Izraēlā sākas premjera Netanjahu korupcijas tiesas prāva

Izraēlā sākusies tiesas prāva pret ilggadējo valsts premjerministru Benjaminu Netanjahu. Korupcijā, krāpšanā un varas ļaunprātīgā izmantošanā apsūdzētais Netanjahu ir kļuvis par pirmo amatā esošo Izraēlas premjeru, kuram jāstājas tiesas priekšā. Pats premjerministrs savu vainu noliedz un pret viņu uzsākto tiesas procesu uzskata par valsts apvērsuma mēģinājumu.

Izraēlā sākas premjera Netanjahu korupcijas tiesas prāvaUģis Lībietis
Jautājums par korupcijā un krāpšanā apsūdzētā Izraēlas premjerministra Netanjahu tiesāšanu Izraēlas politiskās dzīves priekšplānā ir bijis jau vairākus gadus. Tiek uzskatīts, ka šo apsūdzību dēļ pēdējā gada laikā bez rezultātiem divreiz beidzās centieni izveidot Izraēlas valdību. Arī trešajā reizē šis arguments nekur nepazuda, taču galu galā Izraēlai valdība ir un arī uz nākamajiem 18 mēnešiem  Netanjahu atkal ir Izraēlas valdības vadītājs.

 

Taču par spīti tam svētdien, 24. maijā, sākās pret Netanjahu ierosinātā tiesas prāva.

Viņš tiek apsūdzēts par aptuveni 180 000 eiro vērtu cigāru, šampanieša un rotaslietu pieņemšanu no ietekmīgiem uzņēmējiem apmaiņā pret politiskiem pakalpojumiem.

Visnopietnākās apsūdzības saistītas ar iespējamo Netanjahu solījumu mediju magnātam Šaulam Elovičam veikt miljoniem eiro vērtas izmaiņas regulējumā telekomunikāciju gigantam "Bezeq" apmaiņā pret viņa pozitīvu atspoguļošanu ziņu vietnē "Walla". Ierodoties tiesā, pats Netanjahu paziņojis, ka ir ieradies ar taisnu muguru un augstu paceltu galvu, uzsākto tiesas procesu nosaucot par raganu medībām un valsts apvērsuma mēģinājumu ar mērķi gāzt no amata labēji noskaņotu premjeru.

"Izraēlas pilsoņi, šodien sācies tiesas process, kura mērķis ir noliegt tautas gribu un iznīcināt mani un labējā spārna nometni. Vairāk nekā desmit gadus kreisie to nevarēja izdarīt vēlēšanu iecirkņos, tāpēc pēdējos gados viņi izdomāja jaunu paņēmienu. Policijas un prokuratūras pārstāvji apvienojās ar kreisi orientētām avīzēm, un es viņus dēvēju par “tikai ne Bibi” grupu. Viņi izmanto nepamatotas un izdomātas lietas," teica Netanjahu.

Pirmā tiesas sēde ilga tikai stundu, un tajā Netanjahu vēl nebija jāatzīst vai jānoliedz vaina viņam izvirzītajās apsūdzībās.

Līdz ar Netanjahu tiek tiesāti arī divu mediju magnāti.

Kā televīzijas sabiedrībai "France 24" norādīja "Regent’s" universitātes starptautisko un sociālo zinātņu profesors Jossi Mekelbergs, interesanti ir tas, ka patiesībā Netanjahu pašus iespējamos pārkāpumus pat nenoliedz.

"Viņš nenoliedz apsūdzības un nenoliedz pašus faktus. Viņš apgalvo, ka tās nav kriminālas darbības, kas varētu tikt traktētas kā kukuļošana, krāpšana vai varas ļaunprātīga izmantošana. Tāpēc pēc visiem šiem izmeklēšanas gadiem un liecību uzklausīšanas, manuprāt, tomēr ir pienācis laiks šo lietu izskatīt arī tiesā," sacīja Mekelbergs.

Jau pašā tiesas procesa sākumā Netanjahu advokātu komanda apgalvoja, ka nav laikus iepazīstināta ar lietas materiāliem, pieprasot nākamās sēdes atlikšanu uz vairākiem mēnešiem. Tiesneši šādu prasību ir uzklausījuši un nākamo sēdi noteikuši 19. jūlijā, kad tiks risināti tikai tehniski jautājumi un pašam Netanjahu tiesas sēdē nebūs jāpiedalās.

Ņemot vērā milzīgo spiedienu, kas pašlaik tiek izdarīts uz Izraēlas tiesu, tiek prognozēts, ka šis tiesas process varētu turpināties mēnešiem vai pat gadiem ilgi.

Pie tiesas ēkas svētdien, 24. maijā, bija sapulcējušies vairāki simti protestētāju, kas pieprasīja Netanjahu atkāpšanos, kā arī vairāki simti viņa atbalstītāju. Tikmēr tieslietu eksperti informē, ka Izraēlas premjerministru var tiesāt un procesa laikā viņam nav jāatkāpjas no amata. Taču demisija ir neizbēgama, ja viņš tiek notiesāts un ir izsmeltas visas apelācijas iespējas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti