Dienas notikumu apskats

Zolitūdes traģēdijas vietā esošajam namam Rīgas dome dubulto nodokļu likmi

Dienas notikumu apskats

JKP iebildīs pret Kučinska iecelšanu par Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītāju

Itālijas iebildumu dēļ varētu pārtraukt ES patrulēšanas operāciju Vidusjūrā

Itālijas iebildumu dēļ varētu pārtraukt ES patrulēšanas operāciju Vidusjūrā

Itālijas iebildumu dēļ no janvāra varētu pārtraukt militāro operāciju “Sofija”, kas darbojas Vidusjūrā. Roma iebilst pret to, ka vairums izglābto imigrantu no Āfrikas valstīm tiek nogādāti Itālijā. Tomēr Eiropas Savienības (ES) augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni uzstāj uz pretējo - šīs operācijas darbības laikā imigrantu skaits Vidusjūras centrālajā daļā ir samazinājies par 85%.

Jau kopš pavasara Eiropas valstu pārstāvji nevar vienoties par mandāta pagarināšanu militārai operācijai “Sofija”. Tās ietvaros vairākus gadus notiek Vidusjūras centrālās daļas patrulēšana ar mērķi ne tikai glābt slīkstošos cilvēkus, kuri mēģina nokļūt Eiropā, bet arī traucēt un arestēt cilvēku kontrabandistus. Tāpat būtiska sastāvdaļa ir arī Lībijas krasta apsardzes apmācība.

Tomēr Itālijas valdība uzstāj, ka visi jūrā izglābtie nevar tikt nogādāti tikai un vienīgi Itālijas ostās. Ir zināms, ka Roma vēlas, lai savu daļu no atbildības uzņemtos arī Francija, Spānija un Malta, kā arī citas Eiropas Savienības dalībvalstis.

Bet pārējie tam nepiekrīt, norādot, ka starptautisko jūras tiesību normas paredz, ka izglābtie cilvēki ir jāved uz tuvāko ostu. Un tās visbiežāk ir Itālijas salas.

Tādēļ Mogerīni pēc otrdien notikušās aizsardzības ministru sanāksmes mudināja atrast vismaz pagaidu risinājumu, lai operācija nebūtu jāpārtrauc.

“Ja netiks pieņemts vienbalsīgs lēmums, operāciju nāksies izbeigt. Un tas nozīmē, ka Eiropas Savienības kuģi vairs neatradīsies šajā Vidusjūras reģionā, Lībijas krasta apsardze vairs netiks apmācīta, cilvēku kontrabandistu tīkli vairs netiks izjaukti, kontrabandisti arī vairs netiks arestēti, netiks uzraudzīts arī ieroču embargo un daudz kas cits. Tomēr izskatījās, ka ministri ir gatavi nopietni strādāt pie šī jautājuma. Tādēļ es tagad sagaidu no viņiem rezultātu,” paziņoja Mogerīni.

Mogerīni uzstāj, ka operācija ir palīdzējusi samazināt iebraucēju skaitu par 85%. Tagad vidēji Eiropā caur Vidusjūras centrālo daļu ierodas ap 180 cilvēkiem mēnesī.

Ja to sadala uz 28 Eiropas Savienības valstīm, tad sanāk tikai seši cilvēki mēnesī uz katru dalībvalsti. Tādēļ viņa mudina tagad nesaistīt šo operāciju ar kopējo diskusiju par migrantu sadali Eiropā.

Latvija kopumā atbalsta “Sofijas” misijas mandāta pagarināšanu. Tā pēc sanāksmes atzina mūsu valsts pastāvīgas pārstāvis Politikas un drošības komitejā Andžejs Viļumsons.

 “Mēs uzskatām, ka operācija ir bijusi diezgan veiksmīga. Lēmums par operācijas uzsākšanu tika pieņemts Latvijas prezidentūras laikā, 2015. gada sākumā. Kopumā visus šos gadus operācija ir parādījusi sevi kā darboties spējīgu. Operācija ir samazinājusi migrantu plūsmas caur Vidusjūras centrālo daļu. Operācija ir devusi ļoti būtiski pienesumu Lībijas krasta apsardzes apmācībā,” skaidroja Viļumsons.

“Tāpēc mēs uzskatām, ka šī ir veiksmīga un svarīga operācija, kas būtu jāturpina,” norādīja Viļumsons.

Viļumsons cer, ka risinājumu decembrī tomēr izdosies atrast. Tomēr viņš atgādina, ka Latvijas pozīcija joprojām paliek nemainīga – bēgļu pārvietošana var notikt tikai uz brīvprātīgiem principiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti