Izgudrota «cepure», kas palīdz cilvēkiem ar smadzeņu bojājumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ķīnas zinātnieki radījuši unikālu "cepuri", kas patiesībā ir ārkārtīgi sarežģīta sistēma paralizētu pacientu smadzeņu signālu nolasīšanai. Šī ierīce var pacientiem ar smadzeņu darbības traucējumiem palīdzēt atgūt kustības, kā arī komunicēt ar ārpasauli. 

Pasaules Robotu konferencē Ķīnā demonstrētās ierīces mērķis ir palīdzēt cilvēkiem ar dažādiem smadzeņu darbības traucējumiem. Ierīce mēra smadzeņu elektriskos signālus. Saņemtie signāli stimulē “cepuri”, kas, savukārt, palīdz paralizētiem cilvēkiem atgūt kustības.

“Terapijas intensitāte ir atkarīga no tā, kāds ir pacienta ķermeņa lielums un viņa veselības stāvoklis. Lielākam cilvēkam mēs palielinām stimulācijas intensitāti tik lielā mērā, lai viņš spētu pacelt rokas. Tā kā cilvēkiem pēc triekas rokas nav īpaši jūtīgas, mēs varam palielināt stimulācijas līmeni, tai pat laikā saglabājot drošību," stāsta zinātnieks Jans Čens. 

Izmantojot šo ierīci, izstrādāta arī tehnoloģija, kas praktiski ļauj nolasīt pacienta domas. Pacientam ir jāskatās uz kādu no 40 burtiem uz klaviatūras. "Cepure" uztver smadzeņu signālus un pēc to apstrādes ekrānā parādās burts, uz kuru skatījies pacients.

“Šie pacienti nevar kustēties vai runāt. Viņi visbiežāk ir izolēti no mūsu pasaules. Viņiem ir savas domas, taču viņi nevar komunicēt. Mēs ceram, ka šī tehnoloģija ļaus šiem cilvēkiem brīvi komunicēt ar saviem tuviniekiem un ārpasauli.”

Sistēma tiek pārbaudīta uz paralizētiem pacientiem jau kopš pērnā gada, un daži pacienti pēc šīs terapijas ir jutuši pozitīvu rezultātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti