Izraēlas operācijā Rietumkrastā nogalināti deviņi palestīnieši

Izraēlas operācijā Dženīnas bēgļu nometnē, okupētajās palestīniešu Rietumkrasta teritorijās, ceturtdien nogalināti deviņi cilvēki, arī kāda gados veca sieviete, pavēstīja palestīniešu pašpārvaldes amatpersonas, apsūdzot arī Izraēlas karavīrus, ka viņi slimnīcas bērnu nodaļā likuši lietā asaru gāzi.

Savukārt Izraēlas armijas ziņojumā par reidu teikts, ka militāra operācija tika veikta, lai aizturētu teroristu grupējuma "Palestīnas Islāma džihāds" kaujiniekus, kuri varētu būt iesaistīti teroristu uzbrukumu plānošanā un izpildē.

Palestīnas prezidenta Mahmuda Abbasa pārstāvis nosodījis Izraēlas reidu, nosaucot to par "slaktiņu".

"Mocekļa nāvē dzīvību zaudēja deviņi cilvēki, arī gados veca sieviete", pavēstīja Veselības ministrija. Daudzi cilvēki ievainoti.

"Okupācijas spēki iebruka Dženīnas Valdības slimnīcā un tīši raidīja asaru gāzes šāviņus slimnīcas pediatrijas nodaļā," paziņojumā apliecināja palestīniešu veselības ministre Mai al Kaila.

Situācija bēgļu nometnē ir kritiska, bet Izraēlas karavīri neļauj ātrās palīdzības brigādēm nokļūt pie ievainotajiem, piebilda ministre.

Izraēlas mediji vēsta, ka operācija sarīkota, lai novērstu palestīniešu kaujinieku uzbrukumu.

Līdz ar ceturtdienas upuriem šogad Rietumkrastā nogalināto palestīniešu skaits pieaudzis līdz 29. Lielāko daļu nošāvuši Izraēlas karavīri. Upuru vidū ir gan kaujinieki, gan civilisti.

Dženīnas administrācijas vadītāja vietnieks Kamals Abu ar Rubs ziņu aģentūrai AFP sacīja, ka cilvēki dzīvo "īstā kara situācijā".

"Izraēlas armija iznīcina visu un šauj uz visu, kas kustas," norādīja amatpersona.

Pērn palestīniešu teritorijās tika nogalināts lielākais palestīniešu skaits kops 2005. gada, kad ANO sāka apkopot statistiku.

Izraēlā un palestīniešu teritorijās 2022. gadā tika nogalināti vismaz 26 izraēlieši un 200 palestīnieši, vairums Rietumkrastā, liecina AFP aplēses, kas iegūtas, apkopojot oficiālo avotu informāciju.

Ceturtdienas operācija Dženīnā notika "starptautiskā klusuma" apstākļos, sacīja palestīniešu pašpārvaldes prezidenta Mahmuda Abasa preses sekretārs Nabils Abu Rudeina.

"Tas okupācijas valdību iedrošina pastrādāt mūsu cilvēku slaktiņus visas pasaules acu priekšā," sacīja amatpersona.

Saistībā ar notikumiem Dženīnā palestīniešu veselības ministre aicināja sasaukt Pasaules Veselības organizācijas un Starptautiskās Sarkanā Krusta komitejas ārkārtas sanāksmi.

KONTEKSTS:

Izraēlas valsts tika nodibināta 1948. gadā, kad pasaule mēģināja atgūties no Otrā pasaules kara postījumiem. Taču jaunā ebreju valsts tika izveidota teritorijā, ko par savējo uzskatīja arī arābi. Viņi joprojām nav samierinājušies ar ebreju nostiprināšanos šajā vietā.

1948. gada karā arābu valstu koalīcija mēģināja iznīcināt jaundzimušo Izraēlas valsti, bet cieta sakāvi, un Izraēla sāka izplesties ārpus teritorijas, kas ebrejiem bija atvēlēta saskaņā ar ANO piedāvāto plānu.

Izraēlas ekspansija turpinājās pēc Sešu dienu kara 1967. gadā, kad Izraēla atkal sakāva arābu valstu spēkus un okupēja palestīniešu apdzīvoto teritoriju. Palestīnieši ir saniknoti, ka pēc 1967. gada kara Izraēla piesavinājās vēl vairāk viņu zemes un sāka būvēt ebreju kolonistu apmetnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti