Dienas notikumu apskats

Beļģijas Valonijas reģiona parlaments iestājas pret CETA līguma parakstīšanu

Dienas notikumu apskats

Saeima sāk darbu pie nākamā gada valsts budžeta

Izraēla aptur sadarbību ar UNESCO

Izraēla nemierā ar rezolūcijām par Austrumjeruzalemi aptur sadarbību ar UNESCO

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Izraēla ir apturējusi savu sadarbību ar ANO Izglītības, zinātnes un kultūras organizāciju UNESCO. Šāds lēmums pieņemts pēc balsojuma par vairākām ar Austrumjeruzalemi saistītām rezolūcijām. Izraēla uzskata, ka UNESCO ignorē jūdaisma saistību ar Jeruzalemē esošo Tempļa kalnu, ko par savu svētvietu uzskata gan musulmaņi, gan ebreji. 

Izraēlas lēmums apturēt sadarbību ar UNESCO pieņemts pēc tam, kad organizācija ceturtdien, 13.oktobrī, pieņēma divas rezolūcijas par okupētajām palestīniešu teritorijām, ieskaitot Austrumjeruzalemi. Rezolūcijās šī teritorija nosaukta par okupēto Palestīnu, un rezolūcijas mērķis ir nodrošināt palestīniešu kultūras mantojumu un īpašo Austrumjeruzalemes raksturu.

Šo rezolūciju bija iesniegušas vairākas arābu valstis, ieskaitot Ēģipti, Libānu un Alžīriju, kritizējot Izraēlu par aizliegumu musulmaņiem piekļūt gan musulmaņu, gan ebreju svētajai vietai. Runa ir par ebrejiem svēto Tempļa kalnu, ko musulmaņi dēvē par Al Aksas kompleksu jeb Haram al Sharif.

 Rezolūcijas tekstā, kas pieņemts 24 valstīm balsojot par, sešām pret un 26 atturoties, Izraēla ir nodēvēta par okupācijas varu, bet reliģiskās vietas apzīmēšanai izmantots tikai arābu nosaukums.

Reaģējot uz šo balsojumu, Izraēlas izglītības ministrs Naftali Bennetts nosūtījis vēstuli UNESCO ģenerāldirektorei Irinai Bokovai, apsūdzot UNESCO palīdzības sniegšanā islāmistu teroristiem, kā arī tūkstošiem gadu ilgo ebreju saikņu ar Jeruzalemi noliegšanā.

Savukārt Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu UNESCO rīcību nosaucis par absurda teātri. Pēc viņa vārdiem, noliegt ebreju saistību ar Tempļa kalnu vai Raudu mūri būtu tas pats, kas noliegt Ķīnas saistību ar Lielo Ķīnas mūri vai Ēģiptes saistību ar piramīdām. Arī Izraēlas opozīcijas līderis Ichāks Hercogs asi vērsies pret tiem, kuri cenšas pārrakstīt vēsturi.

Viena no sešām rezolūciju noraidījušajām valstīm ir ASV. Tās paziņojumā norādīts, ka Savienotās Valstis ir satrauktas par šādām atkārtotām politiskām rezolūcijām, kuras nesasniegs nekādus konkrētus rezultātus dzīvē.

Tieši tāpēc Vašingtona uzskatot, ka šādus dokumentus pieņemt nevajadzētu, vienlaikus norādot, ka pēdējo gadu laikā UNESCO ar zināmu regularitāti pieņemot pret Izraēlu vērstas rezolūcijas.

Atbildot uz šo kritiku, UNESCO vadītāja Irina Bokova norādījusi, ka Jeruzalemes mantojums ir nedalāms un katrai no kopienām ir tiesības, lai to vēsture vai attiecības ar pilsētu tiktu atzītas. Ebreju, kristiešu vai musulmaņu tradīciju noliegšana, slēpšana vai dzēšana pārkāpjot šīs vietas vienotību un ir pretrunā ar tiem principiem, kuru dēļ šī teritorija ir iekļauta pasaules mantojuma sarakstā.

Bet tikmēr atzinīgi pieņemto rezolūciju novērtējuši palestīniešu pašpārvaldes pārstāvji.

Prezidenta Mahmuda Abasa preses pārstāvis paziņojis, ka pieņemtais dokuments ir ļoti nozīmīgs vēstījums Izraēlai, kurā tā tiek aicināta izbeigt savu okupāciju un atzīt Palestīnas valsti ar Jeruzalemi kā tās galvaspilsētu ar visām musulmaņu un kristiešu svētvietām.

Jeruzalemes statuss ir viens no pašiem sāpīgākajiem gadu desmitus ieilgušajā Izraēlas un palestīniešu konfliktā. Izraēla okupēja Jeruzalemes austrumdaļu 1967.gada kara laikā, vēlāk šo teritoriju anektējot. Šo soli vairums starptautiskās sabiedrības neatzīst.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti