Itālijas latviete: Cilvēki uzticas valdībai un vēlas atgriezties pie normālas dzīves

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Itālijā no piektdienas aptuveni 23 miljoniem privātā un valsts sektora darbinieku obligāti nepieciešami Covid-19 sertifikāti, kas apliecina pārslimošanu, vakcinēšanos vai negatīvu Covid-19 testa rezultātu. Tādējādi Itālija kļuvusi par pirmo Eiropas valsti, kas spērusi šādu soli.

Sertifikātu ieviešanas mērķis ir novērst inficēšanos darbavietās un kolektīvas karantīnas nepieciešamību. Uzņēmumiem, kas nepārliecināsies, vai to darbiniekiem ir Covid-19 sertifikāti, būs jāmaksā līdz 1000 eiro liela sodanauda.

Vai nu vakcinējies, vai taisi testu

Šī prasība ir izpelnījusies pretrunīgus vērtējumus un saskārusies ar pretestību. Lai noskaidrotu iedzīvotāju noskaņojumu Itālijā, Latvijas Radio sazinājās ar Ievu Jākobsoni–Bellomi, kura dzīvo netālu no Romas.

Ieva Jākobsone-Bellomi
Ieva Jākobsone-Bellomi

Ieva dzīvo Itālijā piecus gadus un ir pasniedzēja Džona Kabota universitātē Romā. Viņa stāsta, ka vakcinācijas līmenis Itālijā ir salīdzinoši augsts, tādēļ lielāko daļu iedzīvotāju jaunie nosacījumi neietekmēs un cilvēkiem šodien būs normāla darba diena.

“Protams, ir sabiedrības daļa, kas dažādu iemeslu dēļ nevēlas vakcinēties, un viņiem tāpat tas nav kā tiesību ierobežojums, drīzāk kā iespēja izvēlēties – vai nu vakcinējies, vai katras 48 stundas taisi testu un nāc uz darbu un strādā.”

Valdība arī norādījusi, ka nekādu subsīdiju vai atlaižu Covid-19 testiem nebūs, tādēļ cilvēkiem tie jātaisa par savu naudu.

Šobrīd kopumā 85% itāļu, kas sasnieguši 12 gadu vecumu, ir saņēmuši vismaz vienu Covid-19 vakcīnas devu, bet saskaņā ar dažādām aplēsēm aptuveni 2,5 miljoni no 23 miljoniem valstī strādājošo ir nevakcinēti.

Pēc noteikumu paziņošanas vakcinācijas temps pieauga

Ieva ir vakcinēta, tāpat kā teju visi viņas kolēģi.

“No saviem kolēģiem, kas ir vairāk nekā 100 profesoru un docentu, esmu dzirdējusi tikai vienu gadījumu, kad veselības dēļ viens no maniem kolēģiem nav vakcinējies.”

Latvijas Radio korespondenta Riharda Plūmes saruna ar Ievu Jākobsoni–Bellomi
00:00 / 02:38
Lejuplādēt

Jau augustā Itālijas valdība skaidri paziņojusi, kādi būs nosacījumi rudenī, tādēļ vakcinācijas temps strauji pieauga, jo visi gribēja doties atpakaļ uz darbu klātienē, apmeklēt kino un restorānus. Pirms nedēļas Romā notika protesti pret ierobežojumiem, kas noteikti cīņā ar Covid-19, un tie pārauga vardarbībā.

Policija saistībā ar to aizturējusi 12 cilvēkus, tostarp divus galēji labējās partijas līderus. Romā piektdien plānoti jauni protesti, bet Triestē ostas strādnieki gatavojas nobloķēt ostu.

Cilvēki ļoti vēlas atgriezties darbā

Ieva gan novērojusi, ka sabiedrības neapmierinātību izjust īpaši nevarot un protesti ir politiski rakstura.

“Ja mēs skatāmies, kāda ir Itālijas vēsture, tā nav vienota nācija vai vienota tauta – tās ir mazās reģionālās pilsētas, kuras nekādi negrib pakļauties Romas autoritātei.

Es runāju ar itāļiem, kas teica, ka Triestes gadījums, kur būs demonstrācija, ir vairāk pret Itālijas autoritāti kā vienotu republiku, nevis pret vakcināciju kā tādu.”

Pēc Ievas domām, Itālijā cilvēki ļoti uzticas valdībai, kura ir ļoti konstruktīva un ļoti vērsta uz to, ka nepieciešams atgriezties pie ekonomikas izaugsmes.

Kā uzskata Ieva, itāļi ļoti vēlas atgriezties darbā, augošā ekonomikā un tādā situācijā, kurā viņu bērniem nenāktos maksāt vecāku parādus Briselei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti