Labrīt

Ceļā uz Dziesmu svētkiem: iemācies "Kas dziedāja Jāņu nakti"

Labrīt

Ceļā uz Dziesmu svētkiem: Iepazīsti "Precību dziesmu"

Izmeklētāji: Nelegālā zirga gaļas tīkla īpašnieku ienākumi - līdz 20 miljoniem eiro gadā

Izmeklētāji: Nelegālā zirga gaļas tīkla īpašnieku ienākumi - līdz 20 miljoniem eiro gadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Eiropols sadarbībā ar septiņu valstu izmeklētājiem ir atklājis nelegālu starptautisku zirgu gaļas izplatīšanas ķēdi. Kopumā ir arestēti 66 cilvēki, tostarp kāds Nīderlandes pilsonis, kurš tiek uzskatīts par noziedzīgā grupējuma vadītāju. Viņš tika notverts Beļģijā. Šis cilvēks ir saistīts arī ar bēdīgi slaveno 2013. gada zirgu gaļas skandālu Īrijā. Izmeklētāji uzskata, ka noziedzīgā grupējuma peļņa varētu būt līdz pat 20 miljoniem eiro gadā.

Izmeklēšana zirgu gaļas lietā aizsākās vēl 2013. gadā. Toreiz vairākās Eiropas valstīs dažādos produktos tika konstatēta uz etiķetes nenorādītā zirgu gaļa. Viena no šādām valstīm bija Īrija, kur zirgu gaļa tika atrasta liellopu burgeros.

Zirga gaļa nav kaitīga cilvēka veselībai, un tā tiek plaši izmantota pārtikā. Tomēr problēmas radīja tas, ka nebija skaidrs, no kurienes šī gaļa ir nākusi. Turklāt zirga gaļā tika konstatētas arī fenīlbutazona pēdas. Tas ir pretiekaisuma medikaments, ko lieto dzīvnieku ārstēšanai.

Jau toreiz izmeklētāju pavediens veda pie kāda Nīderlandes pilsoņa, kurš bija pazīstams zirgu gaļas biznesā. Bet viņa atrašanās vieta tobrīd nebija zināma.

Tomēr 2016. gadā tika saņemta informācija, ka šis vīrietis klusi dzīvo kādā saulainā Spānijas kūrortā Alikantes provincē. Tieši no turienes noziedzīgā grupējuma līderis ir vadījis savu starptautisko zirgu gaļas tīklu.

Savukārt viņa uzticības personas atradās dažādās Eiropas valstīs, kur gaļa tika izplatīta.

Eiropols norāda, ka zirgi tika nogādāti divās Spānijas kautuvēs. Tie pārsvarā bija veci vai slimi dzīvnieki, kuru gaļu ir aizliegts lietot pārtikā. Zirgi ir nākuši no Portugāles vai Spānijas ziemeļiem. Pēc pārstrādes gaļa tika nogādāta Beļģijā, jo šī valsts ir viens no vadošajiem zirga gaļas eksportētājiem Eiropas Savienībā. Tad tālāk ar viltotiem dokumentiem un dzīvnieku mikročipiem zirgu gaļa tika izplatīta pa visu Eiropu kā kvalitatīvs produkts.

No tiesībsargājošo iestāžu sniegtās informācijas ir noprotams, ka reizēm tā tika pasniegta kā zirgu gaļa, bet citreiz uzdota par liellopu gaļu.

Spānijas izmeklētāji lēš, ka noziedzīgā grupējuma peļņa varētu būt sasniegusi 20 miljonus eiro gadā.

Lai gan Eiropols neatklāj galvenā aizdomās turētā vārdu, Nīderlandes laikraksts “Financieele Dagblad” vēsta, ka tas ir 67 gadus vecais Jans Fasens no Bredas pilsētas. Fasena vārds jau iepriekš ir izskanējis dažādos ar gaļu saistītajos skandālos. Tostarp viņš Nīderlandē tika notiesāts par to, ka savulaik ir uzdevis lētu zirgu gaļu no Argentīnas par dārgu liellopu gaļu, kas turklāt nokauta pēc musulmaņu tradicionālās ''halal'' metodes. Uz šī krāpnieciskā darījuma rēķina Fasens esot nopelnījis vairākus miljonus eiro. Viņa Kiprā reģistrētais uzņēmums ar nosaukumu “Draap”, kas ir nīderlandiešu valodas vārds “paard” jeb “zirgs”, tikai otrādi – bija saistīts arī ar citiem krāpniecības skandāliem.

Spānijas izmeklētāji ir secinājuši, ka viņu valstī tika pastrādāta tikai neliela nozieguma daļa. Tādēļ tika pieņemts lēmums aizturēt grupējuma vadītāju Beļģijā. Tas esot noticis aprīlī sadarbībā ar Beļģijas Federālo policiju. Tomēr informācija par to publiski tika sniegta vien tagad. Papildus ir arestēti vēl 65 cilvēki.

Viņi tiek apsūdzēti dzīvnieku mocīšanā, dokumentu viltošanā, noziegumos pret sabiedrības veselību, naudas atmazgāšanā, kā arī par dalību kriminālā organizācijā un par mēģinājumiem traucēt izmeklēšanai.

Tāpat ir arestēti arī vairāki bankas konti, konfiscēts īpašums un arī piecas luksus klases automašīnas.

Kopumā izmeklēšanā tika iesaistītas septiņas Eiropas valstis - Spānija, Beļģija, Lielbritānija, Šveice, Rumānija, Francija un Portugāle. Savukārt Eiropols nodrošināja koordināciju un informācijas apmaiņu starp visām iesaistītajām valstīm. Atbalstu izmeklēšanai sniedza arī Beļģijas Federālā pārtikas ķēdes drošības aģentūra. Tās pārstāvji ir atteikušies sniegt Latvijas Radio interviju. Rakstiskajā paziņojumā aģentūra norāda vien, ka viņu veiktās pārbaudes liecina, ka šobrīd Beļģijā pieejamā zirgu gaļa ir droša lietošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti