Izdod Hitlera «Mein Kampf» ar 3,5 tūkstošiem zinātnisku komentāru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Vācijā pirmo reizi kopš Otrā pasaules kara grāmatnīcu plauktos pārdošanā piektdien atgriežas nacistiskās Vācijas vadoņa Ādolfa Hitlera bēdīgi slavenā grāmata „Mein Kampf” jeb „Mana cīņa”. Tas ir akadēmisks izdevums, kas satur aptuveni trīs ar pusi tūkstošus vēsturnieku komentāru un kritisku skaidrojumu nodaļu.

Grāmatas izdošanu iespējamu padarījis fakts, ka ir beidzies autortiesību termiņš. Vācijas varasiestādes likušas saprast, ka ir gatavas uzsākt tiesisko vajāšanu par naida kurināšana pret jebkuru, kurš izdos grāmatas nerediģētu versiju.

Grāmatas akadēmiskās versijas izdošanu ļāvis tas, ka 1.janvārī beidzās autortiesību termiņš, kura ilgums ir 70 gadi pēc autora nāves. Pēc Hitlera nāves „Mein Kampf” autortiesības nonāca Vācijas pavalsts Bavārijas rokās, un tā šīs tiesības izmantoja, lai novērstu grāmatas izdošanu. Tagad autortiesību termiņš ir beidzies, un „Mein Kampf” nonācis sabiedriskajā valdījumā. Hitlera sarakstītajā grāmatā autobiogrāfiski elementi tiek kombinēti ar nacisma ideoloģiju.

2000 lappušu biezo izdevumu divos sējumos sagatavojis Minhenes Mūsdienu vēstures institūts, kura pētnieki pie grāmatas strādājuši vairākus gadus. Institūts uzsver, ka, iekļaujot kritiskus vēsturnieku komentārus, mērķis ir sagraut propagandu un jebkādu simbolisko varu, kāda šai grāmatai vēl ir, un ka izdevumu vajadzētu uztvert kā dokumentu mūsdienu vēstures pētīšanai.

Arī Vācijas Ebreju centrālā padome paziņojusi, ka tai nav iebildumu pret šādu izdevumu, kurā iekļauti pētnieku komentāri. Bet Vācijas skolotāju asociācija un izglītības ministre pauduši, ka jauno grāmatas akadēmiskais izdevumu vajadzētu izmantot kā mācību līdzeklis skolās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti