Izraēla pārmet Polijai nespēju saprast vēsturi

Turpinās diplomātiskā spriedze Izraēlas un Polijas starpā pēc tam, kad Polija nesen pieņēma likumu, kas paredz cietumsodu par „poļu nāves nometņu” pieminēšanu. Polijas premjers Mateušs Moraveckis, nedēļas nogalē komentējot jaunpieņemto likumu un holokaustu, pauda, ka „vainīgie bija arī ebreju vidū.” Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu šo komentāru svētdien nosodīja kā „nepieņemamu”. Polijas pieņemtā likuma mērķis ir vērsties pret praksi par „poļu nāves nometnēm” dēvēt nacistiskās Vācijas ierīkotās koncentrācijas nometnes Polijas teritorijā.

Izraēla pārmet Polijai nespēju saprast vēsturi
00:00 / 02:47
Lejuplādēt
Minhenes Drošības konference šajā nedēļas nogalē, kur pulcējas daudzas augstu stāvošas valstu amatpersonas, izvērtās par fonu Polijas un Izraēlas vārdu apmaiņai, kas turpinājusies jau vairākas nedēļas.

Varšava šomēnes pieņēma likumu, kas paredz kriminalizēt frāzes „poļu nāves nometnes” lietošanu - par to draudētu naudassods vai cietumsods līdz trīs gadiem. Mērķis – aizstāvēt valsts reputāciju, jo koncentrācijas nometnes Otrā pasaules kara laikā Polijas teritorijā izveidoja nacistiskā Vācija. Varšavas ieskatā, šīs frāzes izmantošana netieši liek domāt par Polijas valsts līdzdalību nacistu noziegumos, nomelno un ceļ neslavu valstij un poļu tautai.

Sestdien Minhenes Drošības konferences laikā kāds Izraēlas žurnālists Polijas premjeram Mateušam Moraveckim pastāstīja, ka viņa māte Otrā pasaules kara laikā Polijā tik tikko izglābusies pēc tam, kad uzzinājusi, ka viņas kaimiņi gatavojušies ziņot par viņu gestapo, un jautāja, vai, par to runājot, viņš būtu uzskatāms par noziedznieku atbilstoši Polijā nesen pieņemtajam likumam

Moravecka atbilde bija sekojoša: „Tas netiks uzskatīts par kriminālnoziegumu teikt, ka bija vainīgie poļu vidū, tāpat kā bija vainīgie arī ebreju vidū, krievu un ukraiņu vidū, ne tikai vācieši. Polijas vēstniecībām tikai 2017.gadā vien nācās reaģēt 260 reizes attiecībā uz frāzes lietošanu „poļu nāves nometnes” vai „poļu koncentrācijas nometnes. Nebija poļu nāves nometņu. Bija vācu nacistu nāves nometnes.”

Moravecka teiktais, ka vainīgie bija arī pašu ebreju vidū, izraisīja Izraēlas dusmas. Premjers Benjamins Netajahu, kurš arī piedalās Drošības konferencē, izplatīja paziņojumu, kurā Polijas premjera teikto nosauca par "nespēju saprast vēsturi un jūtīguma trūkumu attiecībā uz mūsu tautas traģēdiju". Netanjahu Polijas premjera sacīto novērtēja kā rupju aizvainojumu.

Varšava svētdien aizstāvēja Moravecka izteikumus, uzsverot, ka to mērķis nekādā veidā nebija noliegt holokaustu vai piedēvēt „holokausta ebreju upuriem atbildību, kas bija nacistiskās Vācijas pastrādāts genocīds.”

Tomēr vēlāk svētdien personīgā telefonsarunār ar Moravecki Netanjahu no kritikas neatkāpās un viņa izteikumus nosauca par „nepieņemamiem.” Saskaņā ar Izraēlas premjera biroja paziņojumu, Netanjahu teica Polijas premjeram, ka „nav nekāda pamata salīdzināt poļu rīcību ar ebreju rīcību holokausta laikā.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt