Izraēlā parlamenta vēlēšanās Netanjahu cīnās par palikšanu pie varas

Otrdien, 17. septembrī, Izraēlā notiks parlamenta vēlēšanas. Amatu jau piekto termiņu pēc kārtas centīsies saglabāt līdzšinējais premjerministrs Benjamins Netanjahu, tomēr aptaujas liecina, ka ievērojams atbalsts ir arī viņa sāncensim Benijam Gancam. Tādēļ ir grūti prognozēt, kā balsos seši miljoni Izraēlas balsstiesīgo. Pirms vēlēšanām Netanjahu izpelnījies kritiku par solījumiem anektēt Jordānas ieleju.  

Jau otrās parlamenta vēlēšanas piecu mēnešu laikā izraisīja premjerministra Benjamina Netanjahu nespēja izveidot valdību pēc aprīlī notikušajām vēlēšanām. Tas notika tādēļ, ka bijušais aizsardzības ministrs Avigdors Lībermans atteicās atbalstīs Netanjahu valdību, jo netika pieņemti grozījumi obligātā karadienesta iesaukuma kārtībā. Netanjahu un viņa atbalstītāji rosināja Kneseta atlaišanu un tika izsludinātas ārkārtas vēlēšanas. Ja Kneseta atlaišana netiktu rosināta, prezidents valdības veidošanu būtu uzticējis kādam citam.

Neilgi pirms vēlēšanām aptaujas liecināja par ļoti līdzvērtīgu atbalstu gan Netanjahu vadītajai konservatīvajai partijai „Likud”, gan viņa sāncenša Benija Ganca vadītajai opozīcijā esošajai centriskajai partijai „Zilais un baltais”. Neviena no sabiedriskās domas aptaujām neliecina, ka pārliecinošu vairākumu varētu iegūt iepriekš valdījusī labējā koalīcija apvienojumā ar reliģiskajām partijām, ja netiek iesaistīta labējā sekulārā partija „Yisrael Beitenu”, kuru vada Lībermans.

Ņemot vērā ļoti līdzvērtīgo atbalstu gan Netanjahu, gan Ganca partijai, mazo partiju panākumiem var būt liela nozīme valdības veidošanā.

Par galveno koalīciju saturošo ķēdes posmu var kļūt tieši Lībermana partija. Bijušais aizsardzības ministrs norādījis, ka Netanjahu partijas klātbūtne koalīcijā ir atbalstāma vienīgi tad, ja vara tiek dalīta arī ar Ganca partiju.

Paredzams, ka jaunās koalīcijas veidošana sāksies uzreiz pēc vēlēšanu noslēgšanās otrdienas vakarā. Valsts prezidents aicinās vienas partijas līderi mēģināt izveidot koalīciju. Tam būs dots 28 dienas laika ar ne ilgāk kā 14 dienu iespējamo pagarinājumu. Pēc tam valdības veidošana tiks uzticēta citam.

Abi galvenie sāncenši pauduši dažādus solījumu vēlētājiem. Plašu nosodījumu izpelnījās Netanjahu, kurš solīja anektēt Jordānas ieleju Rietumkrastā. Kritiķi uzskata, ka Netanjahu solījumu izpilde iznīcinās jebkuras vēl atlikušās palestīniešu cerības uz savas valsts izveidošanu.

Šajās vēlēšanās 69 gadus vecais Netanjahu cenšas iegūt piekto amata termiņu ar labējo un reliģisko partiju atbalstu. Viņš ir Izraēlas premjers jau kopš 2009.gada, bet pirms tam šīs valsts valdību vadīja 1996.-1999.gadā. Izraēlas ģenerālprokurors ieteicis izvirzīt apsūdzības Netanjahu trīs atsevišķās korupcijas lietās. Pirmā sēde šajā jautājumā paredzēta oktobrī.

Eksperti norāda –

pat ja Netanjahu uzvarēs ārkārtas vēlēšanās, visticamāk, viņš nespēs izveidot valdību un saņemt politisko atbalstu savai imunitātei pirms gaidāmajām apsūdzībām.

Tas nozīmētu, ka viņam jāstājas tiesas priekšā, un pieaugs spiediens, lai viņš atkāptos.

Savukārt Gancs uzvaras gadījumā solījis mainīt Izraēlas „demokrātijas kuģa virzienu”. Viņš arī solījis izbeigt šķelšanos un izveidot valdību, kas lūkojas nevis interešu grupu, bet Izraēlas cilvēku virzienā. Tomēr nav īsti skaidrs, kāds ir Ganca viedoklis saistībā ar Netanjahu izskanējušo solījumu anketēt Jordānas ieleju. Viņš nav norādījis vai atbalsta Palestīnas valsts izveidi, vienlaikus noliedzot, ka būtu ar mieru Izraēlas aiziešanai no Rietumkrasta.

Gancs arī kritizējis Netanjahu, kuram draud apsūdzības trijās atsevišķās korupcijas lietās: “Mēs šodien balsojam par pārmaiņām – mēs dosim jums jaunas cerības, pārmaiņas, bez korupcijas, bez ekstrēmisma. Visi, kas paliek mājās, neuzņemas atbildību par to, kas varētu notikt.”

KONTEKSTS:

Vēlēšanas Izraēlā notiek, jo Izraēlas parlaments maijā nobalsojis par savu atlaišanu, pieņemot lēmumu par ārkārtas vēlēšanu rīkošanu 17. septembrī. Tā iemesls ir vadošo politiķu nespēja izveidot rīcībspējīgu valdību. Izraēlā šī ir pirmā reize, kad pēc vēlēšanām nav izdevies sastādīt valdību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti