Itālijas premjers draud atkāpties

Itālijas premjers Džuzepe Konte draud atkāpties, ja abas koalīciju veidojošās partijas nepārtrauks publisku domstarpību risināšanu. Konte nāca klajā ar šo paziņojumu vien divas dienas, pirms Eiropas Komisija gatavojas sniegt negatīvu vērtējumu par Itālijas ekonomiku. Iespējams, pret Romu tiks rosināts noteikt sankcijas. Tādēļ Itālijas valdībai ir gaidāms smags pārbaudījums.

Itālijas premjers draud atkāpties
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Itālijas valdības vadītājs Džuzepe Konte ir paziņojis, ka viņam ir apnikuši nemitīgie strīdi un domstarpības starp divām valdošās koalīcijas partijām. Kā zināms, Itālijas valdību veido pret valdošo eliti noskaņotā “Piecu zvaigžņu kustība” un pret imigrantiem vērstā partija “Līga”. Šo politisko spēku vadītāji Mateo Salvīni un Luidži Di Majo katrs ieņem vicepremjera krēslu. Savukārt valdības galva ir bezpartejiskais Konte.

“Es gribu skaidri paziņot mūsu pilsoņiem: es netaisos vienkārši sēdēt vai plūst pa straumi tikai tādēļ, lai paliktu premjera pilī pēc iespējas ilgāk. Tādēļ es prasu, lai politiskās partijas pieņem lēmumu. Tam ir jābūt skaidram, saprotamam un ātram, jo mūsu valsts nevar gaidīt," paudis Konte.

Starp Salvīni un Di Majo regulāri rodas domstarpības, ko viņi nekautrējas risināt publiski. Turklāt iekšlietu ministrs Salvīni bieži izsakās par jautājumiem, kas nav viņa kompetencē. Viens no spilgtākajiem piemēriem ir Itālijas finanšu un ekonomikas stāvoklis. Par to atbild ekonomikas ministrs Di Majo. Trešdien Eiropas Komisija gatavojas apstiprināt ļoti kritisku vērtējumu par Itālijas ekonomiku un budžetu. Iespējams, ka tiks rosināts pat noteikt sankcijas, jo Romas rīcība ir pretrunā ar eirozonas noteikumiem.

Salvīni iepriekš vairākkārt ir sacījis, ka šīs prasības ir novecojušas un traucē risināt ekonomikas problēmas. Tomēr Konte atgādināja, ka noteikumi ir spēkā tik ilgi, kamēr tie nav mainīti. Turklāt sabalansēt izdevumus ar ieņēmumiem pieprasa arī starptautiskie finanšu tirgi, no kuriem Itālijai ir jāaizņemas naudu budžeta deficīta segšanai. Tādēļ Konte jau tagad mudināja Salvīni un visus pārējos valdošās koalīcijas politiķus lieki nejaukties šajā jautājumā.

Līdz šim Roma mēģināja pārliecināt Briseli, ka viņu politika radīs ekonomikas izaugsmi. Tomēr, kā sarunā ar Latvijas Radio atzīmēja Milānas ekonomists Frančesko Daveri, nekas tāds līdz šim nav noticis. “Valdošā koalīcija būtībā piedāvā divas lietas: paaugstināt izdevumus un samazināt nodokļus. Tādēļ man ir grūti iedomāties, kā tas var radīt kaut ko citu kā tikai lielāku budžeta deficītu un lielāku valsts parādu," paudis Daveri.

Itālijas politisko gaisotni ietekmēja arī nesenās Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Tajās “Līga” ieguva krietni vairāk balsu nekā “Piecu zvaigžņu kustība”. Tādēļ tiek bieži spekulēts, ka Salvīni varētu mēģināt izmantot šo popularitātes vilni, lai tiktu vaļā no koalīcijas partnera un ieņemtu premjera krēslu. Bet tam ir nepieciešamas ārkārtas vēlēšanas. Un pagaidām Salvīni publiski apgalvo, ka ir gatavs turpināt darbu esošajā valdībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti