Izraēla kritizē Polijas holokausta likumprojektu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu 27.janvārī iebilda un solīja rīkoties pret Polijas likumprojektu, kas paredz cietumsodu par poļu tautas apmelošanu, saucot Otrā pasaules kara laikā Polijas teritorijā nacistu ierīkotās nāves nometnes par "poļu nāves nometnēm".

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu 27.janvārī iebilda un solīja rīkoties pret Polijas likumprojektu, kas paredz cietumsodu par poļu tautas apmelošanu, saucot Otrā pasaules kara laikā Polijas teritorijā nacistu ierīkotās nāves nometnes par "poļu nāves nometnēm".

Likumprojektu 26.janvārī apstiprināja Polijas parlamenta apakšpalāta Seims. Lai likumprojekts iegūtu likuma spēku, tam vēl nepieciešama apstiprināšana parlamenta augšpalātā Senātā un valsts prezidenta paraksts.

"Šis likums ir nepamatots – es esmu stingri pret to," paziņoja Netanjahu. "Nevar mainīt vēsturi, un nevar noliegt holokaustu."

Netanjahu piebilda, ka viņš devis norādījumu Izraēlas vēstniekam Polijā sestdien tikties ar Polijas premjerministru Mateušu Moravecki, lai vēstnieks varētu "viņam paust manu stingro nostāju pret šo likumu".

Likumprojekts ir reakcija uz ārvalstu mediju praksi pēdējos gados dēvēt Aušvicu un citas nometnes par "poļu nāves nometnēm". Daudzi lielie mediji ir aizlieguši šādas frāzes, taču tās tik un tā parādās ārvalstu medijos un arī amatpersonu paziņojumos. Bijušais ASV prezidents Baraks Obama 2012.gadā, šādi izsakoties, nopietni aizskāra poļu jūtas.

Poļi bažījas, ka šādas frāzes var dažiem cilvēkiem, sevišķi jauniešiem, likt izdarīt kļūdainu secinājumu, ka poļi bijuši iesaistīti šo nometņu vadīšanā un bijuši atbildīgi par nacistu izdarītajiem noziegumiem okupētās Polijas teritorijā.

Likumprojekts paredz līdz trim gadiem ilgu cietumsodu par šādām frāzēm.

Pasaules Holokausta piemiņas centrs "Yad Vashem" savā paziņojumā atzina, ka frāze "poļu nāves nometnes" ir "vēstures sagrozīšana".

"Iznīcināšanas nometnes tika izveidotas nacistu okupētajā Polijā, lai slepkavotu ebrejus "Galīgā risinājuma" ietvaros," teikts "Yad Vashem" paziņojumā, atgādinot par nacistu plānu visu Eiropas ebreju iznīcināšanai Otrā pasaules kara laikā.

"Tomēr ierobežojumi pētnieku un citu paziņojumiem par poļu tiešo vai netiešo līdzdalību noziegumos, kas izdarīti uz viņu zemes holokausta laikā, ir nopietns izkropļojums," piebilda "Yad Vashem".

Izraēlas prezidents Reuvens Rivlins arī pievērsās šim jautājumam, sakot, ka "nevar viltot vēsturi, nevar to pārrakstīt, nevar slēpt patiesību".

"Katrs noziegums, katrs likumpārkāpums ir jānosoda, jāizpēta un jāatmasko," sacīja Rivlins, par kura teikto informēja viņa preses sekretārs.

Likumprojekta kritiķi norāda, ka šāda likuma īstenošana ārpus Polijas būtu neiespējama, un Polijā tas negatīvi ietekmētu diskusijas par vēsturi un vārda brīvību.

Lai gan likumprojektā norādīts, ka tas nav attiecināms uz pētniekiem vai akadēmiskiem darbiem, kritiķi joprojām uzskata to par bīstamu soli.

Oponenti sevišķi bažījas, ka tas varētu kavēt tādu jautājumu izpēti, ko nelabprāt cilā Polijas nacionālistiski noskaņotās varasiestādes, piemēram, jautājumu par poļiem, kuri Otrā pasaules kara laikā šantažēja ebrejus vai nodeva tos nacistiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti