Itālijas prezidents vēlas jaunas valdības izveidošanu bez ārkārtas vēlēšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Haoss iestājies Itālijas valdībā, pēc tam, kad Centriski labējās partijas pārstāvis, bijušais premjerministrs Silvio Berluskoni atsaucis sava politiskā spēka ministrus. Valdības krīze iestājas brīdī, kad Itālijai jāpieņem vairāki lēmumi, kā turpmāk izbeigt ekonomikas lejupslīdi, mazināt lielo valsts parādu un iespaidīgo jauniešu bezdarbu. Itālijas prezidents Džordžo Napolitāno norādījis, ka vēlas, lai valdību izveidotu bez jaunām ārkārtas vēlēšanām.

Pēdējos piecus mēnešus, kopš amatā ilgstošu politisku cīņu pavadīts stājies centriski kreisais premjerministrs, no „Demokārtu partijas”, Enriko Leta ikvienas diskusijas par ekonomiskajām reformām valstī pavadījušas smagas debates. Vēl piektdien valdība, kuru veido kreiso un labējo koalīcija, sēdās pie sarunu galda, lai vienotos par svarīgām ekonomiskām un finanšu reformām, kurām vajadzētu risināt valsts ieilgušo ekonomisko stagnāciju un bezdarbu, taču sarunas noslēdzās bez rezultāta un teju uz valdības sabrukšanas sliekšņa. Viens no jautājumiem, ko politiķi centās risināt, kā rast finansējumu, lai budžeta pārtēriņa problēmu varētu risināt, neceļot tirdzniecības nodokli. Taču sarunas noslēdzās ar savstarpējiem apvainojumiem un draudiem.

Spriedze pieaugusi pirms vairākām nedēļām, kad Leta rosināja izmest Berluskoni no parlamenta pēc viņa atzīšanas par vainīgu nodokļu krāpšanā. Tiesa viņam ir piespriedusi gadu cietumā, ko visticamāk, sava vecuma dēļ politiķis izcietīs mājas arestā vai pildot sabiedriskso darbus. Pirms dažām dienām Leta aicinājis Berlsukoni partijas biedrus pievienoties tai parlamentāriešu daļai, kas balsotu par viņa atstādināšanu no pienākumiem. Tas arī pielicis pēdējo punktu Berluskoni pacietībai un politiķis, kurš svētdien atzīmē savu 77 dzimšanas dienu, atsaucis no valdības visus savus piecus ministrus.

Napolitāno jau norādījis, ka nevēlas kārtējās ārkārtas vēlēšanas un jauno valdību būtu jāspēj sastādīt, nesaucot iedzīvotājus pie balsošanas urnām. „Mums nevajag bezgalīgas priekšvēlēšanu kampaņas, bet gan valdības darba un lēmumu turpināšanos, lai atrisinātu šīs valsts problēmas,” sacījis prezidents.

Itālija ir eirozonas trešā lielākā ekonomika un valdības šaha spēles pamazām arvien vairāk sāk satraukt investorus. Arī Starptautiskais Valūtas Fonds ir brīdinājis, ka Itālijas iekšpolitiskās drāmas var slikti atsaukties uz valsts ekonomiku un būtiski iekavēsies lēmumi par reformām, kas nepieciešamas, lai mazinātu parādus, budžeta deficītu un bezdarbu, īpaši jauniešu vidū, ka sasniedz jau 40%.

Svētdien Itālijas prezidents tiekas ar premjerministru Letu, lai diskutētu par tālākajiem soļiem. Savukārt nākamnedēļ Itālijas Senāta komiteja lems, vai Berluskoni atņemt Senāta mandātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti