šis ir ļoti nozīmīgs laiks valsts stabilitātei un ekonomikai. Pēc trīsarpus gadus ilgas nekārtības, neveiksmīgas vadības un sistēmas paralīzes, pēc tam, kad gadiem ilgi valsts ir tikusi izmantota kā personiskas spēles līdzeklis, pēc četriem neveiksmīgiem vēlēšanu cikliem, kas visi ir noveduši strupceļā, mēs beidzot esam ieklausījušies Izraēlas tautas balsī.”

Lai apstiprinātu budžetu šim un arī nākamajam gadam, bija nepieciešami gandrīz 600 dažādi balsojumi, un būtu tikai dabiski, ja kādā jautājumā politiķu viedokļi varētu atšķirties.

Taču Beneta raibajai koalīcijai, kurai ir niecīgs vairākums (61 balss 120 deputātu lielajā Knesetā), 36 stundu ilgajos balsojumos izdevās saglabāt vienotību un neviens no koalīcijas deputātiem nebalsoja pret.

Interesanti, ka sešos balsojumos līdz ar Beneta valdību balsoja arī tagadējais opozīcijas līderis Benjamins Netanjahu. Pats bijušais premjers gan norādījis, ka jebkurš var apjukt un par to var prasīt arī jebkuram citam, kurš balsojis par Benetu.

Pārmaiņu koalīcija

Kā norāda aģentūra AFP, šāda valdības stabilitāte un budžets 2022. gadam ir īpaši svarīgi pirms 2023. gada, kad pašreizējais premjerministrs Naftali Benets savas pilnvaras rotācijas kārtībā nodos ārlietu ministram Jairam Lapidam. Viņš pašreizējo koalīciju jau nosaucis par pārmaiņu koalīciju.

Taču izdevuma “Haaretz” komentētājs Josi Verters ir pārliecināts, ka, lai arī budžeta pieņemšana ir pagarinājusi valdības dzīves ilgumu, taču vieglas dienas tai nav gaidāmas.

Netanjahu aktīvi aicina gāzt valdību, taču, ja viņam tas neizdosies, arī paša Netanjahu pozīcijas partijas “Likud” vadībā var tikt apdraudētas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti