Izraēla Rietumkrastā nojaukusi vairākas palestīniešu mājas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Izraēla pirmdien, 22. jūlijā, sākusi nojaukt vairākus palestīniešu mājokļus Rietumkrastā, pamatojot to ar drošības riskiem, kam gan palestīnieši nepiekrīt.

ĪSUMĀ:

  • Starptautiski par okupēto uzskatītajā Rietumkrastā dzīvo pusmiljons ebreju un 2,5 miljoni palestīniešu.
  • Pirmdien Izraēla sāka nojaukt 10 palestīniešu mājas Rietumkrastā.
  • Izraēlas tiesa atzina: iedzīvotāji pārkāpuši celtniecības aizliegumu.
  • Viņi jau jūnijā brīdināti par ēku nojaukšanu.
  • Mājas atrodas gan palestīniešu pašpārvaldes daļā, gan teritoriju atdalošā žoga pusē, kas pieder Izraēlai.
  • Māju iedzīvotāji: Palestīniešu pašpārvalde izsniegusi atļaujas celtniecībai.
  • Izraēla uzskata: mājas ir celtas pārāk tuvu žogam, radot drošības riskus.
  • Nākotnē šādu iemeslu dēļ varētu tik nojaukti vēl aptuveni 100 mājokļi.
  • ES nosodīja māju nojaukšanu.

Mājas, kurās jau dzīvoja aptuveni 17 cilvēki, bet vairāk nekā 300 vēl tikai plānoja dzīvot, sāka nojaukt pēc tam, kad Vadihumusas ciemā ierādās Izraēlas drošības spēki.  

Izraēla Rietumkrastā nojaukusi vairākas palestīniešu mājas
00:00 / 01:17
Lejuplādēt

Gazas josla, Rietumkrasts un Austrumjeruzaleme Izraēlas pakļautībā nonāca 1967. gadā, noslēdzoties Sešu dienu karam. Saskaņā ar starptautiskajām tiesībām gan Rietumkrasts, gan Austrumjeruzaleme tiek uzskatītas par okupētām teritorijām, lai gan Izraēla to apstrīd.

Rietumkrastā esošajās apmetnēs Izraēla ir izmitinājusi nepilnu pusmiljonu ebreju, bet tur dzīvo arī 2,5 miljoni palestīniešu.

Pirmdienas rītā Rietumkrastā esošajā Vadihumusas ciemā, kurā palestīnieši jau uzcēluši un ceļ vairākus mājokļus, ieradās aptuveni 700 Izraēlas policistu un 200 karavīru, kuriem sekoja arī vairāki ekskavatori.

Tie sāka nojaukt desmit mājokļus, kuros mitinājās aptuveni 17 palestīnieši.

Izraēlas Augstākā tiesa nolēmusi, ka iedzīvotāji ir pārkāpuši celtniecības aizliegumu, un iedzīvotājiem jau jūnijā tika izsūtīti paziņojumi par ēku nojaukšanu.

Mājokļu nojaukšana šajā ciemā tiek uzskatīta par īpaši pretrunīgu. Tas tādēļ, ka ēkas vienlaikus atrodas gan Palestīniešu pašpārvaldes jurisdikcijā esošajā Rietumkrasta daļā, gan teritoriju atdalošā žoga pusē, kas pieder Izraēlai.

Žogs Rietumkrastā un tā apkārtnē tik uzcelts pēc otrās palestīniešu sacelšanās 2000. gadā. Tā mērķis ir novērst palestīniešu kaujinieku ieplūšanu Izraēlā no Rietumkrasta, savukārt mājokļi esot celti pārāk tuvu šim žogam, radot drošības riskus.

Māju iedzīvotāji skaidroja, ka palestīniešu pašpārvalde tiem bija izsniegusi atļaujas celtniecībai.

Viņi arī apsūdzēja Izraēlu par mēģinājumu paplašināt savu kontroli pār Rietumkrasta zemi, norādot, ka drošības riski esot tikai iegansts, lai izspiestu viņus no mājokļiem.

Nākotnē šādu iemeslu dēļ varētu tik nojaukti vēl aptuveni 100 mājokļi.

Māju nojaukšanu jau nosodījusi Eiropas Savienība, norādot, ka tas apdraud divu valstu risinājuma panākšanu un cerības uz ilgstošu mieru reģionā.

Vēl jūnijā ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija iepazīstināja ar sava izraēliešu-palestīniešu miera plāna ekonomisko daļu. Tomēr pētījumā, ko veicis Palestīniešu politikas un pētījumu centrs, konstatēta neuzticēšanās Vašingtonai. Proti, deviņi no desmit palestīniešiem netic vai neuzticas ASV apgalvojumiem, ka Vašingtonas jaunā ekonomiskā plāna mērķis ir uzlabot viņu ekonomisko labklājību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti