Izraēla pastiprina uzbrukumus palestīniešu pozīcijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Izraēla ir pastiprinājusi triecienus pret palestīniešu grupējumu “Hamas” Gazas joslā. Triecienos iesaistījusies gan aviācija, gan sauszemes spēki. Krīzes situācijā arvien lielākas problēmas piedzīvo Gazas joslas medicīnas iestādes. Tāpat traucēta energoapgāde.

Tikmēr komentētāji norāda, ka par spīti diplomātiskajiem centieniem atrisināt šo saspīlējumu pagaidām nav reālu iespēju sarīkot pilnvērtīgas Izraēlas un palestīniešu miera sarunas.

Traucēta elektroapgāde

Izraēla pastiprina uzbrukumus palestīniešu pozīcijām
00:00 / 03:18
Lejuplādēt

Visu pagājušo nakti Izraēlas kara aviācija no gaisa, kā arī smagā bruņutehnika uz zemes turpināja apšaudes, kas vērstas pret grupējuma “Hamas” izveidoto pazemes tuneļu tīklu Gazas joslā. Sākotnēji izskanēja informācija, ka izraēliešu sauszemes spēki ir iegājuši Gazas sektorā, taču vēlāk ziņa tika atsaukta.

Izraēlas armija arī informējusi, ka šoreiz civiliedzīvotājus par gaidāmajiem triecieniem brīdināt nav bijis iespējams. Šīs nedēļas sadursmēs, kas ir lielākās kopš 2014. gada, dzīvību zaudējuši jau vairāk nekā 120 cilvēku, bet ievainoto skaits tuvojas 1000.

Tiek ziņots, ka Gazas joslā palestīniešiem nākas saskarties ar nopietnām problēmām. Piemēram, slimnīcās ir grūtības sniegt palīdzību cietušajiem, jo pēdējo mēnešu laikā visa uzmanība ir tikusi pievērsta cīņai ar Covid-19. Tāpat tiek ziņots, ka Gazas joslā ir nopietni traucēta elektropiegāde, tās atjaunošanu traucē apšaudes.

Izraēlas arābu diskriminācija

Lai arī lielākā uzmanība tiek pievērsta Izraēlas armijas atbildēm uz “Hamas” raidītajām raķetēm Gazas joslā, ne mazāku satraukumu rada arī saspīlējums, kas novērojams pašas Izraēlas ielās. Īpaši tā dēvētajās jauktajās Izraēlas pilsētās.

Šajās dienās tiek atzīmēts ramadāna noslēgums, un kā norāda “Sciences Po” universitātes Izraēlas pētnieks Alēns Dīkhofs, pēdējo dienu notikumi ir izgaismojuši arī milzīgo šķelšanos Izraēlas sabiedrībā.

“Kad sāk rūpīgāk pētīt notiekošo, var redzēt, ka ir izteikta Izraēlas arābu diskriminācijas sajūta. Un tas ir vispārzināms fakts. Ja aplūkojam dažādus skaitļus, piemēram arābu un ebreju pilsētu budžetus, ir redzama izteikta nosvēršanās par labu ebreju pilsētām.

Tāpēc šeit ir jāmeklē dziļākas saiknes ar Izraēlas sabiedrības etnisko sastāvu.

Izraēlā dzīvo 80 procentu ebreju un 20 procentu arābu, kuri visi ir Izraēlas pilsoņi un kuriem visiem teorētiski ir vienādas tiesības, taču tā nebūt nav.”

Vajadzīgs ilgtermiņa, nevis īstermiņa risinājums

Runājot par izeju no pašreizējās situācijas, profesors Dīkhofs izpauž pārliecību, ka turpmāko notikumu scenāriju ir diezgan viegli prognozēt, taču ir maz ticams, ka jebkādi diplomātiskie centieni novedīs pie nopietnām sarunām starp Izraēlu un palestīniešiem.

“Izeja no tuneļa vienmēr ir vairāk vai mazāk līdzīga – mēs redzēsim dažādas diplomātiskās iniciatīvas, piemēram, no ASV. Varbūt pat gaidāma kāda rezolūcija ANO Drošības Padomē. Un pēc tam, arī pēc sauszemes operācijas, saspīlējums varētu mazināties. Taču tas būs tikai īstermiņa risinājums, jo ilgtermiņā atkal nekas netiks atrisināts.

Mums būtu jāsāk daudz nopietnāk domāt par pilnvērtīgu sarunu atsākšanu, taču nekas tāds nav noticis pēdējos 15 gadus.

Nedomāju, ka šādas nopietnas sarunas atsāksies ar Netanjahu pašreizējo valdību vai pat ar Jaira Lapida valdību. Bet to vajadzētu.”

Sākotnēji bija paredzēts, ka ANO Drošības Padome Izraēlas un palestīniešu konfliktu varētu apspriest jau piektdien, taču ASV šādu piedāvājumu noraidīja, aicinot dot laiku diplomātiskajiem centieniem. Tā vietā virtuāla apspriede norisināsies svētdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti