Panorāma

Lietuvā sāk atjaunot sliežu ceļu Mažeiķi–Reņģe

Panorāma

Izvērtē nākotnes drošības draudus

Krievijā atbrīvos žurnālistu I. Golunovu

Izbeidz lietu pret Krievijā aizturēto «Meduza» žurnālistu Golunovu

Otrdien, 11. jūnijā, ir izbeigta krimināllieta pret Krievijā aizturēto Rīgā bāzētā portāla “Meduza” žurnālistu Ivanu Golunovu, kuru iepriekš apsūdzēja par narkotiku uzglabāšanu un realizēšanu, ziņo “Meduza”.

Par lietas izbeigšanu otrdien paziņoja Krievijas iekšlietu ministrs Vladimirs Kolokoļcevs.  

Lieta izbeigta saistībā ar to, ka vaina nav pierādīta. Golunovu atbrīvos no mājas aresta otrdien vakarā, paziņoja ministrs.  

Policisti, kuri aizturēja Golunovu, atstādināti no pienākumu pildīšanas līdz dienesta pārbaudes beigām.

Tāpat iekšlietu ministrs pieprasīs atbrīvot no amata Maskavas Narkotiku aprites kontroles pārvaldes vadītāju, policijas ģenerālmajoru Juriju Devjatkinu. Atstādināts tiks arī iekšlietu pārvaldes Maskavas Rietumu administratīvā apgabala iekšlietu pārvaldes vadītājs Andrejs Pučkovs.  

Izbeidz lietu pret Krievijā aizturēto «Meduza» žurnālistu Golunovu
00:00 / 01:11
Lejuplādēt

Savukārt pašas ministrijas iekšējās izmeklēšanas materiāli ir nosūtīti Krievijas Izmeklēšanas komitejai.

Trešdien Maskavā un vairākās citās Krievijas pilsētās bija plānotas protesta akcijas, pieprasot Golunova atbrīvošanu. Komentējot šādu akciju plānošanu, Krievijas prezidenta preses sekretārs Dmitrijs Peskovs iepriekš bija izteicies, ka atļauju to rīkošanai dod pilsētas varas iestādes, taču šādi pasākumi traucēšot atzīmējamās "Krievijas dienas" svinīgo noskaņojumu.

Savukārt izdevums "Projekt" iepriekš ziņoja, ka Kremlī esot izlēmuši pārtraukt Golunova vajāšanu vēl pirms trešdien plānotās "Tiešās līnijas" ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.

Sākotnēji “Meduza” žurnālists Golunovs tika aizturēts un apsūdzēts par narkotiku glabāšanu un izplatīšanu. Pēc tam atklājās, ka policijas publicētās fotogrāfijas ar it kā pierādījumiem nemaz nebija no viņa dzīvokļa, bet vēlāk arī DNS analīzes apstiprināja – Golunovs tām nav pieskāries.

Jau no pirmās dienas viņa kolēģi un cilvēktiesību aktīvisti pievērsa uzmanību ierosinātās lietas absurdajam raksturam un maldīgajai policijas sniegtajai informācijai.

Pats Golunovs arestu saistīja ar viņa veikto izmeklēšanu par organizētās noziedzības grupējumu cīņām apbedīšanas biroju biznesā un korupciju Maskavas domē.

Kā intervijā Latvijas Televīzijai norāda Krievijas drošības politikas neatkarīgais eksperts Pāvels Felgengauers – tie, kas gribēja Golunovu apklusināt, nebija rēķinājušies ar tik spēcīgu pretreakciju.

“Tehniski skaidrs, ka tas, ka viņam izdomāja neeksistējošu apsūdzību, nav saistīts ar lielo politiku un Kremli.

Golunovs rakstīja par korupciju un citiem pārākumiem Krievijas sistēmas vidējā ķēdes līmenī un nebija ļoti slavens,” norādīja eksperts.

“Viņu zināja tikai speciālisti. Un arī lēmums viņu apklusināt acīmredzot tika pieņemts šajā līmenī, nekonsultējoties ar pašu augšu. Un ja jau nebija šāda politiska lēmuma no augšas, nebija arī sagatavota atbildes reakcija. Turklāt tie, kas to visu izdomāja, pieļāva ļoti daudz kļūdu. Precīzāk sakot, izrīkojās tā, kā parasti izrīkojas ar parastiem cilvēkiem, taču šeit tas nenostrādāja,” sacīja Felgengauers.

Kā uzsver eksperts – asā sabiedrības reakcija varētu atspoguļot augošo neapmierinātību sabiedrībā, kas gan pagaidām ir vairāk sociāla, nevis politiska rakstura. Un šādos apstākļos arī Kremlis, visticamāk, nav vēlējies lieki riskēt to pavairot.

KONTEKSTS:

Rīgā bāzētā krievu tīmekļa medija "Meduza" korespondents Golunovs Krievijā tika aizturēts 6. jūnijā apsūdzībās par narkotiku glabāšanu un realizēšanu. Maskavas tiesa piesprieda viņam mājas arestu līdz 7. augustam, bet žurnālista advokāti to pārsūdzēja.

Golunovs tika aizturēts Maskavā, kad devies tikties ar savu informācijas avotu. Golunovs uzstāja, ka divas paciņas ar nezināmu vielu viņam piesviestas. Pēc aizturēšanas žurnālistam ilgstoši netika atļauts tikties ar advokātu, un viņš arī apgalvo, ka ticis piekauts. Ārsti viņam konstatēja smadzeņu satricinājumu, asinsizplūdumus un, iespējams, arī ribu lūzumu.

Žurnālists arī tiesā pauda, ka savu aizturēšanu saista ar darbu pie materiāla par apbedīšanas biznesa aizkulisēm Krievijā.

Pirmdien tapa zināms, ka uz it kā viņam konfiscētajiem narkotiku iepakojumiem nav atrasti žurnālista pirkstu nospiedumi. Tāpat jau vēstīts, ka lietas izmeklētāji atzinuši – izplatītās fotogrāfijas ar aizliegtām vielām nemaz nav uzņemtas Golunova dzīvoklī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt