Izmeklētājs: Esam par 90% droši, ka aviokatastrofu Ēģiptē izraisīja sprādziens

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Izmeklētāji par "90% ir droši", ka lidmašīnā, kas pagājušajā sestdienā avarēja virs Sīnāja pussalas Ēģiptē, ir bijis sprādziens. To aģentūrai "Reuters" paziņojis kāds no izmeklētāju komandas loceķļiem.

Nav zināms, kam ir 10% ticamība

"Līdz šim melnajā kastē atrastās veiktās skaņas pārbaudes un analīzes liecina, ka tajā bija bumba," sacījis kāds ēģiptiešu izmeklētājs, kurš lūdza saglabāt viņa anonimitāti. "Mēs par 90% esam droši, ka tā bija bumba," viņš piebilda.

"Reuters" atgādina, ka šie komentāri ir saskaņā ar rietumvalstu iepriekš pausto, ka lidmašīna nenokrita tehniskas kļūmes dēļ.

Anonīmais izmeklētājs norādījis, ka nediskutēs par to, kādi vēl varētu būt aviokatastrofas cēloņi, kas tiek pieļauti ar 10% ticamību.

Liebritānija pieļauj vēl stingrāku kontroli lidostās

Tikmēr Lielbritānija atzīst, ka būs nepieciešams pārskatīt drošība procedūras to reģionu lidostās, kur darbojas "Islāma valsts".

"Mūsu Satiksmes ministrijas aviācijas drošības eksperti pastāvīgi apceļo ārvalstu lidostas un pārbauda to drošību.

Bet, ja izrādīsies, ka kāds no "Islāma valsts" vai tās sabiedrotais ir ienesis lidmašīnā spridzekli, tad mums noteikti vajadzēs vēlreiz pārvērtēt drošības līmeni, īpaši tajās lidostās no rajoniem, kur šis grupējums darbojas," svētdien atzina britu ārlietu ministrs Filips Hamonds.

Šarm eš Šeihā iepriekš bijusi ļoti vāja drošības kontrole

Atbildību par aviokatastrofas izraisīšanu joprojām ir uzņēmušies ar džihādistu grupējumu "Islāma valsts" saistīti kaujinieki. Izmeklētāji uzskata, ka viņu rīcībā nav tik jaudīgu ieroču, kas lidmašīnu spētu sasniegt un notriekt no zemes, tādēļ tagad par ticamāko versiju uzskata to, ka spridzeklis jau ir bijis ienests lainerī.

Tagad medijos arī parādījusies informācija, ka kūrortpilsētas Šarm eš Šeihas lidostā jau ilgstoši ir bijušas problēmas drošības kontroli.

Aģentūrai "Associated Press" lidostas amatpersonas atzinušas, ka nav darbojies lidostas bagāžas skeneris un ļoti vājas kontroles bijušas arī pie vārtiem, pa kuriem lidmašīnām piegādā pārtiku un degvielu.

Lidostā arī zēlusi korupcija, no kukuļiem nav atteikušies uzraugi, kas kontrolē rentgena iekārtas, un viņi pat ļāvuši turpināt ceļu cilvēkiem, kam somās atrastas narkotikas vai ieroči. Ēģiptes atbildīgās iestādes nopratinot lidostas darbiniekus, kuri pirms avārijas apkalpojuši Krievijas lidmašīnu.

Vienlaikus Ēģipti turpina pamest tūristi. Vairāki tūkstoši jau atgriezušies Krievijā, un plūsma turpinās, jo mājās gaida atgriežamies vismaz 50 000 cilvēku. Tie ir īpaši organizēti lidojumi, jo parastie reisi no Krievijas uz Ēģipti vairs nedodas, tos vai nu apturējušas, vai ierobežojušas arī vairākas Rietumeiropas valstis.

Aculiecinieki vēsta, ka atgriešanās process ir ļoti lēns, jo lidostās tagad ir ieviesti ārkārtīgi stingri drošības pasākumi.

Krievijā piemin bojāgājušos; varas attieksme - vēsa

Krievijā, Sanktpēterburgā, svētdien noticis piemiņas dievkalpojums traģēdijas upuriem. Zvani skanējuši 224 reizes - pieminot katru bojāgājušo.

Kā raidorganizācijai BBC pastāstījis kāds piemiņas pasākuma apmeklētājs, viņš labprāt būtu vēlējies Sanktpēterburgā redzēt ierodamies arī Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, it īpaši tādēļ, ka viņš ir šejienietis, taču tas nav noticis. BBC lēš, ka, ja atklāsies, ka tiešām bumbu lidmašīnā ievietojuši teroristi, tad tas spēcīgi iedragās Kremļa līdera apgalvojumus, ka Krievijas militārās aktivitātēs Sīrijā notiek tādēļ, lai Krievijas pilsoņu dzīvi gan mājās, gan pasaulē padarītu drošāku.

Lielākā daļa no bojāgājušajiem bija šīs Krievijas Ziemeļu galvaspilsētas iedzīvotāji. Krievijā valdība tiek kritizēta gan par vēso attieksmi pret traģēdijas upuriem un viņu tuviniekiem, gan par to, ka izvairās komentēt, vai terora akts ir tieši saistīts ar valsts armijas aktivitātēm Sīrijā, kur triecieni tiek vērsti arī pret "Islāma valsts" pozīcijām.

Jau ziņots, ka sestdienas, 31.oktobra, rītā Ēģiptē, Sīnāja pussalā, avarējusi Krievijas aviokompānijas “Kogalimavia” pasažieru lidmašīna "Airbus A-321" ar 224 cilvēkiem uz klāja.

Lidmašīna bijusi ceļā no Šarm eš Šeihas kūrorta uz Sanktpēterburgu. Lielākā daļa lidmašīnas pasažieru bija Krievijas tūristi, kā arī trīs Ukrainas pilsoņi un viens Baltkrievijas valstspiederīgais.

Gan Lielbritānijas, gan Amerikas Savienoto Valstu specdienestiem ir pamats domāt, ka teorija par Krievijas lidmašīnas mērķtiecīgu uzspridzināšanu ar bagāžā ievietotu spridzekli ir diezgan ticama. Simtprocentīgas pārliecības par to nav, taču bažas ir pietiekami lielas, lai briti lemtu par visu reisu atcelšanu no Šarm eš Šeihas – Ēģiptes kūrortpilsētas, kuru pameta liktenīgais reiss.

Lielbritānijas premjers Deivids Kamerons iepriekš norādīja, ka lidmašīna, visticamāk, ir uzspridzināta un pie tā varētu būt vainojama "Islāma valsts", kas arī atkārtoti paziņojusi, ka ir izraisījusi lidmašīnas nogāšanos.

Arī Ēģipte sestdien pirmo reizi pieļāva, ka lidmašīnā varēja būt eksplozija - tiesa, galvenā versija ēģiptiešu ieskatā aizvien ir tehniska kļūme.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti