Panorāma

ASV nosaka sankcijas Bulgārijas oligarhiem

Panorāma

Igaunijā maskas vairs nav obligātas

Izraēlas opozīcija paraksta koalīcijas līgumu

Izraēlas opozīcijas līderim Lapidam izdevies vienoties par valdības izveidošanu

Izraēlas opozīcijas līderim Jairam Lapidam izdevies vienoties ar vairāku politisko partiju pārstāvjiem par jaunas valdības izveidošanu. Līdz ar to amatu zaudēs ilggadējais premjerministrs Benjamins Netanjahu. 

Izeja no politiskā strupceļa kļuva iespējama, kad par iesaistīšanos jaunajā valdošajā koalīcijā paziņoja neliela arābu partija. Tomēr premjera amatu pirmos divus gadus ieņems galēji labējās partijas “Yemina” līderis Naftali Benets, bet tikai nākamos divus gadus – centristus pārstāvošais Lapids. 

Opozīcijas līderis par vienošanos jau informējis valsts prezidentu Reuvenu Rivlinu, tuvākajā nākotnē gaidāms balsojums parlamentā, bet darbu jaunais ministru kabinets varētu sākt  14. jūnijā. 

Izraēlas pilsētu ielās pēc paziņojuma par koalīcijas līguma parakstīšanu bez Netanjahu izgāja gan premjerministra pretinieki, svinot viņa politisko sakāvi pēc 12 gadu valdīšanas, gan arī atbalstītāji, paužot savu sašutumu par šādu iznākumu.

Izraēlā politiskā krīze ilgst jau divus gadus, un četrās parlamenta vēlēšanās Netanjahu atbalstītāju nometnei un viņa pretiniekiem neizdevās iegūt pārliecinošu vairākumu parlamentā. Tāpēc politikas eksperti  piesardzīgi vērtē jaunās valdības ilgmūžību.   

Bez "Yesh Atid", "Yemina" un "Ra'am" valdībā būs pārstāvētas arī centristu un liberāļu alianse "Zilais un baltais", labējā partija "Jaunā cerība",  kreisā partija "Meretz", centriski kreisā Darba partija un ultranacionālistu partija "Yisrael Beitenu".

Lai nodrošinātu vairākumu Izraēlas parlamentā, koalīcijas līgumu parakstīja arī Izraēlas arābu partija, kas ir vēsturisks lēmums. Citas arābu minoritāti pārstāvošās partijas gan noraidījušas Beneta valdību, uzsverot, ka viņš ir pret Palestīnas valsts izveidi. Gaidāms, ka spriedze starp ebreju nacionālistiem un arābiem varētu būt viens no lielākajiem draudiem jaunās koalīcijas stabilitātei.

Netanjahu bija Izraēlas premjers kopš 2009. gada. Viņš vadīja valdību arī no 1996. līdz 1999. gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti